Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

Gruzja: Góry, wino i morze.

Co czeka na Ciebie?
 • Urokliwa stolica Gruzji - Tbilisi, pełne kontrastów, nieco tajemnicze, wielokulturowe
 • Gruziński skarb dla świata - wspaniałe wina, wytwarzane na tych terenach od 9 tys. lat
 • Skarby starodawnej kultury: skalne miasta, monastyry, twierdze, kościoły
 • Oszałamiająca przyroda: olbrzymie, wysokie na 5 tys. m góry, suche półpustynie i stepy, subtropikalne lasy
Liczba dni
15
Dojazd

samolot (płatny dodatkowo)

Transport na miejscu

bus

Nocleg

hotel

guesthouse

Wyżywienie

HB (śniadania i obiadokolacje)

ZO (wg programu)

Terminy

01.04.2021 - 01.04.2021

Cena
0 zł

 

 

Rezerwuj wyjazd

Program:

Dzień 1 PRZELOT DO GRUZJI

Spotkanie ok 2 godziny przed planowanym wylotem.
 

Dzień 2 TBILISI

Przylot do Gruzji. Przejazd z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek po podróży. Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Tbilisi, miasta położonego malowniczo na wzgórzach otaczających dolinę rzeki Kura (gruz. მტკვარი - Mtkvari). Miasto przypomina wielki amfiteatr, a różnica poziomów waha się między 380 m a 770 m n.p.m. Tbilisi założone zostało przez króla Wachtanga Gorgasali w V w. Jego nazwa oznacza „miasto z gorącymi źródłami”, z których stolica Gruzji słynie do dzisiaj – w wolnym czasie można odwiedzić jedną z wielu łaźni i wykąpać się basenach z gorącą źródlaną wodą. Miasto słynie również ze swojej tolerancji i wielokulturowości. Leży na styku kultur, religii i kontynentów. Możemy tu zobaczyć zarówno meczet jak i synagogę, cerkiew gruzińską i świątynię ormiańską, a wszystkie zbudowane tuż koło siebie. 1700-letnie Tbilisi pełne jest tajemniczych zakamarków, pięknych zaułków, powiewu historii i szalonych kontrastów. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: Katedrę Sioni, gdzie znajduje się tajemniczy Krzyż Św. Nino oraz Świątynię Metechyjską. Znajdziemy się na górującym nad miastem wzgórzu z ruinami Twierdzy Narikala, z którego roztacza się wspaniała panorama Tbilisi.
Kolacja: restauracja w Tbilisi we własnym zakresie.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 3 TBILISI-ALAVERDI-SIGHNAGHI

Śniadanie: hotel w Tbilisi.
Wycieczka do Kachetii, regionu Gruzji położonego w dolinie rzeki Alazani pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu oraz Gór Gomborskich. Okolice te słyną z produkcji doskonałych win, zwłaszcza Tsinandali, Saperawi i Kindzmarauli. Są to gatunki, które według uczonych powstają tu już od 8 tys. lat. W programie wizyta w pałacu Tsinandali, zwiedzanie katedry Alaverdi. Następnie udamy się do miejscowości Kvareli, gdzie znajdują się tunele, w których przechowuje się i leżakuje wino. Tunele zostały otwarte na Światowy Kongres Wina w 1962 roku. Wykuto je w skałach wzgórz należących do pasma Wielkiego Kaukazu, przez cały rok utrzymują temperaturę 12-14oC oraz wilgotność ok. 70%. Zwiedzanie tunelu wraz z degustacją lokalnego wina. Nocleg w malowniczym miasteczku Sighnaghi położonym na wzgórzu nad doliną Alazani. Zwiedzanie tego regionu kończymy kolacją z degustacją lokalnego wina.
Kolacja: uroczysta supra.
Nocleg: guesthouse w Sighnaghi.

