Armenia - podróż z widokiem na Ararat

Co czeka na Ciebie?
 • Niesamowite krajobrazy, piękne góry i Sewan - "ormiańskie morze"
 • Zapierające dech dziedzictwo kulturowe i architektoniczne
 • Egzotyczna kaukaska kuchnia i napoje: tutowka, brandy Ararat Akhtamar czy wino z granatów
 • Park Narodowy Diligan - zielona "ormiańska Szwajcaria"
 • Znakomita atmosfera - jak zawsze na naszych wyjazdach :-)
Liczba dni
9
Dojazd

samolot (płatny dodatkowo)

Transport na miejscu

bus

Nocleg

hotel

Wyżywienie

HB (śniadania i obiadokolacje)

ZO (wg programu)

WŁ (własne)

Terminy

08.08.2020 - 16.08.2020

Cena
2650 zł
Rezerwuj wyjazd

Ormianie swój rodowód wywodzą od Hajka – prawnuka Noego, którego Arka osiadła na mistycznej dla tego narodu górze Ararat, natomiast nazwę swojego kraju od imienia legendarnego, słynącego z bohaterskich czynów Arama. Armenia to kraj, który jako pierwszy przyjął chrześcijaństwo, czego świadectwem są wczesnochrześcijańskie kościoły i monastyry, a także pięknie zdobione kamienne krzyże zwane chaczkarami, rozrzucone pośród gór i skał, jak również nad lazurowymi wodami Jeziora Sewan, zwanego „Morzem Armenii”. Armenia to prawdziwy raj dla miłośników zabytków historycznych i kulturowych, dzikiej, górskiej przyrody i ... przepysznej kuchni zakaukaskiej.

Program:

Dzień 1 – 10.08 sobota - Lecimy do Armenii

Wylatujemy z Warszawy o 22:20. Przylatujemy do lotniska Erywań (różnica czasu 2 godz.) o 3:55 rano.

Dzień 2 – 11.08 niedziela – Erywań, Eczmiadzyn i Zwartnoc

Śniadanie: hotel w Erywaniu.
Z lotniska jedziemy busem do Erywania – zakwaterowanie i wypoczynek w hotelu. Po odpoczynku ruszamy na wycieczkę w okolicach Erywania. Udajemy się do Eczmiadzynu – duchowego i administracyjnego centrum Armenii zwanego ormiańskim Watykanem. Znajduje się tu najważniejsza chrześcijańska świątynia (katedra) Armenii której początki sięgają 303 r. n.e. W katedralnym muzeum możemy obejrzeć słyną Włócznie Przeznaczenia – to właśnie nią przebity został ukrzyżowany Jezus Chrystus! Następnie zwiedzamy ruiny katedry Zwartnoc z VII w. oraz jeden z najstarszych krzyżowo kopułowych kościołów świata, kościół św. Ripsime. Zabytki te znajdują się na liście UNESCO. Cały czas towarzyszy nam widok wyniosłej, świętej góry Ararat (5137 m n.p.m.). Wracamy do Erywania i zwiedzamy miasto. Erywań kryje w sobie wiele wyjątkowych miejsc, które odkryć można wyłącznie spacerując po mieście, dlatego pieszo przejdziemy w kierunku Placu Republiki, zobaczymy Państwowy Uniwersytet, parlament, pałac prezydencki, operę. Zajrzymy do Matenadaranu, czyli biblioteki, muzeum antycznych manuskryptów, w której najstarsze inkunabuły pochodzą z V w. Sam budynek muzeum został wybudowany w taki sposób, że powinien przetrwać – a wraz z nim zbiory - każdy kataklizm w tym atak nuklearny! Przed biblioteką stoi pomnik św. Masztoca, twórcy ormiańskiego alfabetu. Tutaj również możemy zobaczyć ekspozycję plenerową ormiańskich chaczkarów, czyli kamiennych krzyży pięknie zdobionych ornamentami.
Nocleg: hotel w Erywaniu.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.

