fbpx Klejnoty Afryki Południowej – RPA 2024 | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści

Klejnoty Afryki Południowej – RPA 2024

mała grupa!
NOWOŚĆ!!!
Transport na miejscu
samolot (płatny dodatkowo)
bus
Zakwaterowanie
hotel
pensjonat
Wyżywienie
HB (śniadania i obiadokolacje)
zgodnie z programem

cena za osobę równowartość w PLN 3700 Euro

Republika Południowej Afryki to fascynujący kraj pełen kontrastów, o niezwykłym bogactwie przyrody, kultur i historii. Nasz objazdowy program oparty jest na podróży komfortowym minibusem w kameralnej grupie. Dzięki temu znajdziemy się tam gdzie inni dotrzeć nie mogą. Odwiedzimy cztery fascynujące miejsca wpisane przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Będziemy przemierzać słynny Park Narodowy Krugera, gdzie w czasie safari samochodami terenowymi, podejmiemy próby wytropienia „Wielkiej Piątki” afrykańskich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Odkryjemy piękno Trasy Panoramicznej, Gór Smoczych, Eswatini (Swaziland), urokliwego Kapsztadu, Góry Stołowej, Przylądka Dobrej Nadziei z pingwinami i uchatkami… ufff – można by jeszcze wyliczać i wyliczać.

 Nie zapomnimy również o degustacji doskonałych win w malowniczo położonych winiarniach, u stóp Gór Przylądkowych. Noclegi w hotelach o dobrym standardzie zostały tak zaplanowane, aby w jednym miejscu spędzać prawie zawsze po dwie noce.

Galeria zdjęć

U pingwinów
U pingwinów
W Parku Krugera
W Parku Krugera
Zatoka
Zatoka
Wybrzeże
Wybrzeże
Afrykańskie wino
Afrykańskie wino
Góry Smocze
Góry Smocze
...
...
...
...
...
...
...
....
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Góra Stołowa
Góra Stołowa
Program wyjazdu
Dzień 0
PRZELOT DO JOHANNESBURGA

Spotkanie na lotnisku w Warszawie lub Krakowie i przelot do Johannesburga w RPA.

Dzień 1
ZŁOTO I SUBTROPIK MPUMALANGI

Śniadanie: Śniadanie w samolocie

Przylot rano do tętniącego życiem Johannesburga, przejście przez kontrolę paszportową, odbiór bagaży i spotkanie z polskim przewodnikiem. Przejazd do prowincji Mpumalanga, czyli „tam gdzie wschodzi słońce”. Po ok. 2 godzinach jazdy zatrzymamy się na dużej stacji benzynowej z restauracjami. Czas na lunch (we własnym zakresie). Wyjedziemy ze złotonośnych rejonów prowincji Gauteng, przejedziemy przez bogate w węgiel rejony prowincji Mpumalanga, będące jednym z głównych ośrodków produkujących energię dla południa Afryki. Dojedziemy do terenów strefy subtropikalnej pokrytych bujną roślinnością i rozległymi plantacjami owoców subtropikalnych.

Dojazd do hotelu usytuowanego przy malowniczej Trasie Panoramicznej. Czas na odpoczynek i odświeżenie się po podroży. Smakowita kolacja w hotelu.

Trasa przejazdu ok 400km

Kolacja: restauracja w hotelu w okolicy Hazyview przy Trasie Panoramicznej
Nocleg: hotel w okolicy Hazyview przy Trasie Panoramicznej

Dzień 2
TRASA PANORAMICZNA -dz. 1

Śniadanie: restauracja w hotelu w okolicy Hazyview przy Trasie Panoramicznej

Po śniadaniu wyjazd na Trasę Panoramiczną (przepiękne miejsca widokowe, ciekawe formacje skalne, liczne wodospady, wspaniałe krajobrazy). Zobaczymy m.in. Wieżycę (the Pinnacle), Okno Boga (God’s Window), ogromne marmity - cylindryczne formacje utworzone przez erozję wodną (Bourke’s Luck Potholes), góry-ostańce przypominające murzyńskie chaty w kanionie rzeki Blyde (the Three Rondavels) i niektóre z licznych wodospadów (np. Berlin Falls).

Odwiedzimy Pilgrim’s Rest, małą osadę, w której zaczęła się pierwsza południowo-afrykańska gorączka złota. Lunch (na koszt własny) w jednej z lokalnych restauracji w Pilgrim’s Rest lub Graskop. W Graskop zjedziemy 51m w dół windą widokową do naturalnego lasu rosnącego w wąwozie utworzonym przez rzekę Motsitsi. Edukacyjna ścieżka przyrodnicza poprowadzi nas wśród egzotycznej roślinności i poprzez mostki nad wartkim strumieniem. Zjeżdżając windą będziemy widzieć tutejszy wodospad, który spada z wysokości ok 70 metrów w wąwóz poniżej.

W trakcie przejazdu zatrzymamy się w wybranym miejscu na lunch (we własnym zakresie).

Trasa przejazdu ok 200km

Kolacja: restauracja w hotelu w okolicy Hazyview przy Trasie Panoramicznej
Nocleg: hotel w okolicy Hazyview przy Trasie Panoramicznej

Dzień 3
TRASA PANORAMICZNA dz.2 i PARK KRUGERA

Śniadanie: restauracja w hotelu przy Trasie Panoramicznej

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu i kontynuacja zwiedzania Trasy Panoramicznej. Kierujemy się na południe, w rejon Sabie, gdzie zobaczymy między innymi Lone Creek Falls. Po drodze przystanek na lunch (na koszt własny). Następnie przejazd do obozu, usytuowanego na terenie Wielkiego Parku Krugera. Zakwaterowanie i czas na przygotowanie się do pierwszego safari. Wieczorem wyjazd na safari samochodami terenowymi. W trakcie safari będzie okazja do obserwacji i posłuchania życia buszu o zachodzie słońca. Safari zakończymy smakowitą kolacją w obozowisku.

Południowo-afrykańskie rezerwaty przyrody to sanktuaria dla dzikiej i wspaniałej afrykańskiej zwierzyny – urzekające przepięknymi widokami, odurzające dźwiękami i zapachami afrykańskiego buszu, oblane słońcem w czasie dnia i otulone tajemniczym mrokiem w nocy.

Podczas safari, niejednokrotnie na wyciągnięcie ręki spotykamy lwa, lamparta, nosorożca, bawołu afrykańskiego czy też słonia, (czyli tzw. Afrykańską Wielką Piątkę) - tak blisko, że możemy te zwierzęta niemal dotknąć. Osobnym tematem jest safari nocą, przy świetle gwiazd i księżyca, gdy wynurzają się z ciemności zwierzęta, których nie widuje się za dnia.

