fbpx Madera – Trekking wzdłuż i wszerz wyspy | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści

Madera – Trekking wzdłuż i wszerz wyspy

Co na Ciebie czeka
Rajska wyspa w wersji trekkingowej
Lewady - zawieszone na skalnych półkach niesamowite akwedukty
Tunele w górach? Tak! – jedyne w swoim rodzaju wykute wygodne i obszerne podziemne trasy
Wysokogórskie krajobrazy z ...Atlantykiem w tle
Łagodny klimat stworzony z myślą o górskich wędrówkach
Wschody i zachody słońca – góry i Atlantyk!
Noclegi na niesamowitych polach biwakowych w górach, nad oceanem w lasach laurowych
Wspaniała kuchnia- smakowite espady i espetady popijane Ponchą i Madeirą
mała grupa!
Super zabawa :)
Liczba dni
8
Rodzaj aktywności
Dojazd
samolot (w cenie bagaż podręczny)
Transport na miejscu
bus
Zakwaterowanie
hotel
namiot
kemping
inne
Wyżywienie
zgodnie z programem
własne
Min. liczba uczestników
5

cena za osobę 4950 PLN

Madera to wyspa w niewielkim archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Położona 1000 km od Lizbony i 600 km od wybrzeży Afryki. Jak twierdzą rdzenni mieszkańcy narodziła się z pocałunku Boga, dlatego jest pływającą wyspą kwiatów. Tak naprawdę jest wynurzonym ponad powierzchnię oceanu zwieńczeniem wulkanicznej kaldery jednego z najwyższych wulkanów świata. Wyspa posiada wiele szlaków i nieoznakowanych tras turystycznych. Najpopularniejsze biegną wzdłuż lewad, czyli kanałów kierujących wodę z wilgotniejszej północno-zachodniej części wyspy do części południowej. Kluczą one pośród wodospadów, torfowisk, reliktowych lasów wawrzynowych i bujnych wrzosowisk. Inne szlaki prowadzą stromymi grzbietami i pasterskimi, często mocno eksponowanymi, ścieżkami przez fascynujący Masyw Centralny, wznoszący się na wysokości ponad 1800m n.p.m. Innym razem wykutymi długimi tunelami. Jeszcze inne podążają wzdłuż klifów, z widokami na magnetycznie kłębiące się wody oceanu i spowijające szczyty Masywu Centralnego fantazyjne chmury. Przewędrujemy wyspę dosłownie wzdłuż i wszerz. Dzięki namiotom zanocujemy w nieprawdopodobnych miejscach wśród laurowych lasów, klifów, szemrzących lewad i szumiących wodospadów!

Zapraszamy do raju! 

Galeria zdjęć

Lewada 25 zródeł
Lewada 25 zródeł
Madera trekking
Madera trekking
Barwne kraby
Barwne kraby
Madera trekkingowo
Madera trekkingowo
Porto Moniz i baseny
Porto Moniz i baseny
Dziwne formy skalne
Dziwne formy skalne
Górzysta Madera
Górzysta Madera
Półwysep Świętego Wawrzyńca
Półwysep Świętego Wawrzyńca
Tunele to częsty element tras
Tunele to częsty element tras
Widok na Dolinę Zakonnic
Widok na Dolinę Zakonnic
Spokój zachodu słońca nad oceanem
Spokój zachodu słońca nad oceanem
Program wyjazdu
Dzień 1 07.11. 2023 (wtorek)
LECIMY NA MADERĘ

Wylot na Maderę z lotniska w Katowicach ok. godz. 16.05
Przylot do Funchal ok godziny 20.20
Przejazd z lotniska do Ribeuira da Janela ok. 1 godziny – trasa prowadzić będzie w poprzek wyspy. Przez góry, doliny, tunele i nad oceanem!

Zakwaterowanie na campingu (dostępne łazienki)

Kolacja: Ribeira da Janela we własnym zakresie
Nocleg: Camping w Ribeira da Janela

Dzień 2
ZNAD OCEANU DO LAURASILVA – LASU WAWRZYNOWEGO FANAL

Śniadanie: Ribeira da Janela we własnym zakresie

Ruszamy na podbój wyspy! Dziś spotkamy się po raz pierwszy z naturalnym lasem laurowym. Jego wyjątkowość została doceniona i w 1999 został uznany przez UNESCO za światowe dziedzictwo natury. Po kilku godzinach wędrówki starymi szlakami transportowymi - może lewadami może veredami (czyli po prostu ….ścieżkami) docieramy do Fanal miejsca naszego noclegu. Magiczność tego miejsca pogłębia się dodatkowo przy częstej w tym miejscu mgle. 

Orientacyjny czas marszu ok. 7godz. 