Dzień 4 SIGHNAGHI-BODBE-DAWID GAREJA-TBILISI

Śniadanie: guesthouse w Sighnaghi.
Rano spacer po mieście - Sighnaghi to jedno z najmniejszych miast w Gruzji, pięknie położone na wzgórzach nad doliną Alazani, z widokiem na szczyty Kaukazu wznoszące się po jej drugiej stronie. W miejscowym Muzeum Narodowym można zobaczyć obrazy Niko Pirosmaniego – słynnego gruzińskiego prymitywisty. Przejazd przez Bodbe - zwiedzanie cerkwi założonej w IX wieku, w której pochowana jest św. Nino, apostołka i patronka Gruzji. Następnie przejazd do David Gareja. Trasa naszej podróży pozwoli nam poznać smak wędrówek półpustynnymi drogami Dolnej Kartli. W tej suchej okolicy, w pobliżu granicy z Azerbejdżanem, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków gruzińskiej architektury. Dawid Gareja to zespół kilkunastu monastyrów, dziesiątki kościołów i setki kaplic oraz komnat skalnych, które powstawały od VI do XIII wieku. W drodze do Dawid Gareja zatrzymamy się również w hoteliku-kawiarni prowadzonym przez parę Polaków. Powrót do Tbilisi.
Kolacja: restauracja w Tbilisi, we własnym zakresie.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 5 MCCHETA-ANANURI-KAZBEGI

Śniadanie: hotel w Tbilisi.
Zwiedzanie starożytnej stolicy Gruzji - Mcchety. W Mcchecie obejrzymy jeden z najważniejszych kościołów Gruzji – katedrę Sveti Cchoveli. Ogrom tej świątyni zmusza do refleksji nad historią Gruzji i jej dziejami. Rangę sanktuarium podkreśla fakt przechowywania w nim relikwii Chitonu Chrystusa. Następnie przejedziemy do Dżwari - monastyru z IV w. Przejazd wzdłuż lazurowego jeziora Żinwali, zwiedzanie twierdzy Ananuri. Świetnie zachowany kompleks zabytków Ananuri jest wyjątkowo malowniczo położony na brzegu wód Zbiornika Żinwalskiego (sztuczne jezioro zaporowe), w otoczeniu zalesionych gór. Całość jest doskonale widoczna z Gruzińskiej Drogi Wojennej, która biegnie w pobliżu. Zabudowa Ananuri powstała w XVII wieku. Wszystkie obiekty otaczają wzbudzające szacunek mury obronne. Dalszy przejazd Gruzińską Drogą Wojenną przez przełęcz Krzyżową do Kazbegi. Po drodze postój w miejscu, gdzie ze zbocza przy drodze wypływa woda tworząc trawertyny, przypominające tureckie Pamukkale. Przyjazd do Kazbegi, zakwaterowanie.
Nocleg: guesthouse w Kazbegi.
Kolacja: guesthouse w Kazbegi.

Dzień 6 KAZBEGI: SAMEBA, TRUSO

Śniadanie guesthouse w Kazbegi.
Wyjazd autami do Cminda Sameba, cerkwi i klasztoru będących jednymi z najbardziej malowniczo położonych obiektów sakralnych w tej części świata. Wyjazd autami terenowymi do doliny Truso. W dalekiej przeszłości prowadził tamtędy szlak handlowy do kalifatu arabskiego i dalej do Chin. Później wioski w dolinie były zamieszkiwane przez pasterzy, którzy wiosną przypędzali tam swoje stada. Obecnie miejsce to urzeka opuszczonymi osadami, źródłami termalnymi oraz wielkimi naciekami trawertynowymi. Powrót do guesthousu.
Nocleg: guesthouse w Kazbegi.
Kolacja: guesthouse w Kazbegi.

Dzień 7 GORI-UPLISTICHE-BORJOMI

Śniadanie: guesthouse w Kazbegi.
Przejazd do Gori, miejsca urodzin Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwili, spacer po Stalin Avenue, którą zamyka monumentalne Muzeum Stalina wraz z stojącym przed nim wagonem-salonką oraz jeden z ostatnich istniejących pomników dyktatora. Wycieczka do Uplisciche – największego miasta skalnego na terenie Gruzji. Składa się ono z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami i schodami. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają paleolitu, do dziś przetrwały zabytki z czasów rzymskich i średniowiecznych. Dalszy przejazd do Borjomi – znanego uzdrowiska położonego u stóp Parku Narodowego Borjomi-Kharagauli. Zwiedzanie parku zdrojowego. Przejazd do Atskuri.
Kolacja: guesthouse w Atskuri.
Nocleg: guesthouse w Atskuri.