Fascynujący wieczór przy kolacji w tradycyjnym afrykańskim boma pod rozgwieżdżonym niebem przy blasku płonącego ognia, gdy owiani aromatem afrykańskich potraw mieszającym się z zapachami buszu dopełnia obrazu afrykańskich cudowności

Trasa przejazdu ok 200km

Kolacja: restauracja na terenie Nkambeni Safari Lodge
Nocleg: Nkambeni Safari Lodge - namioty kolonialne (domki z brezentowymi ścianami z łazienkami, meblami, moskitierami).

Dzień 4
PARK KRUGERA cd

Śniadanie: restauracja na terenie Nkambeni Safari Lodge

Po wczesnym śniadaniu wyjazd na całodzienne safari samochodami terenowymi po Parku Krugera. W trakcie safari spróbujemy wytropić „Wielką Afrykańską Piątkę”. Przystanek na lunch w jednej z parkowych restauracji (na koszt własny). W późnych godzinach popołudniowych powrót do obozu i czas wolny na wypoczynek nad basenem na łonie afrykańskiej przyrody. Wieczorem kolacja przy ogniu w boma (miejsce w dzikim afrykańskim buszu, ogrodzone palisadą, gdzie spożywa się posiłki podane w formie tradycyjnego południowoafrykańskiego grilla (braai), czasem przy dźwiękach afrykańskiej muzyki).

Park Krugera jest jednym z największych, najstarszych oraz najbardziej znanych parków narodowych na kontynencie afrykańskim. Zajmuje obszar ok. 20 000 km kwadratowych (porównywalny z obszarem Izraela lub Walii). Oprócz „Wielkiej Afrykańskiej Piątki” park obfituje również w wiele innych gatunków zwierząt i przy odrobinie szczęścia można w nim również zobaczyć zebry, żyrafy, gepardy, różne gatunki antylop, hipopotamy, likaony (dzikie psy afrykańskie) i wiele innych.

Trasa przejazdu ok 200km

Kolacja: Nkambeni Safari Lodge w boma – tradycyjny afrykański grill
Nocleg: Nkambeni Safari Lodge

 

Dzień 5
ESWATINI CZYLI SWAZILAND

Śniadanie: restauracja Nkambeni Safari Lodge

Wyjazd z Parku Krugera

Po śniadaniu wymeldowanie z Nkambeni i przejazd malowniczą trasą w stronę Barberton, miasta powstałego po odkryciu aluwialnego złota w 1874 roku w tym rejonie. Kopalnie złota działają w tym rejonie do dziś; najbogatszą w złoto jest kopalnia Sheba. Zabawimy się w poszukiwaczy złota i postaramy się samodzielnie wypłukać nieco kruszcu.

Okolice Barberton - Makhonjwa Mountains - to swego rodzaju wielkie naturalne muzeum najwcześniejszych dziejów Ziemi. To tu na powierzchni odsłaniają się jedne z najstarszych skał w ogóle, a także najstarsze znane nauce skały osadowe. Stąd pochodzą najstarsze zidentyfikowane skamieniałości. Góry te są na liście UNESCO Światowego Dziedzictwa Naturalnego. Przejedziemy trasą Barberton Makhonjwa Geotrail. Zobaczymy tu jedyną na świecie, bardzo dobrze zachowaną i świetnie udokumentowaną sekwencję skał osadowych i wylewnych, o wieku od 3 570 do 3 215 milionów lat.

Po drodze lunch (we własnym zakresie)

Przejazd przez granicę do Królestwa Eswatini (Swaziland)

Trasa przejazdu ok 270km

Kolacja: restauracja w hotelu w rejonie Ezulwini
Nocleg: hotel w rejonie Ezulwini

Dzień 6
ESWATINI cd.

Śniadanie: restauracja w hotelu w rejonie Ezulwini

Po śniadaniu wizyta w słynnej fabryce świec Swazi Candles. Możliwość ich zakupu oraz możliwość zakupu innych afrykańskich pamiątek na tutejszym rynku.
Mantenga.
Mantenga jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Eswatini (Swaziland). Słynie z malowniczych wodospadów zwanych Mantenga i tradycyjnej wioski, w której historia, kultura i tradycja Swazi są prezentowane zwiedzającym.
Położona u podnóża malowniczej góry Nyonyane, ta replika wioski Swazi z połowy XIX wieku, zbudowana przy użyciu autentycznych materiałów i technik, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w kraju. Wycieczka z przewodnikiem, który pokaże jak buduje się chaty i do czego służą, jak również objaśni jaką rolę odgrywa sangoma, czyli tradycyjny uzdrowiciel. Są tu również prezentowane tradycyjne tańce plemienne zwane sibhaca. To żywy i imponujący show lokalnych tańców urozmaicanych porywającą grą na bębnach i donośnymi przyśpiewkami.

Przejazd w stronę jednej z największych kopuł granitowych świata, zwanej Sibebe Rock. Wielki granitowy monolit znajdujący się około 8 km na północ od Mbabane, jest jednym z najbardziej imponujących obiektów geologicznych na południu Afryki. Ta ogromna, licząca trzy miliardy lat formacja, wznosi się na wysokość 1488 m i obejmuje około 16 500 ha.

Wyjazd na jej szczytowe plateau dostarcza sporo emocji kierowcom. Będzie tutaj można podziwiać imponujące widoki podczas spaceru po okolicy, zanurzyć się w unikalnie położonym basenie z rewelacyjnym widokiem na całą dolinę i spożyć lunch (na koszt własny). Chętni mogą także spróbować emocjonującego zjazdu na linie (tzw ZipLine) [jest to aktywność fakultatywna, na własny koszt, własne ryzyko i płatna na miejscu].

Powrót do hotelu.

Trasa przejazdu ok 100km

Kolacja: restauracja w hotelu w rejonie Ezulwini
Nocleg: hotel w rejonie Ezulwini

Dzień 7
POWRÓT DO RPA I PRZEJAZD DO ST LUCIA

Śniadanie: restauracja w hotelu w rejonie Ezulwini

Wymeldowanie z hotelu w Eswatini i przejazd przez granicę z RPA do Prowincji KwaZulu-Natal. Zatrzymamy się w St Lucia – małej osadzie położonej nad estuarium – lejkowatym ujściem rzeki o genezie pływowej -o tej samej nazwie.

Wycieczka statkiem po estuarium. W trakcie wycieczki zobaczymy sporo hipopotamów i krokodyli w ich naturalnym środowisku.

St. Lucia to największe estuarium w Afryce, zajmujące obszar 325 km kwadratowych, które zostało wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego Ludzkości z uwagi na unikalność występujących tu ekosystemów. To niezwykle rozległe estuarium zasilane rzekami Hluhluwe i Imfolozi zamieszkuje największa populacja hipopotamów w kraju i nie mniej liczna grupa krokodyli. Są tu również legowiska niezwykle rzadkich żółwi karetta i żółwi skórzastych. W okolicy gnieździ się aż 500 gatunków ptaków.