Kolacja: Pole biwakowe Fanal -  we własnym zakresie 
Nocleg: Pole biwakowe Fanal 

Dzień 3
DO RABACAL – LEWADY, WODOSPADY TUNELE I CUDOWNE PANORAMY

Śniadanie: Pole biwakowe Fanal - we własnym zakresie  

Opuszczamy Fanal lecz nadal wędrujemy wśród wawrzynów i wrzosowisk. Trasa nadal prowadzi historycznym traktem transportu drewna w doliny. Opuszczamy płaskowyż i naszą veredę. Schodzimy dość stromo i nieoczekiwanie znajdujemy płynącą w połowie stoku Levadę da Rocha Velmelha – może podejdziemy do jej źródła (madre czyli mama ;). Ruszamy tropem lewady i podążając stromymi stokami docieramy do wylotu jednego z najdłuższych maderskich tuneli (ok 1800m!). Nie jest on na naszej trasie ale możemy spróbować doń zajrzeć . Przy kolejnym tunelu – który przejdziemy jutro – skręcamy i wznosimy się do celu dnia dzisiejszego. Docieramy do sympatycznej knajpki Rabacal Nature Spot Cafe i … pola biwakowego! 

Orientacyjny czas marszu ok. 7godz.

Kolacja: Rabacal we własnym zakresie
Nocleg: Pole biwakowe Rabacal 

Dzień 4
LEWADY WYŻYNY RABAÇAL

Śniadanie: Rabacal we własnym zakresie 

Pozostawiamy depozyt w Cafe i dziś na „lekko” poznajemy sieć wodną okolicy. Rozpoczniemy od spektakularnego wysokiego Wodospadu Risco do którego docieramy Lewadą Risco.  Wracamy kilkaset metrów i schodzimy nieco do płynącej poniżej Lwewady 25 Źródeł i w górę wody docieramy do Kaskady "25 Źródeł" złożonej z kilkudziesięciu mniejszych wodospadów tworzących bajeczne warkocze.  Znów schodzimy stromo w dół i znajdujemy się w miejscu które znamy z dnia wczorajszego ! Jesteśmy przy znanej nam Lewadzie Rocha Vermelha. Docieramy do tunelu i pokonujemy 800 m podziemnej trasy. Być może już nie wiemy gdzie jesteśmy ;) a może właśnie odkryliśmy sens budowy lewad. Ogrom wykonanej pracy budzi wielki szacunek! W góre i … wchodzimy do kolejnego tunelu ! Za moment po krótkim podejściu jesteśmy w … Rabacal. Czas na posiłek. Po przerwie maszerujemy się w stronę Laguny Vento i położonego nad nią wodospadu. Jesteśmy nad wodospadem Risco i widzimy naszą poranną trasę!  Wracamy na nasz nocleg tą samą trasą.

Orientacyjny czas marszu ok ok 7-8 godz.

Kolacja: Rabacal we własnym zakresie 
Nocleg: Pole biwakowe Rabacal 

Dzień 5
PICO GRANDE i GRANIE MASYWU CENTRALNEGO

Śniadanie: Rabacal we własnym zakresie 

Zupełna zmiana scenerii. Czekają nas dwa prawdziwie wysokogórskie dni. Po wczesnym śniadaniu (7.00) wychodzimy do szosy i przejeżdżamy ok 1 godz. na parking przy punkcie widokowym Bocca da Corrida (1230m n.p.m.) i kierujemy się na północ, w stronę przełęczy Bocca do Cerro (1290 m n.p.m.). Dalej do szczytu Pico Grande (1654 m n.p.m.) mamy już tylko godzinę marszu i 350m podejścia. Wejście na samą kopułę wymagać będzie odrobiny wspinaczki. Ze szczytu obserwujemy panoramę praktycznie całej zachodniej i centralnej części wyspy! . Po zejściu zagłębiamy się w rzadziej przechodzone ścieżki Masywu Centralnego. Wśród nieprawdopodobnej górskiej scenerii docieramy pod Pico do Jorge (1691m n.p.m.) Na szczycie tym spotkamy się z częściej używaną ścieżką doprowadzającą graniami pod najwyższy szczyt Madery – Pico da Ruivo. Nocujemy na najwyższym noclegu całego wyjazdu! Wieczorem wyjdziemy na najwyższy szczyt Madery – czeka nas bajeczny zachód słońca słońca!!!

Orientacyjny czas marszu ok. 8 godz. 

Kolacja: Biwak pod Pico Ruivo we własnym zakresie
Nocleg: Pole biwakowe pod Pico Ruivo 

Dzień 6
DACH MADERY I …KLIFY PŁW. ŚW WAWRZYŃCA

Śniadanie: Biwak pod Pico Ruivo we własnym zakresie 

Wschód słońca z Pico da Ruivo jest co najmniej tak piękny jak zachód! Wychodzimy drugi raz na dach Madery. Podniebnym szlakiem przez Miradouro do Ninho da Manta, szczyt Pico do Gato i liczne lewady dochodzimy na punkt widokowy Pico do Arieiro (1818 m). Stąd już kilka kroków na parking skąd zabierze nas bus i zawiezie do najbardziej na wschód wysuniętego krańca Madery. Na półwysep św. Wawrzyńca – jednego z najbardziej znanych i popularnych miejsc w którym będziemy … PRAWIE SAMI!!!