Dzień 8 BORJOMI - VARDZIA - ACHALCICHE

Śniadanie: guesthouse w Atskuri.
Udajemy się na wycieczkę w kierunku południowym doliną rzeki Mtkvari, która tworzy tutaj głęboki wąwóz przecinający skały wulkaniczne. Krajobraz zmienia się od zielonych kaukaskich stoków aż do półpustynnego wyżynnego krajobrazu. Po drodze do Vardzii zwiedzamy jedną z najstarszych twierdz, jakie zbudowane zostały w Gruzji – Chertvisi. Zbudowana została na wysokiej skale, w miejscu, gdzie rzeka Paravani łączy się z Mtkvari. Było to, już w starożytności, skrzyżowanie ważnych szlaków handlowych. Wg tradycji oblegał to miejsce już sam Aleksander Wielki! Vardzia to skalne miasto-klasztor, zbudowane na zboczach góry Erusheli, którego budowę rozpoczęto pod koniec XII wieku. Kompleks składał się z części królewskiej, w której skład wchodziła m.in. sala tronowa oraz klasztoru; w sumie było tutaj ponad 6000 komnat wykutych w skałach na 13 poziomach. W przeszłości żyło tutaj od 20 do 60 tysięcy ludzi. W czasach średniowiecza stanowiła doskonałe schronienie w czasie najazdów mongolskich. Pierwsze poważne zniszczenia powstały pod koniec XIII wieku podczas potężnego trzęsienia ziemi. Następnie, w XV w., Vardzię najechali i złupili Persowie, doprowadzając do ostatecznego upadku miasta i klasztoru. W dalszej części drogi powrotnej zajrzymy do Achalcikhe. Miasteczka znanego z potężnej, niedawno odrestaurowanej twierdzy Rabati, łączącej w sobie architekturę chrześcijańską z wyraźnymi wpływami tureckimi. Twierdza ta była w 1828r. świadkiem wojny między Rosją a Turcją, a wydarzenia te zostały uwiecznione na obrazie Januarego Suchodolskiego – Szturm twierdzy Achalciche.
Nocleg: hotel w Achalcikhe.
Kolacja: restauracja w Achalcikhe, we własnym zakresie.

Dzień 9 ACHALCIKHE – KUTAISI

Śniadanie: hotel w Achalcikhe.
Przejazd do Kutaisi - zwiedzanie miasta i okolic. Kutaisi to antyczna stolica Kolchidy noszącej w czasach helleńskich nazwę Ai. To w tym mieście król Ajetes przyjmował załogę Argo, a w jego okolicy Jazon zaorał Pole Marsowe ziejącymi ogniem bykami i pokonał wojowników wyrosłych ze smoczych zębów. Tu też zwyciężył smoka - strażnika Złotego Runa. Głównym zabytkiem miasta jest w kontrowersyjny sposób odrestaurowana Katedra Bagrati oraz kolorowy, pachnący wschodem, miejski bazar. W okolicy Kutaisi zobaczymy klasztory Gelati i Motsameta. Monastyr Gelati został ufundowany w XII w. przez króla Davida Budowniczego i dzięki założonej przez niego Akademii przez długie lata stanowił duchowe, kulturalne i intelektualne centrum Gruzji. Klasztor Gelati znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNECSO. Po drodze zwiedzimy również Jaskinię Prometeusza – najpiękniejszą udostępnioną grotę Kaukazu. Trasa turystyczna wynosi ponad 1 km, w czasie zwiedzania można podziwiać pełną różnorodnością form krasowych oraz podziemną rzekę.
Kolacja: hotel w Kutaisi.
Nocleg: hotel w Kutaisi.

Dzień 10 PRZEJAZD DO SWANETII

Śniadanie: hotel w Kutaisi.
Po śniadaniu wyjazd do Mestii. W trakcie drogi zatrzymamy się przy niesamowitym kanionie Okatse. Warto przespacerować się powietrznym traktem wiszącym nad olbrzymim wąwozem – choroby związane z lękiem wysokości utrudniają zwiedzania tego obiektu. Następnym punktem wycieczki będzie miasto Zugdidi. Przerwa na zwiedzanie Pałacu Dadianich i czas na posiłek (we własnym zakresie). Wieczorem przybędziemy do jednego z najpiekniejszych zakątków Gruzji – Mestii. Zatrzymamy się w przytulnym hoteliku, gdzie ugoszczą nas pyszną kolacją.
Kolacja: hotel w Mestii.
Nocleg: hotel w Mestii.

Dzień 11 WYPRAWA DO USZGULI

Śniadanie: hotel w Mestii.
Przejeżdżamy szutrową drogą do najwyżej położonej, nieprawdopodobnie malowniczej, miejscowości w Europie – Uszguli (2220m n.p.m.). Zakwaterowanie w guesthousie. Spacer po miejscowości, która swoja architekturą i klimatem przenosi nas do czasów średniowiecza. Tego dnia odwiedzimy jedną z dwóch rezydencji legendarnej Carycy Tamary. Nocleg w małym rodzinnym pensjonacie z najlepszym naszym zdaniem jedzeniem w całej Gruzji.
Kolacja: guesthouse w Uszguli.
Nocleg: guesthouse w Uszguli.