Zameldowanie w hotelu w St Lucia. Czas na wypoczynek nad basenem i smakowita kolacja.

Trasa przejazdu ok 350 km.

Kolacja: restauracja hotelu w St Lucia
Nocleg: hotel w St Lucia

Dzień 8
CAPE VIDAL

Śniadanie: restauracja hotelu w Saint Lucia

Ten dzień poświęcimy na zgłębianie tajemnic rezerwatu Cape Vidal. Będziemy próbować wytropić żyjące tu dzikie afrykańskie zwierzęta, odpocząć na przepięknej dzikiej plaży Cape Vidal i wykąpać się w Oceanie Indyjskim.

Trasa przejazdu ok 150km

Kolacja: w hotelu lub w jednej z lokalnych restauracji.
Nocleg: hotel w Saint Lucia

Dzień 9
DRAKENSBERG -POŁUDNIOWE GÓRY SMOCZE (PARK NARODOWY UKHAHLAMBA)

Śniadanie: restauracja hotelu w St Lucia

Wymeldowanie z hotelu i wyjazd w Góry Ukhahlamba (Southern Drakensberg czyli Południowe Góry Smocze) słynące z niesamowitych krajobrazów, unikalnej roślinności i malowideł Buszmenów. Ich walory zostały docenione i wpisano je na listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego Ludzkości UNESCO.

Po drodze zatrzymamy się w tradycyjnej wiosce Plemienia Zulusów gdzie zobaczymy pokaz tańców prezentujących tradycje i kulturę tego dumnego plemienia. Zwiedzimy tu również farmę krokodyli!

Po przyjeździe w Góry Ukhahlamba zakwaterowanie w ośrodku malowniczo położonym nieopodal malowideł Buszmenów. Kolacja i czas na wypoczynek.

Trasa przejazdu ok 450km

Kolacja: w hotelu lub w jednej z lokalnych restauracji.
Nocleg: Giants Castle Resort, domki

Dzień 10
BUSZMENI UKHAHLAMBY

Śniadanie: restauracja na terenie Giants Castle Resort

Dzień poświęcony na piesze odkrywanie tutejszych malowideł Buszmenów, unikalnej przyrody oraz przepięknych krajobrazów. Odbędziemy pieszą wędrówkę do miejsc gdzie malowidła Buszmenów są bardzo dobrze zachowane, a lokalny przewodnik objaśni nam ich znaczenie.

Po drodze lunch (we własnym zakresie)

Trasa wycieczki pieszej – ok. 6 km – górski, łatwy spacer, w czasie ok.2 godzin.

Kolacja: w hotelu lub w jednej z lokalnych restauracji.
Nocleg: Giants Castle Resort, domki

Dzień 11
PRETORIA I JOHANNESBURG

Śniadanie: restauracja na terenie Giants Castle Resort

Po wczesnym śniadaniu wymeldowanie i wyjazd do Johannesburga. Po drodze odwiedzimy Pretorię – jedną z trzech stolic RPA. Zobaczymy słynny Union Building, budynek będący siedzibą rządu, u stóp którego znajduje się imponujących rozmiarów pomnik Nelsona Mandeli. Przejedziemy jedną z najstarszych części miasta, czyli ulicą Kościelną (Church Street) na Plac Kościelny (Church Square), gdzie znajduje się pomnik Paula Krugera oraz wiele historycznych budowli z przełomu 19 i 20 wieku. Zobaczymy majestatycznie górujący nad miastem pomnik poświęcony białym afrykanerskim osadnikom zwany Pomnikiem Pioniera (Voortrekker Monument).

Pretoria nazywana również w lokalnym języku Sotho – Tshwane, zyskała w świecie sławę przede wszystkim jako “miasto jakarand” (kwitnących w październiku) z uwagi na około 70 tysięcy tych pięknych drzew rosnących wzdłuż jej ulic. Położona jest ok. 60 km na północ od Johannesburga. To wspaniałe miasto obsadzone jakarandami jest jednocześnie jedną z trzech stolic RPA – to tu znajduje się siedziba Rządu oraz wiele przedstawicielstw dyplomatycznych z całego świata. Miasto było świadkiem wielu, ważnych w historii Afryki Południowej, wydarzeń. Jednym z najbardziej znanych była inauguracja Prezydenta Nelsona Mandeli. Najstarsza część Pretorii rozpościera się wokół Placu Kościelnego (Church Square), lecz historyczne budynki, piękne ogrody, teatry, restauracje można znaleźć wszędzie na terenie tego zwarcie zabudowanego, lecz eleganckiego miasta. Spokojniejsza niż Johannesburg, lecz niewątpliwie tętniąca życiem. Jej urok i wyjątkowość to historia i imponujące budowle – najsłynniejsza z nich to Union Building. Na uwagę zasługuje także tzw. Voortrekker Monument, czyli pomnik poświęcony pierwszym osadnikom pochodzenia europejskiego.

Trasa przejazdu ok 550km

Kolacja: restauracja hotelowa lub restauracja w centrum miasta
Nocleg: hotel na lotnisku.

Dzień 12
KAPSZTAD

Śniadanie: suchy prowiant

Wylot z Johannesburga do Kapsztadu (ok 6.00); zwiedzanie Kapsztadu i okolic (ok 100 km).

Po przylocie do Kapsztadu w pierwszej kolejności podejmiemy próbę wjazdu kolejką linową na słynną Górę Stołową (wjazd ten jest uwarunkowany pogodą, więc jeśli kolejka jest czynna, to trzeba z miejsca wjechać na Górę). Ze szczytu góry można zobaczyć wspaniałą panoramę Kapsztadu oraz okolic, między innymi Robben Island (UWAGA! Jeśli kolejka na Górę Stołową będzie zamknięta z przyczyn od nas niezależnych – silnego wiatru, wówczas będziemy podejmować próbę wjazdu w kolejne dni pobytu w Kapsztadzie).

Góra Stołowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gór świata. Warstwy zmetamorfizowanego piaskowca, z którego jest zbudowana, liczą sobie 400-500 milionów lat. Samo wypiętrzenie góry miało miejsce około 130 milionów lat temu, w czasie pękania pra-kontynentu Gondwana. Ma wysokość ok. 1087 m. Praktycznie jest to płaskowyż o długości 2 km i średniej szerokości 300 m. Jest widoczna od strony oceanu z odległości ok. 110 mil morskich i stanowi ważny punkt nawigacyjny dla przepływających tu statków. Na terenie Góry Stołowej i w jej okolicach utworzono park narodowy. Występuje w nim ok. 2 620 gatunków roślin,  wchodzących w skład Cape Floristic Region, najmniejszego z sześciu rozpoznanych na świecie królestw roślin. Ostatnimi czasy została uznana za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Swiata!!! Na Górę Stołową można wjechać kolejką linową. Podróż trwa ok. 5 minut i jest prawdziwą ucztą dla oka. Na szczycie orzeźwi nas świeże powietrze górskie i zauroczy widok, który zostanie w pamięci na zawsze, bo jest to miejsce, gdzie ożywają marzenia.