Z parkingu  po godzinie spaceru dotrzemy do Casa do Sardinha w pobliżu której rozbijemy nasz obóz. Możliwość skorzystania z kąpieli w oceanie! 

Orientacyjny czas marszu ok. 5godz. 

Kolacja: Biwak Casa do Sardinha we własnym zakresie
Nocleg: Biwak Casa do Sardinha 

Dzień 7
PÓŁWYSEP ŚW. WAWRZYCA I KLIFY PORTO DA CRUZ

Śniadanie: Biwak Casa do Sardinha we własnym zakresie 

Półwysep Św. Wawrzyńca to miejsce wyjątkowe. Wczesną wiosną pokryty zielonym kobiercem traw opływają go wody oceanu wściekle bijące w przerażająco wysokie klify! Dzień zaczniemy od kolejnego wschodu słońca! Tym razem słońce wstawać będzie nad oceanem w którym dodatkowo majaczyć będą Wyspy Pustynne i Porto Santo.

Wracamy w kierunku parkingu docierając na kolejny punkt widokowy. Widoki są trudne do opisania!

Przejeżdżamy kilka kilometrów do  Canical skąd rozpoczynamy wędrówkę Veredą Lorano. Dalej wzdłuż klifu, z zapierającymi dech widokami na ocean, podążamy w kierunku widokowej przełęczy Boca do Risco 360m n.p.m. Drogą Vereda do Larano kierujemy się w stronę miejscowości Porto da Cruz. Dzisiejszy dzień kończymy wizytą w Porto da Cruz gdzie odwiedzimy. Fabrykę… rumu! ;)

Przejazd do Funchal

Orientacyjny czas marszu ok. 5 godz.

Kolacja: Pożegnalna kolacja w restauracji w Funchal
Nocleg: Hotel w Funchal 

Dzień 8 14.11.2023 (wtorek)
FUNCHAL I POWRÓT DO POLSKI

Śniadanie: Hostel w Funchal 

Ostatnim akordem naszej wyprawy jest spacer po stolicy Madery. Zapoznamy się dziś z jej historią, architekturą a przede wszystkim klimatem.
Rozpoczniemy od zaskakującego swą kolorystyką placu ratuszowego z kolegium jezuickim i cudownym kościołem św. Jana. W między czasie wstąpimy na degustację do miejscowej winiarni. Odwiedzimy też bajecznie kolorowy targ – kwiatowy, rybny i owocowy.
Po przerwie na posiłek wyjedziemy słynną kolejką linową na wzgórze Monte. Miasto Funchal obejrzeć będziemy mogli zupełnie z innej – ptasiej – perspektywy. Spacer po ogrodzie tropikalnym. Zwiedzimy również jeden z najważniejszych obiektów sakralnych wyspy - kościół Matki Boskiej z Monte. Do miasta wrócimy zjeżdżając…wiklinowymi saniami (!) Do hotelu wracamy autobusem miejskim.

Przejazd na lotnisko.

Wylot 21.00 przylot Katowice 3.05

Cena zawiera
 • przelot liniami Wizzair na trasie Katowice Funchal Katowice bez bagażu rejestrowego – każdy lub w podgrupach ustalamy kto i jaki bagaż dokupuje. Mediusz pomaga w zakupie bagażu
 • transport na miejscu
  bus
 • nocleg:
  - hotel w Funchal
  - camping w Ribeira da Janela
  - noclegi na polach biwakowych
 • wyżywienie:
  1 x kolacja pożegnalna w restauracji
  - 1 x śniadanie w Funchal
 • wstępy do zwiedzanych obiektów w Funchal
  winiarnia – zwiedzanie + degustacja
  - ogród tropikalny wraz z wjazdem kolejką i zjazdem sankami
 • ubezpieczenie NW i KL
 • opiekę polskiego pilota i przewodnika
 • obowiązkowa opłata na TFP i TFG
 • obowiązkowa opłata TFP i TFG
Cena nie zawiera
 • posiłków nie wymienionych w programie
 • wydatków natury osobistej
 • zakupu bagażu rejestrowanego

Informacje dodatkowe

Ekwipunek wymagany: 

