Rumunia to duży kraj Europejski. Dotychczas trochę zapomniany i niedoceniany. Absolutnie niesłusznie! Wspaniałość tego miejsca powoduje że każdy kto choć raz go odwiedzi, wraca do niego wciąż i wciąż. Tym razem proponujemy wycieczkę po północnej Rumunii. Ta jej część sąsiadowała przez wiele lat z naszą Rzecząpospolitą. Ślady naszego sąsiedztwa są mocno widoczne. Najmocniej na Bukowinie gdzie do dziś można usłyszeć piękną polszczyznę. Cudowne są też różnice. Wspaniałe strzeliste marmaroskie wieże czy genialne wręcz malowane klasztory Bukowiny. Dodając do tego tło w postaci Karpackich wierchów i zabytkowe kopalnie w tym przede wszystkim soli, otrzymamy rewelacyjną mieszankę która w połączeniu z wiosną wydaje się doskonałym pomysłem na dłuuga majówkę!
Zapraszamy !!!!
Galeria zdjęć
Poranny wyjazd z Krakowa dojazd do Satu Mare – bramy Rumunii. Zakwaterowanie w hotelu, wymiana walut. Spacer po mieście pogranicza, gdzie 40% mieszkańców stanowią Węgrzy, a 60% Rumuni. Styk kultur i wyznań.
Trasa samochodowa:
Kraków - Satu Mare 360 km
Nocleg: hotel w Satu Mare
Kolacja: Satu Mare we własnym zakresie
Śniadanie: hotel w Satu Mare
Podróż po Rumunii rozpoczniemy od Maramureszu – regionu, w którym wciąż żywa i barwna jest kultura ludowa. Na trasie oczywiście znaleźć się musi Săpânţa, wieś leżąca nad Cisą, znana z Wesołego Cmentarza. Wszystkie groby posiadają tablice nagrobne wykonane z drewna, w których wyrzeźbione są sceny nawiązujące do postaci zmarłego, pomalowane, często też uzupełnione wesołymi epitafiami.
Cmentarz, ze względu na swoją wyjątkowość, został także umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Wjeżdżamy do Doliny Izy. Zachowało się tutaj drewniane budownictwo wiejskie oraz charakterystyczne cerkwie marmaroskie. Charakteryzują je strzeliste, drewniane wieże.
Osiem drewnianych kościołów regionu Maramureş znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO kilka z nich na pewno obejrzymy.
Trasa samochodowa:
Satu Mare - Borsza-190 km
Nocleg: pensjonat Borsza
Kolacja: pensjonat Borsza
Śniadanie: pensjonat Borsza
Wycieczka kolejką leśną Mocanica. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt kilometrów czynnych torów! My przejedziemy trasą z Viseu de Sus do stacji Paltin. Nasza trasa prowadzić będzie 22 km wzdłuż doliny rzeki Wazer. Historyczny tabor, cudowne widoki z „pędzącego” pociągu, pyszna kuchnia i być może występy folklorystyczne w trakcie przerwy wypełnią nam błyskawicznie upływające 6 godzin.
Powrót tą samą drogą. Po powrocie do Borszy cd zwiedzania miasteczka.
Nocleg: pensjonat Borsza
Kolacja: pensjonat Borsza
Śniadanie: pensjonat Borsza
Dzień górski. Wycieczkę rozpoczniemy od wyjazdu przełęcz Prislop. W ten sposób znajdziemy się na wysokości ok 1416m n.p.m. Podążamy w górę w kierunku głównego grzbietu Alp Rodniańskich. Ponad cudownymi dolinami wędrujemy grzbietem delektując się widokami sąsiednich pasm Marmaroszy, i ukraińskiej Czarnohory. Schodzimy wśród polodowcowych klimatów do wizytówki okolic Borszy – wodospadu Cascada Cailor! Schodzimy dalej i docieramy do centrum narciarstwa Borszy. Tu planowano przeprowadzić Igrzyska Olimpijskie w 1948 roku!!!
Trasa piesza: ok.3 - 4 godz.
Nocleg: pensjonat Borsza
Kolacja: pensjonat Borsza
Śniadanie: pensjonat Borsza
Przejazd przez wysoką przełęcz Prislop będącą granicą historycznej Mołdawii. Wjeżdżamy na Bukowinę. Zwiedzanie malowanych cerkwi Bukowiny –unikatowych prawosławnych świątyń posiadających XVI-wieczne freski zarówno wewnątrz cerkwi jak i na zewnętrznych ścianach. Kościoły te znajdują się na liście UNESCO. Pierwszy zobaczymy Monastyr Moldovita. Następnym będzie Monastyr Sucevita – obronny XVI-wieczny monastyr z malowaną cerkwią p.w. Zmartwychwstania. Otoczony jest murem obronnym z potężnymi basztami. Zanim dotrzemy do Sucevity na przełączy Palma czekać będzie na chętnych najdłuższa tyrolka w tej części świata. Zjedziemy nią 1000 m a prędkość którą osiągniemy to 100km/h! Szybko, długo i co najważniejsze bezpiecznie!
