cena za osobę 5200 PLN
Swanetia – historia tego maleńkiego górskiego rejonu sięga głęboko w przeszłość. W czasach, gdy w północnej części Kaukazu żyły tylko niedźwiedzie, a przez szerokie płaskowyże północnych stepów maszerowały dzikie plemiona Hunów, po południowej stronie Kaukazu tam, gdzie znajduje się dzisiejsza Swanetia, rozwijała się sztuka i religia, rozkwitało silne i niezawisłe państwo noszące nazwę Wolna Swanetia. Nawet w najmniejszych górskich swańskich wioskach, pierwsze, co dostrzega człowiek odwiedzający te tereny, to mnogość baszt, cerkwi, starych budowli, świadczących o bogatej przeszłości tej intrygującej krainy.
Nad tym regionem ukrytym wysoko w górach niepodzielnie dominują dwa szczyty Uszba i Szchara znajdujące się w Paśmie Głównym Wielkiego Kaukazu. Warto jednak pokusić się o wędrówkę na kolejny szczyt – Lailę, czyli „Płomień Swanetii” – najwyższy punkt Pasma Swaneckiego.
Rozciąga się stamtąd wspaniała panorama na cały Kaukaz, z doskonale widoczną Uszbą i Szcharą, a przy sprzyjającej pogodzie, można nawet podziwiać najwyższy kaukaski szczyt – Elbrus. Słowo Laila, pochodzi z języka swańskiego i oznacza „Płonąca”, nazwa ta wyda nam się oczywiste, gdy zobaczymy ten szczyt podczas wschodu lub zachodu słońca. Rano i wieczorem góra zachwyca widza całą paletą odcieni czerwieni – od fioletu, różu, pąsu, aż do głębokiej purpury.
Od strony technicznej wejście na Lailę nie wymaga zaawansowanych umiejętności. W trakcie wyjazdu uczestnicy zapoznają się z zasadami poruszania się w wysokich górach pod okiem naszego przewodnika. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że jest to góra w znacznej mierze pokryta lodowcem, a przy gorszej pogodzie może stanowić solidną zagadkę orientacyjną. Kwestie te jednak oczywiście pozostają po naszej stronie ;)
Laila może stanowić przedsmak poważniejszych alpejskich wspinaczek bądź znakomitą aklimatyzację przed wyższymi celami. Może też po prostu być wspaniałą górską przygodą w rzadko odwiedzanym zakątku Swanetii.
Galeria zdjęć
Wylot z Polski, lot Katowice lub Kraków ok godz. 6.00
Przylot na lotnisko Kutaisi godz. 12.00.
Przejazd busem z Kutaisi do Swanetii, jednego z najpiękniejszych zakątków Gruzji. Po drodze wymiana pieniędzy. Zatrzymamy się w hoteliku w Mestii, u podnóża Uszby, gdzie po zakwaterowaniu ugoszczą nas pyszną kolacją. Wieczorem czas na odpoczynek po męczącej podróży. Spacer po Mestii – możliwość zwiedzania wieży klanu Margianich wraz z zachowanym XIII-wiecznym swańskim gospodarstwem.
Kolacja: hotelik w Mestii.
Nocleg : hotelik w Mestii.
Śniadanie: hotelik w Mestii.
Przejazd do Tviberi (ok. 1400 m n.p.m.).
Podejście do obozu pierwszego pod przełęczą Cziżdi (ok. 2700m n.p.m.).
Pod przełęczą rozbijamy biwak.
Czas wędrówki: ok 5-6h
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot pod przełęczą Cziżdi.
Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Po śniadaniu podchodzimy na przełęcz Cziżdi ok 3100m n.p.m. i po jej osiągnięciu schodzimy w kierunku Lodowica Laila. Dzisiejsza trasa jest krótka. Docieramy do malowniczego zielonego biwaku. Rozbijamy obóz i przygotowujemy się do jutrzejszej akcji szczytowej. Być może przeprowadzimy jeszcze aklimatyzacyjny spacer.
Czas wędrówki:ok. 3h
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot pod przełęczą Cziżdi
Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Wyjście z obozu wcześnie rano, start na szczyt Laili. Może spróbujemy wejść na więcej niż jeden wierzchołek???
Po osiągnięciu wierzchołka 4008 m n.p.m. wracamy pod lodowiec Laila.
Czas wędrówki: ok. 10-12h
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot pod przełęczą Cziżdi
Śniadanie: własna kuchnia obozowa.
Zejście do Tviberi i przejazd do Mestii.
Wypoczynek w miasteczku.
Czas wędrówki: ok.4-5h
Kolacja: hotelik w Mestii.
Nocleg: hotelik w Mestii.
Śniadanie: hotelik w Mestii.
Przejazd do Uszguli. Najwyższej europejskiej wioski. Nie widząc Uszguli, nie znamy Swanetii. Zakwaterowanie w guesthausie i spacer po tej niesamowitej miejscowości. Dla chętnych spacer na jeden z okolicznych szczytów.
