cena za osobę 2500 PLN
Góry Przeklęte to jeden z najrzadziej odwiedzanych rejonów górskich w Europie. W książce wejść na ich najwyższym wierzchołku rocznie odnotowanych jest około 80 zespołowejść. Gdyby zestawić to z naszymi Rysami to zapewne porównywalne z sumą dziennych odwiedzin w sezonie letnim od polskiej strony.
Brzmi jak odludne góry! Czujecie to?
Alpy Północnoalbańskie (to inna nazwa Gór Przeklętych) stanowią najwyższe pasmo wchodzące w skład Gór Dynarskich. Charakteryzują się nie tylko znikomą ilością turystów, ale przede wszystkim strzelistymi, trudnodostępnymi skalnymi wierzchołkami, rozłożystymi płaszczyznami polan, czystymi wodami jezior, brakiem wody w wyższych partiach latem i głęboko wciętymi dolinami z czarującymi wodospadami w partiach niżej położonych. Dla tatromaniaków to jak wyprawa do niemal bezludnego raju:)
Na obszarze tym usytuowany jest Bałkański Park Pokoju o statusie eksterytorialnym, a to znaczy, że w obrębie parku, po jego wyznaczonych szlakach można swobodnie przekraczać granice trzech państw - Albanii, Czarnogóry i Kosowa (tego ostatniego na tym wyjeździe nie zdążymy odwiedzić) - skorzystamy z tej możliwości.
Główne atrakcje:
Najwyższy szczyt Czarnogóry - Zla Kolata 2535 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Gór Przeklętych - Peak of Jezerca 2694 m n.p.m.
Trzy Parki Narodowe – albańskie Doliny Theth i Doliny Valbon i czarnogórski PN Gór Przeklętych.
Blue Eye – jeziorko stanowiące jedną z głównych atrakcji w Dolinie Theth.
Wodospady – Grunes, Slender, Gjecaj, Valbona i inne, mniejsze acz równie urokliwe.
Wieża odosobnienia w Theth, młyny wodne, kościółki i meczety.
Galeria zdjęć
Przelot z Polski do Podgoricy w Czarnogórze.
Przejazd w albańską część Gór Przeklętych.
Obiad po dojeździe (w około 2 godz.) do końca asfaltu w restauracji Buni i Bajraktarit położonej w niesamowitym widokowo punkcie. Stąd startujemy na pierwszą albańską wycieczkę do jeziora Blue Eye, wywierzyska zachwycającego różnymi odcieniami błękitu i bardzo zimną wodą, w której kąpią się śmiałkowie. Schodzimy w dół doliny do kolejnych zbiorników wodnych zwanych The Baths of the Intercessors (Łaźnie wstawienników) i formacji skalnych - Canyon of Rose Stones. W miejscowości Nderlysa możemy skorzystać z restauracyjnej kuchni. Podejście wzdłuż głównej rzeki tej doliny Lumi i Thethit
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 7 godz.
Kolacja: we własnym zakresie
Nocleg: camping w Dolinie Theth
Śniadanie: we własnym zakresie
Ruszamy. W Dolinie Theth odwiedzamy: wodospad i kanion Grunasi, wieżę odosobnienia, kościół katolicki z końca XIX wieku, kawiarnię / restaurację w centrum miasteczka Theth, Po obiedzie ruszamy w kierunku przełęczy Valbona Pass, idziemy do kawiarenki Zef Rrgalla lub troszkę wyżej. Rozbicie namiotów i planowy odpoczynek przed mocnym kolejnym dniem.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 5 godz.
Kolacja: we własnym zakresie
Nocleg: namiot
Śniadanie: we własnym zakresie
Start o wczesnej porze. Wyjście na przełęcz Valbone i odbicie od głównego szlaku w kierunku skalistych gigantów, by zdobyć Peak of Jezerca. To już prawdziwe zdobywanie gór wysokich, zazwyczaj bez żywej duszy w okolicy. Czekają tu na nas skalne perci, strzeliste turnie i niesamowite widoki nie tylko na pobliskie wysokie wierzchołki, ale i dalsze pasma górskie. Po dotarciu pod krzyż na szczycie, dłuższa przerwa dla zdobywców najwyższego szczytu Gór Przeklętych. Schodzimy tym samym szlakiem odbijając dopiero w pobliżu Valbone Pass do doliny Valbone.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 10 godz.