Przejazd do Narodowego Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch. Spacer.

Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch jest najstarszym i największym ogrodem botanicznym w Południowej Afryce. Przetrwała w nim do dziś roślinność pamiętająca czasy Jana V. Riebeeck’a. Każdy, kto odwiedzi ten ogród jest pod wielkim wrażeniem jego piękna. Ogród położony jest u podnóży Góry Stołowej, na powierzchni 528 hektarów, z których 36 hektarów jest regularnie kultywowana i prezentuje wspaniałą kolekcję roślin wywodzących się i porastających południową część Afryki. Reszta obszaru pokryta jest rosnącą w naturalnych warunkach roślinnością Przylądkowego Królestwa. Ogród jest nie tylko miejscem ochrony unikalnych roślin, ale dla mieszkańców Kapsztadu jest on przepięknym miejscem rekreacyjnym. Stąd bowiem zaczyna się wiele ścieżek turystycznych (niektóre prowadzą na Górę Stołową). Tutaj w lecie, na świeżym powietrzu odbywają się koncerty muzyczne. Przychodzi się tu wypocząć, podziwiać piękno otaczającej natury, pouczyć się przed egzaminami, spotkać się z przyjaciółmi czy tez zjeść smaczny posiłek w tutejszej malowniczo położonej restauracji.

Kapsztad zwany przez marynarzy „tawerną oceanów” - dzięki swojemu pięknu i urokowi jest natchnieniem artystów. Przytulone do potężnej masy skalnej Góry Stołowej miasto, ze swoją wiktoriańską zabudową stanowiącą dziedzictwo historii oraz nowoczesnymi drapaczami chmur, jest jedynym w swoim rodzaju miastem na świecie.  

Bulwar Alfreda i Wiktorii (czyli dzielnica portowa Waterfront). Jest to niewątpliwie raj dla osób kochających zakupy. Większość sklepów jest otwartych od godzin porannych (około 9.00) i zamykanych wieczorem (około 21.00). Jest tu mnóstwo przeróżnych  restauracji, usytuowanych także nad samą wodą. Miejsce to tętni życiem do późnych godzin wieczornych, a w znajdującym się tu  amfiteatrze bardzo często organizowane są przeróżne atrakcje dla turystów, pokazy i występy artystów.

Kolacja: restauracja na Bulwarze Alfreda i Wiktorii (Waterfront)
Nocleg: hotel w Kapsztadzie

 

Dzień 13
PÓŁWYSEP PRZYLĄDKOWY I PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI

Śniadanie: restauracja hotelu w Kapsztadzie

Po śniadaniu całodzienna wyprawa na Półwysep Przylądkowy oraz Przylądek Dobrej Nadziei.
Przejedziemy malowniczymi trasami wokół półwyspu (włącznie z piękną trasą widokową zwaną Chapman’s Peak Drive) Zobaczymy kolonię pingwinów w Boulders i może nawet uda się z pingwinami wykąpać.

Kolonia Pingwinów Boulders - Na południowym krańcu miasta Simon’s Town znajduje się plaża Boulders. Dopiero w 1985 roku zagnieździła się na niej, pomiędzy granitowymi głazami, pierwsza para pingwinów. Populacja pingwinów zaczęła od tego czasu wzrastać i dzisiaj jest ich tutaj ponad 2,5 tysiąca. Jest to jedna z trzech kolonii pingwinów afrykańskich na stałym lądzie. Nazwa plaży Boulders pochodzi od ogromnych głazów tam się znajdujących.

Przylądek Dobrej Nadziei - Naprawdę nie jest trudno zakochać się w okolicach Przylądka Dobrej Nadziei i zostawić tam serce na zawsze. W tym miejscu łączą się wody dwóch wielkich prądów oceanicznych (ciepłego, który płynie od strony Oceanu Indyjskiego oraz zimnego napływającego od strony Atlantyku) i wielu uważa, że to tu właśnie spotykają się dwa wielkie oceany – Indyjski i Atlantycki. Przylądek Dobrej Nadziei jest częścią Parku Narodowego Góry Stołowej, rozpościera się na ok. 7 550 hektarach lądu i należy do niego ok. 40 km wybrzeża, opisywanego jako najbardziej spektakularne miejsce w Afryce. Tereny dzisiejszego parku zamieszkuje wiele gatunków płazów, gadów i ptaków jak również kilka gatunków ssaków. Bogata jest flora i fauna morska. Wyjątkową roślinność tworzą zarośla fynbosu.

Pod szczyt Punktu Przylądkowego można wjechać naziemną kolejką - stąd rozpościera się najpiękniejszy widok Przylądka Dobrej Nadziei. Z Punktu Przylądkowego prowadzi malownicza ścieżka na Przylądek Dobrej Nadziei i sugerujemy spacer tą ścieżką z uwagi na przepiękne widoki jakie można zobaczyć po drodze (przejście trwa ok 45 min). Następnie przejedziemy malowniczą trasą widokową zwaną Chapman's Peak Drive, gdzie znajduje się najlepszy pumkt obserwacji zachodu słońca nad Atlantykiem. Kolacja będzie podana w restauracji usytuowanej na plaży nad brzegiem oceanu i specjalizującej się w daniach z ryb i owoców morza. Powrót do hotelu późnym wieczorem.

Trasa przejazdu ok 150km

Kolacja: restauracja na Bulwarze Alfreda i Wiktorii
Nocleg: w hotelu w Kapsztadzie

Dzień 14
WINNICE POŁUDNIOWEJ AFRYKI I POWRÓT DO DOMU

Śniadanie: restauracja hotelu w Kapsztadzie

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu i przejazd do malowniczej Krainy Win Kraju Przylądkowego. Dzisiejszy dzień zaczniemy od degustacji najlepszej brandy świata produkowanej w tutejszych winnicach. Zwolnimy tempo, zrelaksujemy się i pofolgujemy wyobraźni również w trakcie degustacji wyśmienitych win.

Kraina Win to wspaniałe krajobrazy przyozdobione niezmierzonymi polami winorośli, malowniczymi górami i dolinami oraz pobłyskującym w słońcu oceanem, śliczne miasteczka założone przez pierwszych europejskich osadników obfitujące w przepiękną architekturę holendersko-przylądkową dokumentującą historię tego regionu i ... wspaniałe wina.

Następnie przejedziemy do jednej z lokalnych winnic na unikalną degustację wina połączoną z jego blendowaniem. Dowiemy się, co to jest i na czym ten proces polega. Będzie to doskonała okazja do stworzenia własnego, unikalnego i najlepszego wina z win bazowych robionych w tej winnicy 😊. Degustacja będzie zakończona smakowitym lunchem.