Kolejną atrakcją jest zabytkowa, udostępniona do zwiedzania kopalnia soli w miejscowości Cacica, koło Gura Humorului,. Właściwie powinniśmy napisać Kaczyka, gdyż i kopalnia i miejscowość mocno związana jest z polskimi osadnikami (XVIII wiecznymi górnikami) z okolic Bochni. Zarówno kopalnia jak i kościół Wniebowzięcia NMP zaskakuje polskimi akcentami. Do dziś w okolicy żyje spora mniejszość polska. W okolicy możemy znaleźć dwa Domy Polskie. Zamieszkamy wśród rodaków!
Nocleg: pensjonat Nowy Sołoniec lub Kaczyka
Kolacja: pensjonat Nowy Sołoniec lub Kaczyka
Śniadanie: pensjonat Nowy Sołoniec lub Kaczyka
Przed południem pobędziemy jeszcze chwilę wśród polskiej mniejszości. Warto wejść do któregoś z niewielkich sklepików w Nowym Sołońcu czy Pleszy i porozmawiać z mieszkańcami mówiącymi w cudownie archaicznym języku polskim. Jadąc dalej na południe zatrzymamy się jeszcze w malowanych monastyrach Humor i Voronet – obronny monastyr z malowaną cerkwią p.w. św. Jerzego. Była to fundacja hospodara Stefana Wielkiego. Na cerkwi tej znajduje się fresk uznany za najcenniejszy spośród wszystkich Malowanych Cerkwi, przedstawiający Sąd Ostateczny. Aby nie przesadzić z klasztorami jedziemy znów w góry. Malowniczą droga Transrurau docieramy pod Skały Księżniczki. Wieczorem bądź następnego dnia rano ruszmy na krótką dwugodzinną pętlę wokół i wśród tej potężnej, przepięknej grupy skał.
Trasa samochodowa: 55km
Trasa piesza: ok.2 godz.
Nocleg; pensjonat okolice gór Rarau
Kolacja: pensjonat okolice gór Rarau
Śniadanie: pensjonat okolice gór Rarau
Ruszamy na południe w kierunku wąwozu Bicaz. Przejazd przez skalisty wąwóz w kierunku Czerwonego Jeziora.
Wąwóz Bicaz jest najbardziej znanym wąwozem Karpat Wschodnich, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Rumunii, odwiedzany zarówno przez turystów jak i alpinistów i wspinaczy. Jego najpiękniejsze partie rozciągają się na 8 km między Jez. Czerwonym a miejscowością Bicaz. Spacer w okolicach wąwozu.
Po przejechaniu wąwozu jesteśmy na terenie Szeklerszczyzny. Wpływy Węgierskie są tu niesamowicie mocne! Przejeżdżamy przez północną Transylwanię i docieramy pod wieczór do okolic Turdy.
Trasa samochodowa: 360km
Trasa piesza: ok.2 godz.
Nocleg; pensjonat Salina Turda
Kolacja: pensjonat Salina Turda
Śniadanie: pensjonat Salina Turda
Ostatnim akordem naszej wyprawy jest Salina Turda. Kopalnia soli inna niż wszystkie. Spędzimy w niej ok 3 niesamowite godziny!
Powrót do Krakowa! – ok 650km
UWAGA! Program wycieczki może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja o wyborze i zmianach trasy należy wyłącznie do przewodnika.
- dojazd, lokalny transport w Rumunii
- bilet na Kolejkę Leśną
- noclegi:
Satu Mare - hotel
Borsza - pensjonat 3x
Kaczyka lub Nowy Sołoniec -pensjonat
Okolice Gór Rarau - pensjonat
Salina Turda – pensjonat - wyżywienie:
- śniadania - wszystkie noclegi
- kolacje:
Borsza - pensjonat 3x
Kaczyka lub Nowy Sołoniec - pensjonat
Okolice Gór Rarau - pensjonat
Salina Turda – pensjonat
- ubezpieczenie NNW i KL
- opiekę polskiego przewodnika
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
- posiłków nie wymienionych w programie
- wstępów do zwiedzanych obiektów
- wydatków natury osobistej