Dzień 3 – 12.08 poniedziałek – Erywań oraz Garni i Geghard

Śniadanie: hotel w Erywaniu.
Jedziemy do Garni, gdzie znajdziemy najlepiej zachowaną na Kaukazie świątynię pogańską. Została wzniesiona w 77 r. n.e. prawdopodobnie ku czci irańskiego boga słońca – Mitry lub Heliosa. Tuż obok znajdują się również ruiny potężnej twierdzy pochodzącej aż z trzeciego tysiąclecia p.n.e. oraz pałacu i łaźni królewskich. Garni znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Na tej liście znajduje się również unikatowa świątynia skalna Geghard z XII/XIII w., którą zwiedzimy w następnej kolejności. Jej nazwa oznacza „świętą włócznię”, gdyż w owej świątyni przechowywano w przeszłości włócznię, którą zostało przebite ciało ukrzyżowanego Jezusa. Włócznię tą widzieliśmy już Eczmiadzynie. Obowiązkowo obejrzymy Skalną Symfonię - bazaltowe ściany skalne, znajdujące się przy wlocie do Doliny Rzeki Azat, niedaleko antycznego kompleksu świątynnego. W miłej atmosferze wracamy do Erywania i kontynuujemy zwiedzanie miasta. Wędrujemy na Kaskady - Cafesjan Center for the Arts. Znakomitą galerię stworzoną przez amerykańskiego milionera ormiańskiego pochodzenia, Gerarda Cafesjana. Wieczorny spacer na Plac Republiki, gdzie przed Muzeum Historii Armenii znajdują się „Tańczące Fontanny”. Każdego wieczoru począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, odbywa się tutaj pokaz do muzyki klasycznej i utworów współczesnych. Warto to zobaczyć. Trasa samochodowa ok 100 km.
Nocleg: hotel w Erywaniu.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.

Dzień 4 – 13.08 wtorek – Chor Virap, Norawank, Zorac Karer

Śniadanie: hotel w Erywaniu.
Po śniadaniu, wyruszamy do południowo–wschodniej części kraju, w kierunku granicy z Turcją. Po drodze zwiedzimy pięknie położone monastyry Chor Virap – wg przekazów jest to miejsce, gdzie przez 13 lat w małym lochu więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, oskarżony przez pogańskiego króla Tiridates III o głoszenie chrześcijaństwa. Następnie wywyższony do rangi królewskiego mentora, przyczynił się do przyjęcia chrztu przez Armenię w roku 301. Następnie jedzemy do jednej z najbardziej znanych ormiańskich winnic – Areni. Tu przeprowadzimy sympatyczną degustacje lokalnych produktów ;-) Podążamy wzdłuż kanionu o czerwonym zabarwieniu skał do Norawank. Jest to kompleks monastyrów pochodzący z XIII w. Otaczającego go skały mają niesamowitą barwę. Wrażenie potęguje położenie monastyru - ulokowany jest na skalnej półce wśród malowniczego wąwozu, którym płynie rzeka Arpa. Udajemy się do Zorac Karer, zwanego “ormiańskim Stonehenge”. Inna nazwa to Karahundż – „Mówiące Kamienie” – setki menhirów i kamieni nagrobnych. Wiek najstarszych kamieni szacowany jest nawet na 7500 lat! Przyjazd do Goris, zakwaterowanie w hotelu. Trasa samochodowa ok 270 km.
Nocleg: hotel w Goris.
Kolacja: hotel w Goris.

Dzień 5 – 14.08 środa - Tatew, Khindzoresk, Diabelski Most

Śniadanie: hotel w Goris.
Po śniadaniu, udajemy się do górskiego monastyru Tatew, do którego dojedziemy najdłuższą na świecie jednosekcyjną górską kolejką – prawie 6 km długości. Skrzydła Tatewu (tak nazywa się kolejka) przeniosą nas w czasie podniebnej wędrówki nad wspaniałym kanionem rzeki Worotan. Zajrzymy też pod drogę doprowadzającą do monastyru i zbadamy Diabelski Most. Odkryjemy niesamowite, żywe i namacalne zjawiska krasowe. Odważni będą mieli możliwość zażyć kąpieli w nietypowej, częściowo podziemnej scenerii. Wracając zajrzymy do Khindzoresku. Skalnej, opuszczonej dziś, malowniczej wioski, położonej na dnie głębokiego wąwozu. Aby dotrzeć do niego musimy przejść przez 200 m wiszący (stabilny!) most. W wiosce tej jeszcze na początku XX wieku mieszkało 1800 osób. Ich domami były widoczne do dziś, wykute w skałach pieczary. Trasa samochodowa ok 110 km.
Nocleg: hotel w Goris.
Kolacja: hotel w Goris.