Przejazd do historycznego miasteczka Stellenbosch (drugie po Kapsztadzie najstarsze miasto RPA założone przez europejskich osadników). Czas na spacer po miasteczku i ostatnie zakupy pamiątek.

Przejazd na lotnisko i odlot do domu.

Cena zawiera

Noclegi:             
     hotel w okolicy Hazyview                                    - 2x
     Nkambeni Safari Lodge - namioty kolonialne     - 2x
     hotel w rejonie Ezulwini                                      - 2x
     hotel w St Lucia                                                  - 2x
     Giants Castle Resort, domki                               - 2x
     Johannesburg- hotel lotniskowy                         - 1x
     Kapsztad – hotel                                                 - 2x

 W każdym z hoteli zakwaterowanie w pokojach standardowych, w Nkambeni Safari Lodge zakwaterowanie w namiotach kolonialnych (z łazienkami, meblami, moskitierami – praktycznie są to domki z brezentowymi ścianami).

Wyżywienie:

     śniadania w miejscach zakwaterowania
     obiadokolacje w każdym dniu wg programu
     lunch w ostatnim dniu w Cape Town w czasie wizyty w winnicach

Obowiązkową opłatę za obsługę grup w restauracjach, dla wszystkich posiłków ujętych w programie

Opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika

Zwyczajowe napiwki dla lokalnej obsługi

Opłatę bagażowych w hotelach i na lotniskach

Ubezpieczenie podczas całego wyjazdu

Wynajęcie klimatyzowanego busa turystycznego z licencjonowanym kierowcą

Wstępy do zwiedzanych obiektów

Obowiązujące podatki

Obowiązkową opłatę Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego

Cena nie zawiera

     Lotu do i z RPA i lotu wewnętrznego. Orientacyjny koszt  lotu około 3500 – 4000 zł. Koszt lokalnego lotu Johannesburg – Kapsztad to około 500 zł.

     Wydatków natury osobistej

     Wyżywienia nieujętego w programie w tym napiwków do wyżywienia nieujętego w programie  - zwyczajowo 10 - 15%  (w zależności od miejsca) - cena wyjazdu obejmuje napiwki do wszystkich posiłków ujętych w programie

Informacje dodatkowe

Ekwipunek wymagany:

ważny paszport
bagaż główny ograniczamy do max 20kg ze względu na loty krajowe
mały plecak
nakrycie głowy, najlepiej kapelusz z rondem lub czapka z osłoną karku
krem przeciwsłoneczny 50
lekka kurtka od wiatru i deszczu
ręcznik turystyczny

Ekwipunek zalecany:

torba turystyczna - walizka na kółkach jako bagaż główny będzie mocno kłopotliwa
jasna wygodna odzież turystyczna
sandały
buty typu adidas lub podejściówki
polar lub (i) lekki sweter puchowy
kostium kąpielowy
czołówka
przejściówka między wtyczką używaną w Polsce a brytyjską starego typu (3 okrągłe bolce) - Przejściówki między wtyczką używaną w Polsce i tą w RPA można łatwo i tanio kupić na miejscu, natomiast nie występują one w wielowtyczkowych turystycznych przejściówkach. W hotelach bywają także wtyczki europejskie stosowane w Polsce, ale nie jest to regułą.

Wycieczka dla wszystkich. Krótkie trasy piesze. Czasem długie przejazdy.

 

Jak rezerwować

I. REZERWACJA IMPREZ JEDNODNIOWYCH

Rezerwacji na organizowane przez nas imprezy można dokonywać przez naszą stronę internetową: www.mediusz-wyprawy.pl  

Do wyjazdu dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.

KROK 1.   WYBIERASZ WYMARZONĄ WYCIECZKĘ 

W przypadku jakichkolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.  

KROK 2.   REZERWUJESZ WYBRANĄ OFERTĘ. 

Wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami. 

Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura.  

KROK 3.   DOKONUJESZ WPŁATY NA KONTO. 

Przelew powinien być zrealizowany najszybciej jak to możliwe, bo to od niego zależy cena i miejsce na liście głównej. 

Kwotę, jaka winna być wpłacona, znajdziesz w programie rezerwowanej imprezy. Jest ona zależna od terminu wpłaty i wybranej opcji transportu (transport własny lub transport z firmą Mediusz). Cena promocyjna to ta uiszczona max do 4 dni przed wyjazdem. Jeśli np. nie udało Ci się dokonać wpłaty do wtorku przed sobotnim wyjazdem to pamiętaj, że obowiązuje Cię cena regularna imprezy. 

DANE DO PRZELEWU 

Alior Bank S.A. 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 

Tytuł przelewu: imię i nazwisko / nazwa imprezy / data imprezy 

Odbiorca: 
Mediusz s.c. 
ul. Bandtkiego 19 
30-129 Kraków 

KROK 4.   Przesłanie POTWIERDZENIA PRZELEWU  

Po dokonaniu wpłaty prosimy przesłać potwierdzenie przelewu na mail: wyprawy@mediusz.pl 

KROK 5.   OTRZYMUJESZ OSTATECZNE POTWIERDZENIE REZERWACJI  

Po dokonaniu wpłaty przez Ciebie (przesłaniu do biura potwierdzenia przelewu lub wpływie na konto firmy Mediusz) niezwłocznie potwierdzimy twoją rezerwację e-mailem i poinformujemy o zapisaniu na listę główną lub rezerwową (w przypadku zajęcia wszystkich miejsc na dany wyjazd).  

Po potwierdzeniu rezerwacji jesteśmy w kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wycieczki. 

Jeżeli zostaliście zapisani na listę rezerwową, a miejsca na liście głównej na wyjazd się nie zwolnią, zwrócimy Wam opłatę za wycieczkę na podane konto lub przeksięgujemy na inny wyjazd zgodnie z Waszą decyzją. 

W przypadku nieodnotowania wpłaty lub braku potwierdzenia przelewu na dzień przed wyjazdem Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.  
 
KROK 6. Udział w imprezie wg programu 

PROSIMY O NIEPRZYCHODZENIE NA MIEJSCE ZBIÓRKI BEZ OTRZYMANIA MAILOWEGO POTWIERDZENIA, ŻE JESTESCIE PAŃSTWO NA LIŚCIE UCZESTNIKÓW WYCIECZKI. 

DYSPONUJEMY OGRANICZONĄ ILOŚCIĄ MIEJSC W BUSACH I OSOBY DODATKOWE PO PROSTU SIĘ NIE ZMIESZCZĄ. 

UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja o wyborze i zmianach tras oraz kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników. 