Kolacja: we własnym zakresie
Nocleg: namiot
Śniadanie: we własnym zakresie
Dziś odpoczynek nam się należy, więc w tempie spacerowym podchodzimy pod wodospad Valbona. Mamy dzień luzu niemal totalnego, więc schodzimy dopiero jak miejsce nam się znudzi i zapragniemy do cywilizacji. Czeka ona na nas w szerokiej dolinie Valbone, która objęta jest ochroną Parku Narodowego o tej samej nazwie. Po dotarciu na kemping mamy czas wolny na regenerację i ewentualne uzupełnienie braków prowiantowych.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 3 godz.
Kolacja: we własnym zakresie (restauracje w Valbone czekają ze swoimi propozycjami)
Nocleg: namiot na campingu w Valbone
Śniadanie: we własnym zakresie
Dziś mamy 1900 m podejścia, więc wychodzimy wcześnie i powoli zdobywamy wysokość. Z czasem z części zielonej przechodzimy w skalny świat skrzesanych szczytów. Osiągamy punkt kulminacyjny Rosi Peak i schodzimy na stronę Czarnogórską, tu zdecydowanie łagodniejszą niż albańska. Doliną Ropojanską kierujemy się do miejsca noclegu, a po drodze atrakcja - Oko Skakavice, czyli słynne i często odwiedzane źródło, w postaci jeziorka pełnego odcieni błękitu. Od dziś śpimy w guesthousie! (3 noce)
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 10 godz.
Kolacja: guesthouse w Vusanje
Nocleg: guesthouse w Vusanje
Śniadanie: guesthouse w Vusanje
Zbieramy siły po Rosi Peak i przed mocnym dniem z wejściem na Zla Kolata. Jednak nie leniuchujemy zupełnie, a zwiedzamy miejscowość i kosztujemy specjałów tutejszej kuchni. Górskie i wodne elementy krajobrazu zasługują na rzucenie na nie okiem bez pośpiechu. Ścieżek jest tu sporo, ile przejdziemy to nasze. Widok Gór Przeklętych z znad wód Ali Pasza rozbraja.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 5 godz.
Kolacja: guesthouse w Vusanje
Nocleg: guesthouse w Vusanje
Śniadanie: guesthouse w Vusanje
Startujemy bladym świtem, ale na lekko. Dzień dziś mamy długi, nawet jak na już rozchodzonych po górach Przeklętych. Teren o różnym nastromieniu, formacjami wklęsłymi wyprowadzający na grań, da nam się zmęczyć, ale i odpocząć. Zla Kolata to najwyższe wzniesienie Czarnogóry, zdobywamy je. Obok jest drugi na liście szczyt - Dobra Kolata, niestety bezszlakowy a graniczny. Prostsza wersja trasy zakłada powrót po swoich śladach do Vusanje, wersja trudniejsza pozwala na zdobycie dodatkowych wierzchołków piętrzących się nad naszym dolinnym przemarszem z poranka. Do innych atrakcji tego przejścia należy jaskinia obok szlaku, z której wylatuje zimne powietrze – Ledena Pećina.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 11-12 godz.
Kolacja: guesthouse w Vusanje
Nocleg: guesthouse w Vusanje
Śniadanie: guesthouse w Vusanje
Przejazd z Vusanje do Podgoricy i przelot do Katowic.
UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja zarówno o wyborze i zmianach tras jak i o kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników.
-
Cena zawiera:
-
przejazd busem do Doliny Theth
-
przejazd z Vusanje na lotnisko w Podgoricy
-
noclegi: Campingi w Theth i Valbone, górskie (2 noce) i Guesthouse w Vusanje (3 noce)
-
wyżywienie wg programu - noclegi w guesthousie z HB, reszta we własnym zakresie
-
ubezpieczenie NNW i KL
-
opiekę polskiego przewodnika
-
obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
-
przelot Katowice – Podgorica i z powrotem
-
posiłków wymienionych w programie jako ‘we własnym zakrezie’, czyli do momentu dotarcia do Vusanje
-
wstępów do zwiedzanych obiektów
-
zakupu paliwa do palników turystycznych - za zakup kartuszy odpowiada firma Mediusz - koszt zakupu zostanie podzielony pomiędzy wszystkich uczestników trekkingu.
-
wydatków natury osobistej