 • ważny paszport lub dowód osobisty
 • plecak
 • buty – trekkingowe
 • spodnie turystyczne – absolutnie nie jeansy!
 • kurtka od wiatru i deszczu 
 • czapka 
 • rękawiczki
 • namiot – przed samym wyjazdem ustalamy kto zabiera namiot i kto z kim w namiocie nocuje
 • karimata lub termarest
 • śpiwór
 • maszynka do gotowania– przed wyjazdem ustalimy kto zabiera – konieczna jest jedna na namiot
 • czołówka + zapasowe baterie
 • krem z odpowiednim filtrem, 
 • termos, 
 • klapki lub sandały 
 • okulary przeciwsłoneczne

Ekwipunek zalecany: 

 • bluza termiczna (merynos, polar itp.
 • podkoszulki – nie bawełniane!
 • strój kąpielowy
 • apteczka, lekarstwa własne (przepisane przez lekarza)
 • kijki teleskopowe,
 • krem z odpowiednim filtrem
 • termos
 • klapki lub sandały

PAMIĘTAJMY ŻE WSZYSTKO NOSIMY NA PLECACH!!!

PLECAK POWINIEN WAŻYĆ MAX .13KG! JEST TO MOŻLIWE A WRĘCZ KONIECZNE!!!

Średnio trudny – całodzienne wycieczki o przewyższeniu do 1600 m

Jak rezerwować

I. REZERWACJA IMPREZ JEDNODNIOWYCH

Rezerwacji na organizowane przez nas imprezy można dokonywać przez naszą stronę internetową: www.mediusz-wyprawy.pl  

Do wyjazdu dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.

KROK 1.   WYBIERASZ WYMARZONĄ WYCIECZKĘ 

W przypadku jakichkolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.  

KROK 2.   REZERWUJESZ WYBRANĄ OFERTĘ. 

Wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami. 

Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura.  

KROK 3.   DOKONUJESZ WPŁATY NA KONTO. 

Przelew powinien być zrealizowany najszybciej jak to możliwe, bo to od niego zależy cena i miejsce na liście głównej. 

Kwotę, jaka winna być wpłacona, znajdziesz w programie rezerwowanej imprezy. Jest ona zależna od terminu wpłaty i wybranej opcji transportu (transport własny lub transport z firmą Mediusz). Cena promocyjna to ta uiszczona max do 4 dni przed wyjazdem. Jeśli np. nie udało Ci się dokonać wpłaty do wtorku przed sobotnim wyjazdem to pamiętaj, że obowiązuje Cię cena regularna imprezy. 

DANE DO PRZELEWU 

Alior Bank S.A. 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 

Tytuł przelewu: imię i nazwisko / nazwa imprezy / data imprezy 

Odbiorca: 
Mediusz s.c. 
ul. Bandtkiego 19 
30-129 Kraków 

KROK 4.   Przesłanie POTWIERDZENIA PRZELEWU  

Po dokonaniu wpłaty prosimy przesłać potwierdzenie przelewu na mail: wyprawy@mediusz.pl 

KROK 5.   OTRZYMUJESZ OSTATECZNE POTWIERDZENIE REZERWACJI  

Po dokonaniu wpłaty przez Ciebie (przesłaniu do biura potwierdzenia przelewu lub wpływie na konto firmy Mediusz) niezwłocznie potwierdzimy twoją rezerwację e-mailem i poinformujemy o zapisaniu na listę główną lub rezerwową (w przypadku zajęcia wszystkich miejsc na dany wyjazd).  

Po potwierdzeniu rezerwacji jesteśmy w kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wycieczki. 

Jeżeli zostaliście zapisani na listę rezerwową, a miejsca na liście głównej na wyjazd się nie zwolnią, zwrócimy Wam opłatę za wycieczkę na podane konto lub przeksięgujemy na inny wyjazd zgodnie z Waszą decyzją. 

W przypadku nieodnotowania wpłaty lub braku potwierdzenia przelewu na dzień przed wyjazdem Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.  
 
KROK 6. Udział w imprezie wg programu 

PROSIMY O NIEPRZYCHODZENIE NA MIEJSCE ZBIÓRKI BEZ OTRZYMANIA MAILOWEGO POTWIERDZENIA, ŻE JESTESCIE PAŃSTWO NA LIŚCIE UCZESTNIKÓW WYCIECZKI. 

DYSPONUJEMY OGRANICZONĄ ILOŚCIĄ MIEJSC W BUSACH I OSOBY DODATKOWE PO PROSTU SIĘ NIE ZMIESZCZĄ. 

UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja o wyborze i zmianach tras oraz kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników. 

 

II. REZERWACJA IMPREZ WIELODNIOWYCH

Rezerwacji na organizowane przez nas imprezy turystyczne można dokonywać przez naszą stronę internetową: www.mediusz-wyprawy.pl

Do wyjazdu dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków:

KROK 1.   WYBIERASZ WYMARZONĄ WYCIECZKĘ 

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w pole OFERTA w menu. W przypadku jakichkolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. 