Dzień 6 – 15.08 czwartek - Jezioro Sewan, Noratus

Śniadanie: hotel w Goris.
Po śniadaniu, kierując się w strone jeziora Sewan musimy przejechać przez Przełęcz Sulema, znajdującą się na wysokości 2410 m npm. Po drodze jednak czeka nas jeszcze jedna atrakcja – średniowieczny zajazd. Kiedyś, gdy droga ta była częścią słynnego Jedwabnego Szlaku był on ważnym punktem handlowym. Po dojechaniu nad jezioro zwiedzimy Noratus z największym na świecie średniowiecznym cmentarzem pełnym chaczkarów (ormiańskich bogato zdobionych krzyży). Po trudach dzisiejszego dnia zakwaterowanie i kolacja w hotelu nad jeziorem Sewan dobrze nam zrobi. Dla chętnych wieczorna kąpiel w jeziorze. Warto zaznaczyć, że lazurowe wody tego kaukaskiego akwenu zajmują aż 5% powierzchni kraju i znajdują się na wysokości 1900 m n.p.m. Trasa samochodowa ok 270 km.
Nocleg: hotel w Sewan.
Kolacja: hotel w Sewan.

Dzień 7 – 16.08 piątek - Park Narodowy „Dilidżan”, Hagharcin

Śniadanie: hotel w Sewan.
Po śniadaniu, kierujemy się na północ w stronę słynnego ormiańskiego kurortu Dlilijan położonego w centrum parku narodowego. Jak mówi ormiańskie przysłowie, „gdyby w raju były góry, lasy i źródła, wyglądałby jak Dilidżan”. Dilidżan to także źródła mineralne, z wodą porównywalną do tej z Borżomi w Gruzji i Vichy we Francji. Najpierw jedziemy do jednego z arcydzieł ormiańskiej architektury – urokliwie położonego klasztoru Hagharcin. Następnie udajemy się  na wycieczkę po trasach parku narodowego Dilijan. Wieczorem zwiedzanie kurortu. Trasa samochodowa ok 70 km.
Nocleg: hotel w Dilijan.
Kolacja: hotel w Dilijan.

Dzień 8 – 17.08 sobota – Sevanavank, powrót do Erywania

Śniadanie: hotel w Dilijan.
Po śniadaniu, kierujemy się w stronę jeziora Sewan - na półwysep (dawną wyspę) z klasztorem Sevanavank. Z tego miejsca doskonale widać majestat „ormiańskiego morza”. Powrót do Erywania, po drodze poszukamy obsydianu – wulkanicznego szkła, kiedyś używanego do produkcji pierwszych narzędzi a dziś stanowiącą fajną pamiątkę. Ostatni dzień w Erywaniu możemy potraktować jako uzupełnienie tego czego nie wiedzieliśmy w stolicy Armenii do tej pory. Możemy obejrzeć: Muzeum Genocydu – opisujące historię pierwszego holokaustu w XX wieku. Relacje, zdjęcia, opisy wydarzeń lat 1915-1917 w których zginęło nawet do 1,5 miliona Ormian.Fabrykę Koniaku – interesujące miejsce w którym możemy zaznajomić się z technologią produkcji ormiańskich koniaków wraz z degustacją tego znakomitego trunku. Zrobimy spokojne, ostatnie zakupy np. w Wernisażu, lokalnym targowisku gdzie kupimy dosłownie wszystko :) Trasa samochodowa ok 130 km.
Nocleg: hotel w Erywaniu.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.

Dzień 9 – 18.08 niedziela – powrót do Polski

Przejazd na lotnisko wczesnym rankiem, wylot z Erywania o godz.04:45, przylot do Warszawy o godz.06:30.

 

Terminy: 10-18.08.2019

 

Cena: 2650 zł/os.

 

Cena obejmuje:

 • transport na miejscu
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • ubezpieczenie NNW i KL
 • noclegi:
  - hotel w Erywaniu
  - hotel w Goris
  - hotel w Sewan
  - hotel w Dilijan
 • wyżywienie:
  - śniadania i obiadokolacje w miejscach zakwaterowania
  – HB za wyjątkiem Erywań
  - Erywań: śniadania (BB)
 • obowiązkową wpłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • przelotu do i z Erywania
 • posiłków nie wymienionych w programie
 • wstępów do zwiedzanych obiektów
 • wydatków natury osobistej

 

Informacje o Armenii na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Armenii,ARM.html

Opinie klientów:

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

 • przez Internet
 • telefonicznie
 • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.