fbpx Wielki Krywań Małej Fatry 1709 m n.p.m. | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści

Wielki Krywań Małej Fatry 1709 m n.p.m.

Co na Ciebie czeka
Najwyższy szczyt Małej Fatry – Wielki Krywań 1709 m n.p.m., a także inne wysokie szczyty tego pasma
Graniowa pętla wokół doliny Wratnej
Terchowa – miejscowość, z której pochodził Janosik
mała grupa!
Liczba dni
1
Rodzaj aktywności
Dojazd
dojazd własny
dojazd z Mediuszem - dopłata
Wyżywienie
własne
Min. liczba uczestników
6

cena za osobę 200 PLN

Mała Fatra to jedno z najpiękniejszych krajobrazowo pasm górskich Karpat należące do najcenniejszych przyrodniczo rejonów Słowacji. 

Od 1988 r. Teren ten jest objęty ochroną jako Park Narodowy Mała Fatra. Rzeka Wag dzieli masyw na dwie zdecydowanie różne części – Krywańską i Luczańską. My za główny cel obraliśmy sobie najwyższy szczyt pasma – Wielki Krywań o kocie 1709 m n.p.m., oraz spojrzenie w fatrzańskie doliny z perspektywy otaczających je szczytów, grani i grzbietów. Z grani wokół doliny Wratnej zobaczymy zagłębienia okolicznych dolin tj. Branica czy Rewaiowska, a także  skaliste lub trawiaste wypukłości szczytów. 

Wędrówki w tym rejonie to klasyka wysiłku podejmowanego dla obcowania z czystym pięknem! 

Galeria zdjęć

Mała Fatra - grań za granią
Mała Fatra - grań za granią
Wielki Rozsutec
Wielki Rozsutec
Wędrowanie w rajskiej scenerii
Wędrowanie w rajskiej scenerii
Stoh i Wielki Rozsutec
Stoh i Wielki Rozsutec
Wieloplanowość małofatrzańska
Wieloplanowość małofatrzańska
Wychodnie skalne kuszą by przysiąść
Wychodnie skalne kuszą by przysiąść
Sedlo za Hromovym aw dole Dolina Vratna
Sedlo za Hromovym aw dole Dolina Vratna
Program wyjazdu

Miejsce spotkania: 

Wycieczka rozpoczyna się na parkingu Vratna – Paseky  wewnątrz doliny Wratnej. Na grań trzeba wyjść, więc zaczynamy od podejścia przez Sedlo Prislop na Baraniarki 1270 m n.p.m., a następnie przez kolejne wierzchołki w grani: Żitne 1265 m n.p.m., Kraviarske 1361 m n.p.m., i przez przełęcz Bublen na Pekelnik 1609 m n.p.m. Przed nami najwyższy wierzchołek Małej Fatry - Wielki Krywań 1709 m n.p.m. Na szczycie dłuższa przerwa na regenerację i napawanie się widokami i radością zdobywcy punktu o największej kocie w tym paśmie. Schodzimy przez Snilowską Przełęcz, na którą z doliny Wratnej można wjechać kolejką, i kierujemy się na wschód do Chleba (1646 m n.p.m.) i idąc za granią schodzimy ze Sten i Południowego Gronia do schroniska – Chata na Gruni. Tu można skorzystać z kuchni schroniskowej i posilić się. Po zejściu do samochodów  podjedziemy do Terchowej. Ślicznej miejscowości nad Varinką  pomiędzy Górami Kisuckimi a Małą Fatrą. Zobaczyć tu można pomnik Janosika  - w końcu jest to miejsce jego urodzin. W Terchowej kończymy wycieczkę 

Koniec imprezy: 

 • dla osób z transportem własnym - Parking Vratna Paseky 
 • dla osób z transportem z firmy Mediusz - powrót busem do Krakowa, gdzie dotrzemy w nocy. 

UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja o wyborze i zmianach tras oraz kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników. 