KROK 2.   WSTĘPNIE REZERWUJESZ WYBRANĄ OFERTĘ 

Wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami. 

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności. 

KROK 3.   OTRZYMUJESZ POTWIERDZENIE REZERWACJI ORAZ UMOWĘ I DALSZE INFORMACJE 

Sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego: 
a) potwierdzenie rezerwacji 
b) umowę z warunkami uczestnictwa i informacją o wysokości, terminie i sposobie wpłat 

KROK 4.   ODSYŁASZ MAILEM SKAN WYPEŁNIONEJ I PODPISANEJ UMOWY I WPŁACASZ ZALICZKĘ. 

Odesłanie skanu podpisanej umowy (na adres wyprawy@mediusz.pl) i wpłata zaliczki na konto i w terminie wskazanym w umowie to warunki niezbędne do skutecznego zawarcia umowy imprezy turystycznej. Skan umowy przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty otrzymania od nas umowy. Po upływie tego terminu Twoja rezerwacja zostaje anulowana. 
 
Pierwszą ratę oraz kolejne wpłaty możesz dokonać przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy: 
Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 
SWIFT: ALBPPLPW 
 
odbiorca: 
Mediusz 
ul. Bandtkiego 19 
30-129 Kraków 
 
tytuł przelewu: Wpisujesz imię i nazwisko uczestnika oraz nazwę i termin imprezy turystycznej, np. „Jan Kowalski KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2022” 

KROK 5. OTRZYMUJESZ POTWIERDZENIE ZAWARCIA UMOWY IMPREZY TURYSTYCZNEJ - SKAN PODPISANEJ PRZEZ NAS UMOWY I DODATKOWE INFORMACJE. 

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie otrzymujesz mailem potwierdzenie zawarcia umowy imprezy turystycznej - skan podpisanej przez nas umowy. 

Jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do imprezy turystycznej. 

 

Twoje bezpieczeństwo

Jedną z podstawowych cech organizowanych przez nas wyjazdów i wypraw jest bezpieczeństwo. Nie proponujemy Państwu tzw. „wyjazdu partnerskiego”, gdzie poza logistyką każdy uczestnik w zasadzie może liczyć tylko na siebie – doświadczenie naszych przewodników i instruktorów oraz obowiązujące nas sztywne reguły (ilość uczestników, sprzęt, zasady asekuracji, itp.) gwarantują, że wyjazd nie zamieni się w „rosyjską ruletkę”. 

Ponadto nasze biuro posiada Certyfikat UNIQA , przedłożony w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie, gwarantujący wykonanie zobowiązań z tytułu świadczonych usług turystycznych. 

Każdy uczestnik naszego wyjazdu zagranicznego objęty jest ubezpieczeniem KL, NNW, BP, natomiast uczestnicy wypraw górskich dodatkowo otrzymują ubezpieczenie z kosztami ratownictwa. 

Pomimo tych twardych zasad bezpieczeństwa, które przestrzegamy nasze wyjazdy cechuje świetna, przyjacielska atmosfera, która powoduje, że wielu uczestników poprzednich wyjazdów i wypraw znowu decyduje się na wyjazd z nami. 

 

WARUNKI UBEZPIECZENIA

Warunki Ogólne Ubezpieczenia - pobierz (pdf)

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.  

a. dla imprez odbywających się w Polsce: 

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 20000 PLN, 

b. dla imprez odbywających się w Europie (poza Polską): 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 20 000 EUR,  

-Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 2000 EUR,  

-BP bagaż podróżny: 200 EUR.  

c. dla imprez odbywających się poza Europą: 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 30 000 EUR,  

- Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 4000 EUR,  

- BP bagaż podróżny: 400 EUR.  

 

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od: 

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości: 

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy 

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy. 

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych. 

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy 

 

WARUNKI UCZESTNICTWA

I. ZAWARCIE UMOWY 

1. Przed zawarciem umowy o udziale w imprezie uczestnik winien zapoznać się z warunkami uczestnictwa oraz programem imprezy, które są integralną częścią umowy. 

2. Zawarcie umowy następuje przez podpisanie druku „ZGŁOSZENIE - UMOWA” zwanego dalej zgłoszeniem. Od osób niepełnoletnich wyjeżdżających bez opiekunów wymagana jest zgoda opiekunów na udział w imprezie. 

3. Uczestnikiem imprezy jest podpisujący oraz osoby objęte zgłoszeniem, za które podpisujący bierze odpowiedzialność. 

4. W chwili podpisania zgłoszenia uczestnik wpłaca pierwszą część należności w wysokości 30% ceny imprezy na nasze konto : 

Numer konta:       Alior Bank SA 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 

5. Niedokonanie w terminie pozostałych wpłat lub niedostarczenie wymaganych dokumentów czy informacji powoduje skreślenie z listy uczestników na warunkach rezygnacji z winy uczestnika. 