 

II. REZERWACJA IMPREZ WIELODNIOWYCH

Rezerwacji na organizowane przez nas imprezy turystyczne można dokonywać przez naszą stronę internetową: www.mediusz-wyprawy.pl

Do wyjazdu dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków:

KROK 1.   WYBIERASZ WYMARZONĄ WYCIECZKĘ 

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w pole OFERTA w menu. W przypadku jakichkolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. 

KROK 2.   WSTĘPNIE REZERWUJESZ WYBRANĄ OFERTĘ 

Wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami. 

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności. 

KROK 3.   OTRZYMUJESZ POTWIERDZENIE REZERWACJI ORAZ UMOWĘ I DALSZE INFORMACJE 

Sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego: 
a) potwierdzenie rezerwacji 
b) umowę z warunkami uczestnictwa i informacją o wysokości, terminie i sposobie wpłat 

KROK 4.   ODSYŁASZ MAILEM SKAN WYPEŁNIONEJ I PODPISANEJ UMOWY I WPŁACASZ ZALICZKĘ. 

Odesłanie skanu podpisanej umowy (na adres wyprawy@mediusz.pl) i wpłata zaliczki na konto i w terminie wskazanym w umowie to warunki niezbędne do skutecznego zawarcia umowy imprezy turystycznej. Skan umowy przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty otrzymania od nas umowy. Po upływie tego terminu Twoja rezerwacja zostaje anulowana. 
 
Pierwszą ratę oraz kolejne wpłaty możesz dokonać przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy: 
Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 
SWIFT: ALBPPLPW 
 
odbiorca: 
Mediusz 
ul. Bandtkiego 19 
30-129 Kraków 
 
tytuł przelewu: Wpisujesz imię i nazwisko uczestnika oraz nazwę i termin imprezy turystycznej, np. „Jan Kowalski KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2022” 

KROK 5. OTRZYMUJESZ POTWIERDZENIE ZAWARCIA UMOWY IMPREZY TURYSTYCZNEJ - SKAN PODPISANEJ PRZEZ NAS UMOWY I DODATKOWE INFORMACJE. 

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie otrzymujesz mailem potwierdzenie zawarcia umowy imprezy turystycznej - skan podpisanej przez nas umowy. 

Jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do imprezy turystycznej. 

 

Twoje bezpieczeństwo

Jedną z podstawowych cech organizowanych przez nas wyjazdów i wypraw jest bezpieczeństwo. Nie proponujemy Państwu tzw. „wyjazdu partnerskiego”, gdzie poza logistyką każdy uczestnik w zasadzie może liczyć tylko na siebie – doświadczenie naszych przewodników i instruktorów oraz obowiązujące nas sztywne reguły (ilość uczestników, sprzęt, zasady asekuracji, itp.) gwarantują, że wyjazd nie zamieni się w „rosyjską ruletkę”. 

Ponadto nasze biuro posiada Certyfikat UNIQA , przedłożony w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie, gwarantujący wykonanie zobowiązań z tytułu świadczonych usług turystycznych. 

Każdy uczestnik naszego wyjazdu zagranicznego objęty jest ubezpieczeniem KL, NNW, BP, natomiast uczestnicy wypraw górskich dodatkowo otrzymują ubezpieczenie z kosztami ratownictwa. 

Pomimo tych twardych zasad bezpieczeństwa, które przestrzegamy nasze wyjazdy cechuje świetna, przyjacielska atmosfera, która powoduje, że wielu uczestników poprzednich wyjazdów i wypraw znowu decyduje się na wyjazd z nami. 

 

WARUNKI UBEZPIECZENIA

Warunki Ogólne Ubezpieczenia - pobierz (pdf)

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.  

a. dla imprez odbywających się w Polsce: 

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 20000 PLN, 

b. dla imprez odbywających się w Europie (poza Polską): 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 20 000 EUR,  

-Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 2000 EUR,  

-BP bagaż podróżny: 200 EUR.  

c. dla imprez odbywających się poza Europą: 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 30 000 EUR,  

- Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 4000 EUR,  

- BP bagaż podróżny: 400 EUR.  

 

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od: 

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości: 

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy 

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy. 

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych. 

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy 

 

WARUNKI UCZESTNICTWA

I. ZAWARCIE UMOWY 

1. Przed zawarciem umowy o udziale w imprezie uczestnik winien zapoznać się z warunkami uczestnictwa oraz programem imprezy, które są integralną częścią umowy. 

2. Zawarcie umowy następuje przez podpisanie druku „ZGŁOSZENIE - UMOWA” zwanego dalej zgłoszeniem. Od osób niepełnoletnich wyjeżdżających bez opiekunów wymagana jest zgoda opiekunów na udział w imprezie. 

3. Uczestnikiem imprezy jest podpisujący oraz osoby objęte zgłoszeniem, za które podpisujący bierze odpowiedzialność. 

4. W chwili podpisania zgłoszenia uczestnik wpłaca pierwszą część należności w wysokości 30% ceny imprezy na nasze konto : 

Numer konta:       Alior Bank SA 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 

5. Niedokonanie w terminie pozostałych wpłat lub niedostarczenie wymaganych dokumentów czy informacji powoduje skreślenie z listy uczestników na warunkach rezygnacji z winy uczestnika. 

6. Uczestnik ma obowiązek poinformować biuro o zmianach danych osobowych w takim terminie przed rozpoczęciem imprezy, by możliwe było załatwienie koniecznych formalności. Uczestnik ma prawo do przeniesienia swoich uprawnień na osobę spełniającą warunki udziału w imprezie i przejęciu przez tę osobę obowiązków wynikających z umowy do 7 dni przed rozpoczęciem imprezy. Uczestnik lub osoba na którą uczestnik przeniósł swoje uprawnienia ponosi koszty związane z konieczną  zmianą danych w bilecie lotniczym . 

7. Biuro zastrzega sobie możliwość zmiany terminów, trasy, ceny lub odwołania imprezy z przyczyn niezależnych od Biura (decyzje władz, siła wyższa) w takiej sytuacji organizator zawiadamia klienta a klient powinien niezwłocznie zawiadomić organizatora czy przyjmuje proponowaną zmianę albo odstępuje od umowy za natychmiastowym zwrotem wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej. Cena może być podwyższona nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem imprezy. Podwyższenie ceny może być spowodowane: 

a. wzrostem kosztów transportu 

b. wzrostem podatków lub opłat należnych za usługi lotniskowe, portowe 

c. wzrostem kursów walut 

8. Brak odpowiedzi do 5 dni od dnia powiadomienia o zmianach uważany będzie za potwierdzenie przyjęcia nowych warunków. 

9. Biuro zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy z powodu braku minimalnej liczby uczestników.  

II. REZYGNACJA Z IMPREZY 

1. Rezygnacja z imprezy winna nastąpić w formie pisemnej. Za datę rezygnacji przyjmuje się dzień jej wpływu do Biura. 

2. Rezygnacja bez potrąceń następuje w przypadkach: 

a. odwołania imprezy przez organizatora lub nie przyjęcia nowej propozycji 

b. nie przyjęcia zmian w ciągu 5 dni po poinformowaniu o nich uczestnika 

3. W razie nie odbycia się imprezy lub nie wzięcia przez uczestnika udziału z winy Biura, zwraca się uczestnikowi pełną wpłatę (bez odsetek) oraz inne udokumentowane koszty związane z przybyciem na miejsce zbiórki. 