Po dokonaniu wstępnej rezerwacji przez stronę www i opłaceniu wycieczki otrzymacie Państwo od nas mail informujący o zapisaniu na dany wyjazd. Kolejność wpłat (data wykonania przelewu) decyduje o zapisaniu na listę główną lub rezerwową (w przypadku zajęcia wszystkich miejsc na dany wyjazd). Jeżeli miejsca na wyjazd się nie zwolnią, zwrócimy Państwu opłatę za wycieczkę na podane konto lub przeksięgujemy na inny wyjazd zgodnie z Państwa decyzją. 

PROSIMY O NIEPRZYCHODZENIE NA MIEJSCE ZBIÓRKI BEZ OTRZYMANIA MAILOWEGO BĄDŹ SMS’OWEGO POTWIERDZENIA, ŻE JESTESCIE PAŃSTWO NA LIŚCIE UCZESTNIKÓW WYCIECZKI. 

DYSPONUJEMY OGRANICZONĄ ILOŚCIĄ MIEJSC W BUSACH I OSOBY DODATKOWE PO PROSTU SIĘ NIE ZMIESZCZĄ. 

Cena zawiera
 • opiekę̨ przewodnika tatrzańskiego 
 • ubezpieczenie NNW na Słowację 
 • dojazd dla tych, którzy zamówili opcję z transportem.
Cena nie zawiera
 • wydatków natury osobistej, w tym wyżywienia 
 • dojazdu, dla zamawiających wycieczkę z transportem własnym  
 • opłaty za parkowanie aut innych niż Mediusza 

Informacje dodatkowe

Ekwipunek wymagany: 

 • paszport covidowy!  
 • dowód osobisty lub paszport 
 • plecak min. 20 l, 
 • czołówka + zapasowe baterie, 
 • obuwie trekkingowe lub sportowe – nie tenisówki ani trampki!, koniecznie nie śliskie! 
 • nieprzemakalna kurtka przeciwwiatrowa. 

 

Ekwipunek zalecany: 

 • min. 1l napoju, 
 • prowiant, 
 • bluza termiczna (merynos, polar itp.), 
 • czapka lub buff, 
 • okulary przeciwsłoneczne, 
 • krem z odpowiednim filtrem,  
 • apteczka, lekarstwa własne przepisane przez lekarza. 

Poziom zaawansowania: trudny – wymagająca kondycyjnie całodzienna, wysokogórska wycieczka o przewyższeniu ponad 1600m z ekspozycją i długimi odcinkami ubezpieczonymi łańcuchami.  

Wszystkie informacje dotyczące przygotowania do wyjazdu znajdziesz na podstronie Przed wyjazdem

Środki finansowe: jeśli chcemy korzystać z kuchni schroniskowej potrzebujemy około 15- 30 EUR. 

 

INFORMACJE COVIDOWE, 

czyli co zrobić by legalnie i bez kwarantanny wjechać na SŁOWACJĘ! 

Stan na 30.06.2021. 

Wjazd. 

Od dnia 8 czerwca 2021 roku wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne są otwarte. 

Z dniem 31 maja 2021 roku Ministerstwo Zdrowia RS wprowadziło tzw. semafor turystyczny regulujący zasady wjazdu i powrotu na terytorium RS z zagranicy, zgodnie z którym kraje całego świata oznacza się różnymi kolorami (zielony, czerwony lub czarny) w zależności od panującej w nich sytuacji epidemicznej. 

Zgodnie z zasadami semafora turystycznego państwa zostały podzielone na 3 grupy (ich skład będzie aktualizowany co dwa tygodnie lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba): 

Grupa zielona: W skład tej grupy wchodzą państwa Unii Europejskiej (w tym Polska), Andora, Australia, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Grenlandia, Hong Kong, Islandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Lichtenstein, Macedonia Północna, Makao, Monako, Norwegia, Nowa Zelandia, San Marino, Singapur, Szwajcaria, Tajwan, Watykan i Wyspy Owcze. 