6. Uczestnik ma obowiązek poinformować biuro o zmianach danych osobowych w takim terminie przed rozpoczęciem imprezy, by możliwe było załatwienie koniecznych formalności. Uczestnik ma prawo do przeniesienia swoich uprawnień na osobę spełniającą warunki udziału w imprezie i przejęciu przez tę osobę obowiązków wynikających z umowy do 7 dni przed rozpoczęciem imprezy. Uczestnik lub osoba na którą uczestnik przeniósł swoje uprawnienia ponosi koszty związane z konieczną  zmianą danych w bilecie lotniczym . 

7. Biuro zastrzega sobie możliwość zmiany terminów, trasy, ceny lub odwołania imprezy z przyczyn niezależnych od Biura (decyzje władz, siła wyższa) w takiej sytuacji organizator zawiadamia klienta a klient powinien niezwłocznie zawiadomić organizatora czy przyjmuje proponowaną zmianę albo odstępuje od umowy za natychmiastowym zwrotem wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej. Cena może być podwyższona nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem imprezy. Podwyższenie ceny może być spowodowane: 

a. wzrostem kosztów transportu 

b. wzrostem podatków lub opłat należnych za usługi lotniskowe, portowe 

c. wzrostem kursów walut 

8. Brak odpowiedzi do 5 dni od dnia powiadomienia o zmianach uważany będzie za potwierdzenie przyjęcia nowych warunków. 

9. Biuro zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy z powodu braku minimalnej liczby uczestników.  

II. REZYGNACJA Z IMPREZY 

1. Rezygnacja z imprezy winna nastąpić w formie pisemnej. Za datę rezygnacji przyjmuje się dzień jej wpływu do Biura. 

2. Rezygnacja bez potrąceń następuje w przypadkach: 

a. odwołania imprezy przez organizatora lub nie przyjęcia nowej propozycji 

b. nie przyjęcia zmian w ciągu 5 dni po poinformowaniu o nich uczestnika 

3. W razie nie odbycia się imprezy lub nie wzięcia przez uczestnika udziału z winy Biura, zwraca się uczestnikowi pełną wpłatę (bez odsetek) oraz inne udokumentowane koszty związane z przybyciem na miejsce zbiórki. 

4. W pozostałych przypadkach rezygnacji bez względu na jej przyczyny Biuro  zwróci uczestnikowi poniesione wpłaty na imprezę pomniejszone o koszty już poniesione na organizację tej imprezy. Biuro podaje informacyjnie, że ukształtowane historycznie średnie koszty potrąceń – względem całkowitej wartości zawartej umowy – kształtują się następująco: 

- do 40 dni przed imprezą opłatę manipulacyjną w wysokości 50 zł 

- 39 - 30 dni – do 25% ceny imprezy 

- 29 - 15 dni - do 50% ceny imprezy 

- 14 - 7 dni – do 75% ceny imprezy 

- na 6 dni przed datą wyjazdu i mniej – do 90% ceny imprezy. 

5. Zastosowane przy rezygnacji potrącenia następują niezależnie od daty zawarcia umowy. 

6. W przypadku rezygnacji przez klienta biuro nie dokonuje zwrotu pieniędzy za bilet lotniczy. 

7. Biuro informuje o możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, dostępnego za dodatkową opłatą. Pełna treść warunków dotyczących ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy zawarta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dostępnych na stronie internetowej www.mediusz-wyprawy.pl w zakładce: Przed wyjazdem 

III. REALIZACJA IMPREZY 

1. Uczestnik zobowiązany jest do posiadania aktualnie obowiązujących niezbędnych dokumentów przy przekroczeniu granicy RP i granic innych państw przez które przejeżdża i do których się udaje. 

2. Uczestnik powinien przed wyjazdem dla własnego dobra zapoznać się z aktualnymi przepisami celno-dewizowymi obowiązującymi w RP oraz państwach przez które przejeżdża i do których się udaje https://www.gov.pl/web/dyplomacja. Biuro udzieli w tym zakresie nieodzownej pomocy. 

3. Uczestnik wyjeżdżający na imprezę zobowiązany jest posiadać na miejscu zbiórki dokumenty uprawniające do wyjazdu (paszport z ważną wizą w przypadku konieczności jej posiadania, ewentualnie wymagane zaświadczenia lekarskie, dowody wpłat). 

4. Informacje dotyczące ubezpieczenia uczestników zawarte są w programach imprez. 

5. Jeżeli z przyczyn niezależnych od biura następują zmiany programu imprezy w trakcie jej trwania biuro zobowiązane jest do zapewnienia świadczeń zastępczych. 

6. Biuro odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie: działaniem lub zaniechaniem klienta; działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonaniu usług przewidzianych w umowie; jeśli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć albo uniknąć; niezgodność została spowodowana nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami. 