4. W pozostałych przypadkach rezygnacji bez względu na jej przyczyny Biuro  zwróci uczestnikowi poniesione wpłaty na imprezę pomniejszone o koszty już poniesione na organizację tej imprezy. Biuro podaje informacyjnie, że ukształtowane historycznie średnie koszty potrąceń – względem całkowitej wartości zawartej umowy – kształtują się następująco: 

- do 40 dni przed imprezą opłatę manipulacyjną w wysokości 50 zł 

- 39 - 30 dni – do 25% ceny imprezy 

- 29 - 15 dni - do 50% ceny imprezy 

- 14 - 7 dni – do 75% ceny imprezy 

- na 6 dni przed datą wyjazdu i mniej – do 90% ceny imprezy. 

5. Zastosowane przy rezygnacji potrącenia następują niezależnie od daty zawarcia umowy. 

6. W przypadku rezygnacji przez klienta biuro nie dokonuje zwrotu pieniędzy za bilet lotniczy. 

7. Biuro informuje o możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, dostępnego za dodatkową opłatą. Pełna treść warunków dotyczących ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy zawarta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dostępnych na stronie internetowej www.mediusz-wyprawy.pl w zakładce: Przed wyjazdem 

III. REALIZACJA IMPREZY 

1. Uczestnik zobowiązany jest do posiadania aktualnie obowiązujących niezbędnych dokumentów przy przekroczeniu granicy RP i granic innych państw przez które przejeżdża i do których się udaje. 

2. Uczestnik powinien przed wyjazdem dla własnego dobra zapoznać się z aktualnymi przepisami celno-dewizowymi obowiązującymi w RP oraz państwach przez które przejeżdża i do których się udaje https://www.gov.pl/web/dyplomacja. Biuro udzieli w tym zakresie nieodzownej pomocy. 

3. Uczestnik wyjeżdżający na imprezę zobowiązany jest posiadać na miejscu zbiórki dokumenty uprawniające do wyjazdu (paszport z ważną wizą w przypadku konieczności jej posiadania, ewentualnie wymagane zaświadczenia lekarskie, dowody wpłat). 

4. Informacje dotyczące ubezpieczenia uczestników zawarte są w programach imprez. 

5. Jeżeli z przyczyn niezależnych od biura następują zmiany programu imprezy w trakcie jej trwania biuro zobowiązane jest do zapewnienia świadczeń zastępczych. 

6. Biuro odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie: działaniem lub zaniechaniem klienta; działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonaniu usług przewidzianych w umowie; jeśli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć albo uniknąć; niezgodność została spowodowana nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami. 

7. Biuro nie dokonuje zwrotu wartości świadczeń, które nie zostały wykorzystane z przyczyn leżących po stronie uczestnika (np. spóźnienie się na miejsce zbiórki, awaria własnego środka transportu, nieprzestrzeganie przepisów celno-dewizowych itp.). 

8. W przypadku przerwania podróży lub skrócenia pobytu z przyczyn leżących po stronie uczestnika lub jeżeli władze graniczne nie wydadzą zezwolenia na wjazd równowartość niewykorzystanych świadczeń nie będzie zwracana. Uczestnik może zawrzeć umowę ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie lub przerwania podróży. 

9. Uczestnicy imprezy zobowiązani są do pokrycia strat lub zniszczeń powstałych z ich winy w trakcie trwania imprezy. Za szkody wyrządzone przez osobę niepełnoletnią odpowiadają jej ustawowi opiekunowie. Uczestnik winien pokryć szkodę na miejscu jej wyrządzenia. 

10. Sprawny przebieg imprezy zapewnia stosowanie się do zaleceń pilota wycieczki, przestrzeganie punktualności oraz informowanie pilota o zamiarze oddalenia się od grupy. 

 Informacje dotyczące ubezpieczenia uczestników zawarte są w programach imprez. 

11. Uczestnik imprezy wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie przez Biuro swojego wizerunku utrwalonego jako zdjęcia lub zapis wideo w trakcie imprezy.  

12. Uczestnik imprezy zgadza się na nieodpłatne wykorzystanie przez Biuro zdjęć i materiałów video zrobionych przez siebie i dostarczonych do Biura, w szczególności do zamieszczania i publikowania na stronach internetowych Biura, materiałach promocyjnych, w katalogach z ofertą oraz profilach social media Biura. 

13.Jeżeli uczestnik nie wyraża zgody na powyższe to musi o tym pisemnie poinformować Biuro, przed rozpoczęciem imprezy. 

IV. UBEZPIECZENIA 

BIURO GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE: 

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.: 

a. dla imprez odbywających się w Polsce: 

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 20000 PLN, 

b. dla imprez odbywających się w Europie (poza Polską): 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 20 000 EUR,  

-Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 2000 EUR,  

-BP bagaż podróżny: 200 EUR.  

c. dla imprez odbywających się poza Europą: 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 30 000 EUR,  

- Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 4000 EUR,  

- BP bagaż podróżny: 400 EUR. 

V. REKLAMACJE 

1. Reklamacje świadczeń podczas trwania imprezy należy zgłaszać na miejscu pilotowi lub rezydentowi biura a w razie jego braku w recepcji hotelu (ośrodka) lub przedstawicielowi kontrahenta. Reklamacje powinny być odnotowane na voucherze (lub na piśmie). 

2. Reklamacje mogą być wnoszone nie później jednak niż do 30 dni od daty zakończenia imprezy. Wymagana jest forma pisemna wniesionej reklamacji. 

3. Biuro ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania. 

4. Biuro dokonuje zwrotu części lub całości wpłaty w ciągu 14 dni od daty rezygnacji lub uznania reklamacji. Od zwracanych kwot nie przysługują odsetki. 

5. W sprawach nie uregulowanych warunkami uczestnictwa mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego, Ustawy o Usługach Turystycznych z dnia 29.08.1997 r. o usługach turystycznych oraz przepisy o ochronie konsumenta. 

6. Wszelkie spory prawne wynikające z niniejszej umowy będą rozstrzygane polubownie, a w razie braku porozumienia mają zastosowanie przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. 