Kolacja: guesthouse w Uszguli. Nocleg: guesthouse w Uszguli.
Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Trekking w okoliczne bezludzie. Spróbujemy dotrzeć w rejony rzadko odwiedzane przez turystów. Powędrujemy przez najbliższy Uszguli Grzbiet Lamalilesgora. Nie schodząc poniżej 3000 m zbliżać się będziemy do dominującego najwyższego szczyt Gruzji - Szchary 5220m n.p.m. Schodzimy z grzbietu i znajdujemy nocleg nad malowniczym jeziorem Romisgheli (ok.2750m n.p.m.)
Czas wędrówki: ok. 6-8h
Kolacja: własna kuchnia obozowa / guesthouse w Uszguli.
Nocleg: namiot / guesthouse w Uszguli.
ALTERNATYWNIE JEDNODNIOWO
Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Trekking do czoła lodowca Szchary. Ruszamy wygodną drogą wzdłuż przepięknej rozległej doliny Enguri i docieramy do miłej niespodzianki. Miłego baru z kawą, piwem i gruzińskimi potrawami na końcu świata. Tu też możemy poszukać źródeł oryginalnej w smaku wody mineralnej. Stąd już ścieżką podchodzimy do niesamowitego, monumentalnego czoła lodowca Szchary! Jeśli czas pozwoli możemy spróbować również podejść do malowniczego jeziora Romisgheli. Panorama Szchary jest nam już znana, lecz widok z nad tafli jeziora Romisgheli jest kosmicznie niesamowity!
Czas wędrówki: ok 6-8h
Kolacja: guesthouse w Uszguli.
Nocleg: guesthouse w Uszguli.
Śniadanie: własna kuchnia obozowa
Pozostawiamy namioty i na lekko wracamy na grzbiet. Wchodzimy nań na przełęczy Wachuszti. Spróbujemy podążać nim w kierunku północnym aż do śniegu. Może uda sie nam dotrzeć do szczytu Wachuszti o wysokości 3879m n.p.m.? Wracamy do obozu. Zwijamy go i schodzimy do doliny Enguri. Tu w przytulnym cafe (!) czas na coś dobrego! Jeśli będziemy mieli jeszcze siłę i ochotę możemy na lekko podejść do wspaniałego czoła lodowca Szchary. Po powrocie do cafe szybka zbiórka i maszerujemy wzdłuż Enguri na pyszną kolację w Uszguli.
czas marszu ok 7-8h
Kolacja: guesthouse w Uszguli.
Nocleg: guesthouse w Uszguli.
ALTERNATYWNIE JEDNODNIOWO
Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Ruszamy na południe w kierunku znanego nam już Pasma Swaneckiego. Jego grzbiet osiągamy w okolicy szczytu Gvibari skąd już szerokim relatywnie horyzontalnie wędujemy na wschód aż do malowniczo połozonego na samym grzbiecie jeziora. Widoki z drogi pozwalają nam zajrzeć ie tylko w stronę Szchary lecz również w kierunku Dolnej Swanetii i jej gór!. Od jeziora powoli wracamy w dolinę i klucząc lub czasem wyyczająć nowy szlak docieramy do Uszguli. Tu czeka nas pyszna i zasłużona kolacja :)
Czas marszu: ok 6-8h
Kolacja: guesthouse w Uszguli.
Nocleg: guesthouse w Uszguli.
Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Z Uszguli powoli wracamy przez Mestię do Kutaisi.
W Kutaisi kwaterujemy się w przytulnym guestahausie i przygotowujemy do pożegnalnej kolacji.
Kolacja: guesthouse w Kutaisi.
Nocleg: guesthouse w Kutaisi.
Śniadanie: guesthouse w Kutaisi.
Przejazd na lotnisko, wylot z Kutaisi ok. godz.12.00
Przylot do Katowic lub Krakowa ok. godz. 13.00
- koszt przelotu z Katowic do Kutaisi i z Kutaisi do Katowic bilet nie zawiera bagażu rejstrowego
- transport na miejscu: minibus
- noclegi:
- guesthouse w Mesti,
- guesthouse w Uszguli
- hotelik w Kutaisi
- wyżywienie: śniadania i kolacje w hoteliku w Kutaisi, guesthouse w Mesti i Uszguli
- opiekę przewodników a w czasie trwania akcji górskiej
- pełne ubezpieczenie w tym ubezpieczenie podczas akcji górskiej zawierające koszt ew. akcji ratunkowej
- gaz do kuchenek (1 butla 0,45l/2 os)
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- biletu na bagaż rejestrowy - każdy z uczestników decyduje jaki bagaż wykupuje - istnieje możliwość łączenia się w zespoły bagażowe
- wynajęcia koni
- namiotów - istnieje możliwość wypożyczenia za dodatkową odpłatnością ł
- produktów żywieniowych w dniach biwakowych