7. Biuro nie dokonuje zwrotu wartości świadczeń, które nie zostały wykorzystane z przyczyn leżących po stronie uczestnika (np. spóźnienie się na miejsce zbiórki, awaria własnego środka transportu, nieprzestrzeganie przepisów celno-dewizowych itp.). 

8. W przypadku przerwania podróży lub skrócenia pobytu z przyczyn leżących po stronie uczestnika lub jeżeli władze graniczne nie wydadzą zezwolenia na wjazd równowartość niewykorzystanych świadczeń nie będzie zwracana. Uczestnik może zawrzeć umowę ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie lub przerwania podróży. 

9. Uczestnicy imprezy zobowiązani są do pokrycia strat lub zniszczeń powstałych z ich winy w trakcie trwania imprezy. Za szkody wyrządzone przez osobę niepełnoletnią odpowiadają jej ustawowi opiekunowie. Uczestnik winien pokryć szkodę na miejscu jej wyrządzenia. 

10. Sprawny przebieg imprezy zapewnia stosowanie się do zaleceń pilota wycieczki, przestrzeganie punktualności oraz informowanie pilota o zamiarze oddalenia się od grupy. 

 Informacje dotyczące ubezpieczenia uczestników zawarte są w programach imprez. 

11. Uczestnik imprezy wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie przez Biuro swojego wizerunku utrwalonego jako zdjęcia lub zapis wideo w trakcie imprezy.  

12. Uczestnik imprezy zgadza się na nieodpłatne wykorzystanie przez Biuro zdjęć i materiałów video zrobionych przez siebie i dostarczonych do Biura, w szczególności do zamieszczania i publikowania na stronach internetowych Biura, materiałach promocyjnych, w katalogach z ofertą oraz profilach social media Biura. 

13.Jeżeli uczestnik nie wyraża zgody na powyższe to musi o tym pisemnie poinformować Biuro, przed rozpoczęciem imprezy. 

IV. UBEZPIECZENIA 

BIURO GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE: 

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.: 

a. dla imprez odbywających się w Polsce: 

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 20000 PLN, 

b. dla imprez odbywających się w Europie (poza Polską): 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 20 000 EUR,  

-Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 2000 EUR,  

-BP bagaż podróżny: 200 EUR.  

c. dla imprez odbywających się poza Europą: 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 30 000 EUR,  

- Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 4000 EUR,  

- BP bagaż podróżny: 400 EUR. 

V. REKLAMACJE 

1. Reklamacje świadczeń podczas trwania imprezy należy zgłaszać na miejscu pilotowi lub rezydentowi biura a w razie jego braku w recepcji hotelu (ośrodka) lub przedstawicielowi kontrahenta. Reklamacje powinny być odnotowane na voucherze (lub na piśmie). 

2. Reklamacje mogą być wnoszone nie później jednak niż do 30 dni od daty zakończenia imprezy. Wymagana jest forma pisemna wniesionej reklamacji. 

3. Biuro ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania. 

4. Biuro dokonuje zwrotu części lub całości wpłaty w ciągu 14 dni od daty rezygnacji lub uznania reklamacji. Od zwracanych kwot nie przysługują odsetki. 

5. W sprawach nie uregulowanych warunkami uczestnictwa mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego, Ustawy o Usługach Turystycznych z dnia 29.08.1997 r. o usługach turystycznych oraz przepisy o ochronie konsumenta. 

6. Wszelkie spory prawne wynikające z niniejszej umowy będą rozstrzygane polubownie, a w razie braku porozumienia mają zastosowanie przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. 

VI.GWARANCJE UBEZPIECZENIOWE 

MEDIUSZ SC posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej organizatora turystyki wydane przez UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.: gwarancja ubezpieczeniowa nr 1594499391 

VII. DZIAŁALNOŚĆ ORGANIZATORA TURYSTYKI prowadzona jest na podstawie ZAŚWIADCZENIA o wpisie do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Małopolskiego nr Z/30/2008 

 

STANDARDOWY FORMULARZ INFORMACYJNY DO UMÓW O UDZIAŁ W IMPREZIE TURYSTYCZNEJ  

Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302. 

W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła będzie ponosiło pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej. 

Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła   posiada zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwu wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła stało się niewypłacalne. 

Korzystając z hiperłącza, podróżny otrzyma następujące informacje: 

Najważniejsze prawa zgodnie z dyrektywą (UE) 2015/2302 

- Przed zawarciem umowy o udział w imprezie turystycznej podróżni otrzymają wszystkie niezbędne informacje na temat imprezy turystycznej. 

- Zawsze co najmniej jeden przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie wszystkich usług turystycznych objętych umową. 