VI.GWARANCJE UBEZPIECZENIOWE 

MEDIUSZ SC posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej organizatora turystyki wydane przez UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.: gwarancja ubezpieczeniowa nr 1594499391 

VII. DZIAŁALNOŚĆ ORGANIZATORA TURYSTYKI prowadzona jest na podstawie ZAŚWIADCZENIA o wpisie do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Małopolskiego nr Z/30/2008 

 

STANDARDOWY FORMULARZ INFORMACYJNY DO UMÓW O UDZIAŁ W IMPREZIE TURYSTYCZNEJ  

Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302. 

W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła będzie ponosiło pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej. 

Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła   posiada zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwu wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła stało się niewypłacalne. 

Korzystając z hiperłącza, podróżny otrzyma następujące informacje: 

Najważniejsze prawa zgodnie z dyrektywą (UE) 2015/2302 

- Przed zawarciem umowy o udział w imprezie turystycznej podróżni otrzymają wszystkie niezbędne informacje na temat imprezy turystycznej. 

- Zawsze co najmniej jeden przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie wszystkich usług turystycznych objętych umową. 

- Podróżni otrzymują awaryjny numer telefonu lub dane punktu kontaktowego, dzięki którym mogą skontaktować się z organizatorem turystyki lub agentem turystycznym. 

- Podróżni mogą przenieść imprezę turystyczną na inną osobę, powiadamiając o tym w rozsądnym terminie, z zastrzeżeniem ewentualnych dodatkowych kosztów. 

- Cena imprezy turystycznej może zostać podwyższona jedynie wtedy, gdy wzrosną określone koszty (na przykład koszty paliwa) i zostało to wyraźnie przewidziane w umowie; w żadnym przypadku podwyżka ceny nie może nastąpić później niż 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Jeżeli podwyżka ceny przekracza 8% ceny imprezy turystycznej, podróżny może rozwiązać umowę. Jeżeli organizator turystyki zastrzega sobie prawo do podwyższenia ceny, podróżny ma prawo do obniżki ceny, jeżeli obniżyły się odpowiednie koszty. 

- Podróżni mogą rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie i uzyskać pełen zwrot wszelkich wpłat, jeżeli jeden z istotnych elementów imprezy turystycznej, inny niż cena, zmieni się w znaczący sposób. Jeżeli przedsiębiorca odpowiedzialny za imprezę turystyczną odwoła ją przed jej rozpoczęciem, podróżni mają prawo do zwrotu wpłat oraz w stosownych przypadkach do rekompensaty. 

- W wyjątkowych okolicznościach - na przykład jeżeli w docelowym miejscu podróży występują poważne problemy związane z bezpieczeństwem, które mogą wpłynąć na imprezę turystyczną - podróżni mogą, przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie. 

- Ponadto podróżni mogą w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej rozwiązać umowę za odpowiednią i możliwą do uzasadnienia opłatą. 

- Jeżeli po rozpoczęciu imprezy turystycznej jej znaczące elementy nie mogą zostać zrealizowane zgodnie z umową, będą musiały zostać zaproponowane, bez dodatkowych kosztów, odpowiednie alternatywne usługi. W przypadku gdy usługi nie są świadczone zgodnie z umową, co istotnie wpływa na realizację imprezy turystycznej, a organizator turystyki nie zdoła usunąć problemu, podróżni mogą rozwiązać umowę bez opłaty za rozwiązanie. 

- Podróżni są również uprawnieni do otrzymania obniżki ceny lub rekompensaty za szkodę w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usług turystycznych. 

- Organizator turystyki musi zapewnić pomoc podróżnemu, który znajdzie się w trudnej sytuacji. 

- W przypadku gdy organizator turystyki stanie się niewypłacalny, wpłaty zostaną zwrócone. Jeżeli organizator turystyki stanie się niewypłacalny po rozpoczęciu imprezy turystycznej i jeżeli impreza turystyczna obejmuje transport, zapewniony jest powrót podróżnych do kraju. Mediusz s.c. J.Purchla, A. Grzechynka, P.Reguła kupił w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A. gwarancję ubezpieczeniową  turystyczną o numerze 1594499391 zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności. Podróżni mogą kontaktować się z tym podmiotem lub, w odpowiednich przypadkach, z właściwym organem: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego z siedzibą w Krakowie, ul. Basztowa 22 (adres korespondencyjny: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków), e-mail: pt.sekretariat@umwm.pl, tel: 12 379 60 00, jeżeli z powodu niewypłacalności Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła, dojdzie do odmowy świadczenia usług. 

Dyrektywa (UE) 2015/2302                                                                                   

 

W RPA obowiązuje waluta Rand. 1 rand =ok 0,23zł
W wielu miejscach można płacić kartą ale wygodniej będzie wyjąć na początku wyprawy z bankomatu ok, 2500randów - ok 600zł - to raczej powinno wystarczyć na lancze i drobne wydatki. Oczywiście każdy ma prawo przehulać dowolna kwotę ;)

Posiadanie środków finansowych w Euro lub dolarach USA jest w RPA niepraktyczne. Najlepiej zaopatrzyć się w randy w bankomacie na lotnisku w Johannesburgu, zaraz po przylocie. Używanie obcych walut jest ściśle kontrolowane i należałoby je wymienić na randy zaraz po przylocie.

W restauracjach i sklepach powszechnie akceptowane są karty kredytowe (Visa, MasterCard). Ewentualnie można używać kart Revolut. Do zakupu pamiątek na targach należy mieć pewien zapas gotówki w randach.

W RPA nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi. Należy zabrać repelenty przeciw komarom. Ponieważ w Kruger Parku i prowincji Mpumalanga występuje malaria, należy stosować repelenty przeciw komarom oraz odpowiedni lek przeciwmalaryczny (zażywany w wielodniowym cyklu), zapisany przez lekarza.

Rezerwuj wyjazd

Polecamy

 1. mała grupa!
 2. sprzęt w cenie !
kafel
wycieczka górska

Grecja

wyprawy górskie

OLIMP 2918m n.p.m. i błękitne Morze Egejskie

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
 3. sprzęt w cenie !
kafel
wycieczka górska

Słowacja

wyprawy górskie, wyprawy zimowe

Niżne Tatry ze wschodu na zachód - trekking zimowy

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
 3. sprzęt w cenie !
Wielka Fatra
wycieczka górska

Słowacja

wyprawy zimowe

Wielka Fatra - ZIMOWY TREKKING RAKIETOWY

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
Madera
wycieczka górska

Portugalia

wyprawy górskie

Madera – Trekking wzdłuż i wszerz wyspy

 • -
sprawdź

 1. sprzęt w cenie !
kurs lawinowy Mediusz
wycieczka górska

Polska

kursy zimowe

Kurs lawinowy podstawowy + elementy turystyki

 • -
 • -
 • -
sprawdź

 1. sprzęt w cenie !
kurs lawinowy Mediusz
wycieczka górska

Polska

kursy zimowe

Kurs lawinowy podstawowy

 • -
 • -
 • -
sprawdź