Dzień 12 PRZEJAZD NAD MORZE CZARNE

Śniadanie: guesthouse w Uszguli.
Opuszczamy Swanetię – przejazd na wybrzeże Morza Czarnego. Dziś zjeżdżamy znanymi nam już karkołomnymi drogami aż nad morze. Trasa naszej wędrówki prowadzić będzie od źródeł Enguri w Uszguli, aż do jej ujścia w Anaklii. W tym nowym gruzińskim kurorcie spędzimy resztę dnia na słodkim leniuchowaniu i plażowaniu.
Nocleg: hotel w Anaklii.
Kolacja: hotel w Anaklii.

Dzień 13 BATUMI i OKOLICE

Śniadanie: hotel w Anakli.
Przejazd do Batumi najbardziej znanego gruzińskiego kurortu kojarzącego się większości Polaków ze słynną piosenką Filipinek. Ten dzień wykorzystamy na zwiedzenie miasta oraz okolic Batumi. Najpierw udamy się do twierdzy Gonio położonej niedaleko granicy z Turcją. Pochodzi ona z I w p.n.e i jest jednym z niewielu zachowanych murowanych rzymskich obozów. Ma charakterystyczną budowę, a jej położenie sprawiło, że była ważną cytadelą najpierw Cesarstwa Rzymskiego, a następnie Bizancjum. Dalsza trasa prowadzi drogą świętego Andrzeja, którą wg apokryfów Pierwszy Apostoł dotarł z religią chrześcijańską do dzisiejszej Gruzji. Dojeżdżamy do Sarpi, gdzie znajduje się przejście graniczne między Gruzją a Turcją. Przy dużej dozie szczęścia można stąd zobaczyć delfiny. Następnie odwiedzimy Ogród Botaniczny znajdujący się niedaleko Batumi. Położony malowniczo na stromym zboczu nad morzem jest jednym z największych ogrodów botanicznych na świecie i skupia roślinność z wielu stref klimatycznych i krajobrazowych. Po powrocie do Batumi spacer po mieście oraz nadmorskim deptakiem. Jest to najszybciej rozwijający się kurort nad Morzem Czarnym, który w zaskakujący sposób łączy zabytki z nowoczesną, awangardową architekturą.
Kolacja: kolacja pożegnalna.
Nocleg: hotel w Batumi.

Dzień 14 WRACAMY DO TBILISI

Śniadanie: hotel w Batumi.
Droga powrotna do Tbilisi. Przyjazd do miasta w godzinach popołudniowych. Czas wolny na spacery po mieście, zakupy. Wieczorem, spacer na wzgórze z pomnikiem Matki Gruzji i nocna panorama miasta.
Kolacja: restauracja w Tbilisi, we własnym zakresie.
Nocleg: hotel w Tbilisi.

Dzień 15 POWRÓT DO POLSKI

Nocny transfer na lotnisko. Wylot do Polski.
 

 

Termin: 2021

 

Cena: 

 

Cena obejmuje:

 • Transport na miejscu: bus
 • Noclegi:
  Tbilisi – hotel – 4 noce
  Sighnaghi – hotel – 1 noc
  Anaklia –hotel – 1 noc
  Kutaisi – hotel – 1 noc
  Mestia – hotel – 1 noc
  Uszguli – guesthouse – 1 noc
  Batumi – hotel – 1 noc
  Kazbegi – guesthouse - 2 noce
  Atskuri - guesthouse – 1 noc
  Achaltsikhe – hotel - 1 noc
 • Wyżywienie zgodnie z programem:
  - śniadania: we wszystkich miejscach noclegowych
  - kolacje: Anaklia, Kutaisi, Mestia, Uszguli, Atskuri lub Borjomi, Kazbegi
  - biesiady: Batumi, okolice Sighnaghi
 • Opiekę polskiego pilota/przewodnika
 • Ubezpieczenie podczas całego wyjazdu

 

Cena nie obejmuje:

 • kosztu przelotu
 • wstępów do zwiedzanych obiektów
 • wydatków natury osobistej
 • wyżywienia nieujętego w programie

 

Informacje o Gruzji na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html

Opinie klientów:

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

 • przez Internet
 • telefonicznie
 • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.