- Podróżni otrzymują awaryjny numer telefonu lub dane punktu kontaktowego, dzięki którym mogą skontaktować się z organizatorem turystyki lub agentem turystycznym. 

- Podróżni mogą przenieść imprezę turystyczną na inną osobę, powiadamiając o tym w rozsądnym terminie, z zastrzeżeniem ewentualnych dodatkowych kosztów. 

- Cena imprezy turystycznej może zostać podwyższona jedynie wtedy, gdy wzrosną określone koszty (na przykład koszty paliwa) i zostało to wyraźnie przewidziane w umowie; w żadnym przypadku podwyżka ceny nie może nastąpić później niż 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Jeżeli podwyżka ceny przekracza 8% ceny imprezy turystycznej, podróżny może rozwiązać umowę. Jeżeli organizator turystyki zastrzega sobie prawo do podwyższenia ceny, podróżny ma prawo do obniżki ceny, jeżeli obniżyły się odpowiednie koszty. 

- Podróżni mogą rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie i uzyskać pełen zwrot wszelkich wpłat, jeżeli jeden z istotnych elementów imprezy turystycznej, inny niż cena, zmieni się w znaczący sposób. Jeżeli przedsiębiorca odpowiedzialny za imprezę turystyczną odwoła ją przed jej rozpoczęciem, podróżni mają prawo do zwrotu wpłat oraz w stosownych przypadkach do rekompensaty. 

- W wyjątkowych okolicznościach - na przykład jeżeli w docelowym miejscu podróży występują poważne problemy związane z bezpieczeństwem, które mogą wpłynąć na imprezę turystyczną - podróżni mogą, przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie. 

- Ponadto podróżni mogą w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej rozwiązać umowę za odpowiednią i możliwą do uzasadnienia opłatą. 

- Jeżeli po rozpoczęciu imprezy turystycznej jej znaczące elementy nie mogą zostać zrealizowane zgodnie z umową, będą musiały zostać zaproponowane, bez dodatkowych kosztów, odpowiednie alternatywne usługi. W przypadku gdy usługi nie są świadczone zgodnie z umową, co istotnie wpływa na realizację imprezy turystycznej, a organizator turystyki nie zdoła usunąć problemu, podróżni mogą rozwiązać umowę bez opłaty za rozwiązanie. 

- Podróżni są również uprawnieni do otrzymania obniżki ceny lub rekompensaty za szkodę w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usług turystycznych. 

- Organizator turystyki musi zapewnić pomoc podróżnemu, który znajdzie się w trudnej sytuacji. 

- W przypadku gdy organizator turystyki stanie się niewypłacalny, wpłaty zostaną zwrócone. Jeżeli organizator turystyki stanie się niewypłacalny po rozpoczęciu imprezy turystycznej i jeżeli impreza turystyczna obejmuje transport, zapewniony jest powrót podróżnych do kraju. Mediusz s.c. J.Purchla, A. Grzechynka, P.Reguła kupił w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A. gwarancję ubezpieczeniową  turystyczną o numerze 1594499391 zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności. Podróżni mogą kontaktować się z tym podmiotem lub, w odpowiednich przypadkach, z właściwym organem: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego z siedzibą w Krakowie, ul. Basztowa 22 (adres korespondencyjny: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków), e-mail: pt.sekretariat@umwm.pl, tel: 12 379 60 00, jeżeli z powodu niewypłacalności Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła, dojdzie do odmowy świadczenia usług. 

Dyrektywa (UE) 2015/2302                                                                                   

 

Na Maderze obowiązującą walutą jest euro i prawie wszędzie można płacić kartą. 

 

Brak obostrzeń COVID

Rezerwuj wyjazd

Polecamy

 1. mała grupa!
 2. sprzęt w cenie !
kafel
wycieczka górska

Grecja

wyprawy górskie

OLIMP 2918m n.p.m. i błękitne Morze Egejskie

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
 3. sprzęt w cenie !
kafel
wycieczka górska

Słowacja

wyprawy górskie, wyprawy zimowe

Niżne Tatry ze wschodu na zachód - trekking zimowy

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
 3. sprzęt w cenie !
Wielka Fatra
wycieczka górska

Słowacja

wyprawy zimowe

Wielka Fatra - ZIMOWY TREKKING RAKIETOWY

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
Madera
wycieczka górska

Portugalia

wyprawy górskie

Madera – Trekking wzdłuż i wszerz wyspy

 • -
sprawdź

 1. sprzęt w cenie !
kurs lawinowy Mediusz
wycieczka górska

Polska

kursy zimowe

Kurs lawinowy podstawowy + elementy turystyki

 • -
 • -
 • -
sprawdź

 1. sprzęt w cenie !
kurs lawinowy Mediusz
wycieczka górska

Polska

kursy zimowe

Kurs lawinowy podstawowy

 • -
 • -
 • -
sprawdź