Wjazd z terytorium Polski (i innych krajów grupy zielonej) 

 1. Bez kwarantanny 

Nie podlegają kwarantannie pod warunkiem uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/ (należy w nim podać adres pobytu na Słowacji np. adres hotelu, schroniska lub muzeum, by otrzymać potwierdzenie rejestracji sms-em i na e-mail) osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:  

a) posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 h, 

b) wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanym w jednym z tych krajów lub na Słowacji, 

c) posiadają dokument potwierdzający fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyli zachorowanie na COVID-19, 

d) nie ukończyli 18 lat, 

e) posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) i od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni, a ponadto: 

 • w przypadku dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech), nie minęło więcej niż 90 dni od daty podania pierwszej szczepionki, a druga dawka tego szczepienia nie była jeszcze podana, 

 • w przypadku zaszczepionych drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty podania pierwszej szczepionki, 

 • w przypadku jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (Johnson&Johnson) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty tego szczepienia,  

 • w przypadku zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) od dnia pierwszego szczepienia minęło nie więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19. 

 1. Skrócona kwarantanna (do czasu uzyskania na Słowacji negatywnego wyniku testu na COVID-19) 

Osoby, które nie spełniają warunków określonych powyżej (czyli nie były zaszczepione, nie są ozdrowieńcami lub ukończyły 18 lat) podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania przez nich we własnym zakresie negatywnego wyniku testu antygenowego lub RT-PCR na COVID-19, przy czym tym testom mogą poddać się już w pierwszym dniu kwarantanny.  

Dodatkowe uwarunkowania - osoby te są zobowiązane: 

- najpóźniej podczas wjazdu na terytorium Republiki Słowackiej do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/ (należy w nim podać adres pobytu na Słowacji np. adres hotelu, schroniska lub muzeum, by otrzymać potwierdzenie rejestracji sms-em i na e-mail) i wpisania w nim odpowiednich danych dotyczących tej kategorii osób, do której dana osoba należy, 

- podczas wjazdu oraz w czasie swojego pobytu na terytorium Republiki Słowackiej do okazania na żądanie funkcjonariuszy Policji RS lub przedstawiciela Urzędu Zdrowia Publicznego RS  dokumentu potwierdzającego dokonanie obowiązkowej rejestracji na wyżej wymienionej stronie internetowej. 

 

Rezerwuj wyjazd

Polecamy

 1. mała grupa!
Jagnięcy Szczyt
wycieczka górska

weekendowe

Słowacja

Jagnięcy Szczyt 2230 m n.p.m.

sprawdź

 1. mała grupa!
Orla Perć Tatr Zachodnich
wycieczka górska

weekendowe

Słowacja

Orla Perć Tatr Zachodnich

sprawdź

 1. mała grupa!
Skalne Miasto Adrspach
wycieczka górska

weekendowe

Czechy

Czechy Skalne Miasto Adrspach i okolice

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
kafel Kazbek.JPG

na szczyty

Gruzja

Kazbek i nie tylko

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Mała Fatra
wycieczka górska

weekendowe

Słowacja

Wielki Krywań Małej Fatry 1709 m n.p.m.

sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Hit sezonu
Madera

trekkingi

Portugalia

Madera – pływający ogród Atlantyku

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Rumunia

trekkingi

Rumunia

Rumunia Marmarosze i Alpy Rodniańskie - trekking na lekko

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Olimp

na szczyty

Grecja

Grecja Olimp Góra Bogów i ciepłe Morze Egejskie

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Turcja Droga Licyjska

trekkingi

Turcja

Turcja – Droga Licyjska i turecki Olimp

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
Beskid Niski jesienią

rowerowe

Polska

Beskid Niski na rowerze - jesień 2021

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Gruzja

objazdowe

Gruzja

Jesienna Gruzja – Perły Zakaukazia

 • -
sprawdź