Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

FAQ - porady praktyczne

CO OBEJMUJE CENA?

Cena na różnych wyjazdach jest podawana odmiennie ze względów czysto praktycznych.

Pierwsza część ceny jest podawana w złotówkach i jest ofertą cenową biura w której zawarte są: ubezpieczenie NNW i KL, opieka przewodnika lub pilota. Ponadto mogą być wliczone w zależności od wyprawy: transfery, noclegi, pozwolenia, wizy, kolejki, porterzy do noszenia bagaży, szkolenia tematyczne, wypożyczenie sprzętu czy nawet napiwki. Wszystko to jest wypisane w odpowiednim opisie imprezy.

Często pojawia się też cena za bilet lotniczy, która nie jest sprecyzowana, bo jest zmienna i podajemy ją w dniu, kiedy robimy rezerwacje dla całej grupy. Czasem można znaleźć też cenę w $ lub €, która odzwierciedla koszty związane z pobytem w danym kraju, lub też dodatkową opłatę za busa. Wszystkie wariacje cen są opisane w dokumentach dotyczących wyjazdu.

Kwoty generalnie nie obejmują kosztów wyżywienia, namiotów i innego sprzętu biwakowego, wypożyczenia sprzętu lawinowego, rakiet śnieżnych, nart, sprzętu ferratowego, w niektórych przypadkach kolejek czy pościeli i ręczników. Przy czym to też jest ujęte w ofercie imprezy.

JAK ZAREZERWOWAĆ WYPRAWĘ?

Napisać e-mail/zadzwonić do Mediusza. W odpowiedzi dostaniecie Państwo:

  • umowę - zgłoszenie z harmonogramem wpłat,
  • warunki uczestnictwa w wyprawach Mediusza,
  • opis wyjazdu, zawierający ogólny program wyjazdu, cenę i co się w tej cenie zawiera a co nie, wyposażenie potrzebne na wyjazd.

Po zapoznaniu się z powyższymi dokumentami kolejnym krokiem jest wysłanie do nas podpisanej umowy pocztą, faksem +48 12 638 15 81, lub e-mailem (skan) na wyprawy@mediusz.pl i wpłacenie zaliczki.

CO JEST ZAWARTE W UMOWIE - ZGŁOSZENIU ?

Oprócz standardowych danych w umowie, takich jak imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości, prosimy o podawanie adresu zameldowania i daty urodzenia (ze względu na ubezpieczenie). Prócz tego potrzebny nam adres e-mail i tel. kontaktowy. W przypadku, gdy mamy wyjazdy, gdzie potrzebne jest wizowanie paszportów, umowa wygląda nieco inaczej, bo pytamy w niej o bardziej szczegółowe dane, związane z prawem wizowym w danym kraju (np. Rosja, gdy jedziemy na Elbrus).

Dalej w umowie zamieszczony jest termin wyjazdu i Harmonogram wpłat, gdzie pojawia się "Ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej" w wysokości 2,8 % wartości imprezy. Jest to ubezpieczenie opcjonalne, które można zawrzeć na wypadek rezygnacji z wyjazdu. Ubezpieczenie takie można zawrzeć do 5 dni od podpisania umowy (na 30 dni od rozpoczęcia imprezy, a po tym okresie wyłacznie w dniu podpisania umowy). Więcej informacji przesyłamy mailowo.

Umowa wraz z warunkami uczestnictwa oraz ofertą wyjazdu stanowią komplet dokumentów dotyczących danej imprezy.

WARUNKI UCZESTNICTWA - DLACZEGO NAPISANO JE DROBNYM DRUKIEM?

Prawda jest taka, żeby się zmieściło. Jeśli jednak ktoś chce dostać wersję większymi literami, to prześlemy.

OFERTA IMPREZY - I CO SIĘ TAM ZNAJDUJE...

Przede wszystkim w ofercie imprezy podana jest data i cel wyjazdu. Następnie dzień po dniu podany jest założony plan wyjazdu. Piszemy "założony", bo wybieramy się w góry, gdzie niestety wszystko się może się zdarzyć. Niemniej jednak, nasi przewodnicy/piloci będą dokładać wszelkich starań, by wyjazd wyglądał tak jak zakłada plan. Choć wiadomo, że czasem pogody nie da się przechytrzyć...

Kolejno zawarty jest rodzaj transportu i noclegów. Transport może być rozliczny - często lokalnie wynajęte busy lub auta, choć na niektóre wyjazdy jedziemy pojazdem firmowym. W kategorii noclegi pojawią się: namioty, schroniska górskie i hotele - które reprezentują standard turystyczny (pokoje wieloosobowe, często wspólne łazienki itp.) . Ponadto czasem śpi się w apartamentach. Apartamenty nic nie mają wspólnego z apartamentami królewskimi na Wawelu. Są to po prostu mieszkania wynajęte dla kilku osób, w których można sobie gotować i trzeba mieć swój ręcznik, pościel i papier toaletowy, no i po sobie sprzątać. Pozostałe opcje to pensjonaty lub hotele, ich standard z reguły jest zależny od kraju, do którego się jedzie. Generalnie trzymają się zwykle standardów hotelarskich na świecie. Z odmiennych noclegów, w krajach postsowieckich wynajmujemy mieszkania dla całej grupy — standard różny, ale woda bieżąca ciepła i zimna.

Cena - omówienie składowych ceny znajduje się poniżej.

Liczba uczestników - kwestia ważna omówiona w osobnym pytaniu poniżej.

