cena za osobę 349 PLN
Wycieczka na Szpiglasowy Wierch zimą
Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m.
Nawet latem to zacny cel, mimo ceprostrady stworzonej tak, by wolno zdobywać wysokość, to jednak ponad 1000 m podejścia. Zima ma jednak swoje prawa i z ceprostrady często nie pozwala skorzystać grożąc nie mandatem a uruchomieniem lawiny. Trasa zimowa różni się zatem od letniej i wcale nie jest oczywista i wyznaczona, przez co przewodnik z dużym doświadczeniem zimowym jest tu często niezbędny. Pod Jego czujnym okiem uczymy się redukcji zagrożenia w terenie, prowadzimy analizę pokrywy śnieżnej, sprawdzamy nastromienie, robimy przegląd nagromadzonych warstw śnieżnych i ich przemian, obserwujemy warunki pogodowe tego dnia – to wszystko składowe bezpiecznego wędrowania zimą po Tatrach.
Będzie nauka i przygoda😊 To dobry kierunek dla każdego, zapraszamy na wspólne zimowe gór zdobywanie!
Galeria zdjęć
Wycieczka na Szpiglasowy Wierch zimą
Miejsce spotkania:
- dla osób z transportem własnym: o godz. 7.15 przy szlabanie na Palenicy Biaczańskiej. Kliknij w link do mapki
- dla tych, którzy jadą z nami busem: odjazd rano o godz. 5.00 z parkingu przy Hotelu Wyspiański ul. Westerplatte 15 w Krakowie (kliknij w link do mapki)
Wędrówkę rozpoczynamy z Palenicy Białczańskiej. Przemieszczamy się drogą w kierunku Morskiego Oka, przechodząc mostem nad potokiem Roztoka podziwiamy jedną z kaskad Wodogrzmotów Mickiewicza. Ważna do przeanalizowania formacja zanim dotrzemy do ciepełka schroniska to Żleb Żandarmerii, nie bez powodu dzierżący taką nazwę. Odpoczynek z przerwą gastronomiczną nad Morskim Okiem; kuchnia o tej porze jest czynna, więc możemy z niej skorzystać. Po przerwie ruszamy trasą dostosowaną do warunków. Idziemy do Dolinki za Mnichem i wzdłuż Staszicowych Stawków pniemy się w górę ku przełęczy. Tam robimy zasłużony odpoczynek, po którym granią kierujemy się na wierzchołek z widokiem jeszcze rozleglejszym. Po sesji zdjęciowej, nadal pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, schodzimy do schroniska. Czas na obiad i radość po wspólnej akcji zimowej, teraz już tylko droga na parking i do domu:)
Koniec imprezy:
- dla osób z transportem własnym: na Palenicy Biaczańskiej
- dla osób z transportem z firmy Mediusz - powrót busem do Krakowa, gdzie dotrzemy w nocy.
UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja o wyborze i zmianach tras oraz kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników.
- opiekę przewodnika tatrzańskiego
- wypożyczenia sprzętu - kask, uprząż, raki, czekan i ABC lawinowe - choć zachęcamy do szlifowania wiedzy o sprzęcie własnym, jeśli go posiadasz oczywiście
- transport dla osób, które wybrały transport z Mediuszem
- ubezpieczenie NNW do 20 000 zł
- wydatków natury osobistej, w tym wyżywienia
- opłaty za wstęp do TPN-u
- transportu - dla osób, które wybrały dojazd własny