Następne pozycje to Cena zawiera i nie zawiera - warto je przestudiować, by wiedzieć, co zawarte jest w cenie usługi, którą się kupuje.

LICZBA UCZESTNIKÓW

Staramy się, by każda z imprez doszła do skutku, jednak istnieje minimalna liczba uczestników wyjazdu, poniżej której nie wyjeżdżamy. Co wtedy? Istnieją dwie możliwości wyjazdu dla grup mniej licznych niż minimum:

  • Wyjazd na miarę (inne informacje na temat wyjazdów na miarę poniżej), gdy pojawia się grupa, dla której tworzymy indywidualną kalkulację.
  • Proponujemy wyjazd w innym kierunku o podobnym charakterze, do którego dochodzi.

Gdy żadna z możliwości nie zostanie zaakceptowana przez grupę, wyjazd zostaje odwołany.

Liczba uczestników jest podyktowana przede wszystkim względami bezpieczeństwa. I tak na wyjazdy w wysokie góry, czy też ferraty- ilość osób przypadająca na przewodnika powinna wynosić max. 3 klientów na przewodnika. W innych przypadkach (np. na Olimp) ilość ta może być większa.

CENA

Każda oferta ma wypisane elementy, które są zawarte w cenie. Często cena składa się z kilku elementów tj. cena za wyprawę oraz cena biletu lotniczego. Powodem, dla którego podajemy ceny w ten sposób są zmienne ceny transportu lotniczego. W dniu kalkulacji cena biletu na pewno jest inna niż po pół roku, kiedy to dochodzi do wyjazdu. Aby zorientować się w cenie całkowitej warto napisać do nas i my wtedy podajemy przybliżoną wartość biletu w danym dniu. Bilety kupujemy wówczas, gdy ukonstytuuje się grupa, (czyli zostanie osiągnięta min. ilość uczestników, także podana w ofercie) i dzień lub dwa przed zakupem prosimy o przesłanie odpowiedniej kwoty.

Może się też zdarzyć, że kwota będzie podana w obcej walucie, wtedy będziemy Was prosić o przelew w polskich złotych równowartości tej kwoty (podanej np w Euro) przeliczonej wg kursu NBP z dnia przelewu.

CO ZABRAĆ

W każdej ofercie imprezy znajduje się opis, co zabrać. W razie pytań prosimy o kontakt e-mail: wyprawy@mediusz.pl.

CZY MOŻNA PRZEDŁUŻYĆ POBYT NA MIEJSCU?

Jak najbardziej pobyt można przedłużyć, oczywiście na własny rachunek. Jeśli Mediusz odpowiada za transport, to prosimy o kontakt w tej sprawie, unikniemy dzięki temu błędów przy zakupie biletów.

CZY MOŻNA WYKUPIĆ UDZIAŁ W IMPREZIE BEZ BILETU LOTNICZEGO LUB DOJAZDU?

Oczywiście, nie ma problemu. Każdy może dojechać do miejsca startowego właściwego dla danej wyprawy na własną rękę, tylko prosimy o uprzedzenie nas o takim zamiarze. Wtedy cena zwykle powinna się zmniejszyć o koszty dolotu lub dojazdu (jednak zwykle cena nie obniży się o 100% wartość kosztów transportu - po prostu przewodnik/pilot też musi tam dojechać). Czy i jak się zmieni kwota wpłacana do biura, uzależnione jest od programu konkretnego wyjazdu.

CZY MOŻNA DOŁĄCZYĆ DO GRUPY W MIEJSCU DOCELOWYM?

Jeśli wybraliście opcję bez dojazdu w ramach Mediusza, to tak. Każdy uczestnik dostanie nr telefonu do przewodnika/pilota oraz wskazówki gdzie i kiedy spotkać się z grupą w miejscu startu wyprawy w danym kraju.

CO TO SĄ PODRÓŻE WYSMAKOWANE?

Wyjazdy te to wyjazdy, jakich nie znajdziecie w innych biurach. Takie wyjazdy - marzenie, gdzie śpi się w dobrych hotelach i zwiedza miejsca niesamowite. Wyjazdy te kalkulowane są na życzenie, bo ceny ich wahają się w zależności od grupy, a także od okresu w którym do nich dochodzi.

CO TO SĄ WYJAZDY NA MIARĘ WASZEGO CZASU?

Jeśli podoba się Wam pomysł którejś z wypraw Mediusza, ale termin Wam zupełnie nie odpowiada, to możecie zaproponować inny, bardziej odpowiedni dla Was termin. Znając wielkość grupy z przyjemnością skalkulujemy dla Was taki wyjazd. Jeżeli zaś chcecie pojechać na jakąś jeszcze inna wyprawę, to jak najbardziej zapraszamy, pomożemy znaleźć przewodnika, czy zorganizujemy dla Was taki wymarzony wyjazd. Zapraszam!

CZY MOŻNA ZAPROPONOWAĆ INNY TERMIN WYJAZDU?

Oczywiście, prosimy czytać punkt wyżej.

SZCZEPIENIA

Informacje na temat zalecanych szczepień można znaleźć na stronach:

https://szczepienia.gis.gov.pl/index.php/rodzice_i_opiekunowie/szczepienia_w_podrozach_zagranicznych

https://gis.gov.pl/wypoczynek/szczepienia-dla-podrozujacych-podstawowe-informacje/

https://gis.gov.pl/wypoczynek/zagrozenia-zdrowotne-wedlug-kraju-do-ktorego-podrozujesz/

http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl