Spędź aktywnie czas w Krakowie i okolicach!

KILIMANJARO

Co czeka na Ciebie?
 • Fascynuje Cię Afryka, jej przyroda i ludzie,
 • Pragniesz dotknąć osobiście legendarnych "Śniegów Kilimanjaro",
 • Chcesz sprawdzić swój organizm i jego zdolność do przystosowania się do różnych warunków klimatycznych i wysokościowych.
Liczba dni
9
Dojazd

samolot (płatny dodatkowo)

Transport na miejscu

bus

Nocleg

hotel

kwatery prywatne

Wyżywienie

ZO (wg programu)

Terminy

01.04.2021 - 01.04.2021

Cena
0 zł
Rezerwuj wyjazd

"Dach Afryki" to wyprawa do serca afrykańskiego buszu - Serengeti i na najwyższy wierzchołek Afryki - majestatyczne Kilimanjaro. Trekking przeznaczony jest dla miłośników gór i nieskazitelnie pięknej przyrody.

Wielka równina Wschodnioafrykańska to świat dzikich zwierząt i fascynujących ludów. To pejzaże bezkresnych sawann Serengeti z przemierzającymi ją stadami żyraf, zebr, pawianów, antylop, bawołów i guźców. To lasy Tarangire pełne stad dostojnych słoni i krater Ngorongoro z nosorożcami i hipopotamami. To Maasai Mara z wojowniczymi i urzekającymi Masajami pilnującymi, aby odwieczna migracja ze stepów środkowej Tanzanii na północne łąki Kenii tysięcy gatunków przebiegała zgodnie z odwiecznym rytuałem. Rytuałem, w którym jest miejsce dla gazeli uciekającej przed gepardem i stadem gnu broniącym swoich młodych przed lwicami. To wąwóz Olduvay, skąd ludzkość wzięła swój początek oraz krokodyle i warany znad jezior Eyasi i Manyara. To dostojne Kilimanjaro przykryte czapą lodu i skarpa Elgeyo nad Wielkim Rowem Afrykańskim. To ośnieżone szczyty Mt. Kenia z Diamentowym Kuluarem w tle różowego od flamingów jeziora Turkana.  To Afryka Magiczna.

Rejon działania:

Kilimandżaro – góra w Tanzanii leżąca przy pograniczu z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów na świecie. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach: szczyt Uhuru na wulkanie Kibo (Kilimandżaro) – 5895 m n.p.m., Mawenzi – 5150 m n.p.m.  i Shira – 3940 m n.p.m. Według jednej z hipotez (wysnuł ją niemiecki misjonarz Johann Ludwig Krapf), nazwa Kilimandżaro pochodzi z połączenia dwóch słów języka tamtejszych plemion. Kilima oznacza słowo Góra, Njiaro zaś Karawanę. Jeszcze przed przybyciem Europejczyków wokół masywów wulkanicznych mieszkały liczne koczownicze plemiona. Kilimandżaro wśród nizin było czymś niezwykłym dla tamtejszych mieszkańców. Budziło wśród nich grozę do tego stopnia, że nazwali go Górą złych duchów. Niektóre plemiona (np. Masajowie) oddawały boską cześć Górze światłości. Zainteresowanie wyżyną wzrosło dopiero w XIX wieku, gdy Tanganika, na terenie której znajdowała się wówczas Kilimandżaro, stała się kolonią niemiecką. 5 października 1889 roku, niemiecki kartograf pochodzący z Lipska, profesor Hans Meyer wraz ze swoim przewodnikiem, Austriakiem Ludwikiem Purtschellerem stanęli na szczycie Białego Dachu Czarnego Lądu. Dosyć szybko zauważono walory turystyczne góry i już w 1898 roku wytyczono pierwszy szlak turystyczny, który prowadził na sam szczyt. Kilkanaście lat później, w 1932, na zboczach powstało pierwsze schronisko. Pierwszym Polakiem, który szedł na  Kilimandżaro był  w 1910 roku zoolog Antoni Jakubski (osiągnął krawędź krateru, nie był na najwyższym punkcie masywu). Wcześnie zauważono też walory przyrodnicze masywu Kilimandżaro - już w 1921 roku powstał tu rezerwat przyrody. W 1973 roku wyższe piętra masywu powyżej linii drzew (ok. 2700 m. n.p.m.) objęto ochroną w ramach Parku Narodowego Kilimandżaro o powierzchni 753 km². Park został udostępniony turystom w 1977 roku, a w 1987 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

PROGRAM:

Dzień 1

Spotkanie uczestników na lotnisku Okęcie. Przelot do Tanzanii, na Kilimanjaro Airport. Przejazd busem do Arusha. Nocleg w hotelu.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd busem do Machame Gate (brama Kilimanjaro National Park), po załatwieniu formalności i rozdzieleniu bagaży przejście do  obozu Machame Hut 2890 m n.p.m. - obozowiska położonego w środku tropikalnego lasu (ok. 5 h). Od tej chwili będziemy poruszać się najpiękniejszym i najciekawszym szlakiem zwanym Machame (przez bywalców określanym pieszczotliwie jako Whisky Road). Kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 3

Przejście ścieżką prowadzącą pomiędzy olbrzymimi wrzosami, lobeliami i secesjami do kolejnego obozu na Shira Plateau 3840 m n.p.m. (ok. 5 h), kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 4

Dzień poświęcony na zdobycie aklimatyzacji: najpierw wyjście w okolice Lava Tower 4900 m n.p.m., następnie zejście do obozu Barranco Hut 3860 m n.p.m. (ok.6 h), kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 5

Przekroczymy dolinę Karanga i podejdziemy do ostatniego obozu – Barafu Hut 4.600 m n.p.m. (ok. 5 h). Będziemy wędrować pod wiszącymi nad nami lodowcami Kilimanjaro, trawersując wierzchołek Kibo. Tutaj możemy już wyraźnie odczuć wpływ wysokości, będziemy przecież prawie na wysokości Mont Blanc. Noc będzie krótka – ok 1 w nocy wyruszymy w kierunku wierzchołka, kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 6

Wyjście po północy w stronę krateru Stella Point 5455 m n.p.m., a następnie po przejściu po krawędzi krateru, wejście na główny wierzchołek Kilimanjaro - Uhuru Peak 5895 m n.p.m. – Dach Afryki. Wszystkie trudy wynagrodzi nam widok: jeziora Manyara i Eyasi lśniące w blasku wschodzącego słońca, pobliskie Mt. Meru i krater Ngorongoro, za nimi bezkresne równiny Serengeti a na północy kraj Masajów i Kikujusów z Mt. Kenia w tle. Po zdobyciu szczytu zejście przez obóz Barafu Hut do obozu Machatme Camp, kolacja i nocleg w namiotach.

Dzień 7

Zejście do bramy Machatme Gate, powrót busem do Arushy, kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8

Zwiedzanie Arushy i poznanie kolorytu miast wschodniej Afryki, z ich kolorowymi straganami, wesołymi ludźmi i muzyką ulicznych grajków. Czas wolny. W godzinach wieczornych lot do Polski.

Dzień 9

Przylot do Warszawy w godzinach południowych.

 

UWAGA! Program wyjazdu może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników.

 

Istnieje możliwość wydłużenia wyjazdu (a tym samym całej wyprawy) o 4-dniowe safari. Wymaga to zgody wszystkich uczestników i dodatkowej opłaty.

 

Termin: 2021

 

Cena: 


 

Cena obejmuje:

 • wszystkie transfery na terenie Tanzanii
 • noclegi w hotelach
 • trekking na Kilimanjaro:
  - opłaty wstępów,
  - wynajęcie lokalnego przewodnika,
  - kucharza i tragarzy,
  - noclegi,
  - wyżywienie,
 • opiekę polskiego przewodnika/pilota,
 • pełne ubezpieczenie w tym ubezpieczenie podczas akcji górskiej zawierające koszt ew. akcji ratunkowej,
 • koszty wizy,

 

Cena nie obejmuje:

 • kosztu przelotu (dopłata do ceny podstawowej),
 • wydatków natury osobistej,
 • wyżywienia w Moshy,
 • wody mineralnej,
 • napiwków,
 • imprez opcjonalnych.

 

Ceny imprez opcjonalnych:

 • safari w Lake Manyara, Serengeti i Ngorongoro: ok 1400$/ 4 dni (przejazdy jeepami, noclegi, wyżywienie,)

 

 

Informacje o Tanzanii na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Zjednoczona,Republika,Tanzanii,TZA.html

Ekwipunek:

Poniżej podstawowa lista rzeczy osobistych ,które należy ze sobą zabrać podczas wejścia na Kilimanjaro – oczywiście należy ją traktować jako pewną sugestię którą należy zmodyfikować w zależności od własnych potrzeb, należy tylko pamiętać  o  ograniczeniach bagażu w samolocie oraz o tym że w czasie trekkingu na Kilimanjaro ciężar głównego  bagażu niesionego przez tragarzy nie powinien przekroczyć  ok. 16 kg/osobę

 • nieprzemakalna kurtka  przeciwwiatrowa z kapturem
 • nieprzemakalne przeciwwiatrowe spodnie
 • ciepłe buty górskie - najlepsze są specjalne buty skórzane, mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych
 • 3-4 pary ciepłych skarpet
 • spodnie z polara
 • kurtka softshell lub polar
 • cienka bluza polarowa
 • rękawice zewnętrzne
 • rękawiczki wewnętrzne x 2
 • czapka (ew. kominiarka)
 • lekkie buty typu adidasy
 • okulary lodowcowe (z filtrem UV kl. 4)
 • plecak duży  (ok. 60 l)
 • plecak mały (ok. 30 l)
 • czołówka + zapasowe baterie
 • śpiwór (ciepły, temp. komfort min  -10stopni)
 • karimata
 • kijki teleskopowe
 • krem przeciwsłoneczny ( z wysokim filtrem, co  najmniej SPV 35)
 • krem ochronny przeciw zimnu
 • kredka ochronna do ust (bez zawartości wody)
 • termos (min 0,75 l)

Zdrowie:

Szczepienia

W Tanzanii wskazane jest  wcześniejsze zaszczepienie się  przeciwko  przeciw tzw. "żółtej febrze", odnotowane w Międzynarodowej Książeczce Szczepień,  zaleca się także wykonanie szczepień ochronnych przeciw  tężcowi, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A  i polio.

Właściwie jedyną chorobą tropikalną, na którą turyści są narażeni jest malaria. Obligatoryjnie należy zabezpieczyć się przed tą chorobą, przenoszoną przez komary. Nie leczona może doprowadzić do zgonu. Objawy są podobne do grypy: gorączka, dreszcze bóle głowy, czasem utrata przytomności. Okres rozwoju choroby do kilku tygodni po ukoszeniu przez komara.

Profilaktyka antymalaryczna.

Podczas pobytu w Afryce należy bezwzględnie przestrzegać następujących środków zapobiegawczych po zmroku zakładać ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami, spać pod moskitierą (warto ją nasączyć repelentem) stosować repelenty odstraszające komary.

Leki na chorobę wysokościową.

Nie polecamy profilaktycznego zażywania leków osłabiających objawy choroby wysokościowej (Diamox, Diuramid) które mogą  mieć  poważne skutki uboczne – jeżeli ktoś jednak zdecyduje się na tego typu „wspomaganie” organizmu powinien bezwzględnie zasięgnąć przed wyjazdem opinii lekarza, najlepiej z doświadczeniem wysokogórskim.

Woda i pożywienie.

Nie należy pić wody prosto z kranu, deszczówki czy też wody ze studni. Wodę źródlaną w butelkach można kupić w sklepikach, kioskach w małych i większych miasteczkach.  Nie należy jeść również niemytych warzyw i owoców, sałatek na mieście, czy też przechowywać zbyt długo żywności. Natomiast w hotelach i dobrych restauracjach jedzenie jest wolne od zarazków i bezpieczne.  Wbrew utartej opinii o problemach żołądkowych - zapada na nie niewielu turystów. Gdy już ta niemiła przypadłość się przydarzy warto zastosować się do jednodobowej diety - pijąc jedynie słodką czarną herbatę, w celu uzupełnienia płynów w organizmie. Gdy ten uciążliwy problem nie mija warto zażyć zwykły węgiel (Carbo medicinalis).

Skaleczenia, rany, ukąszenia.

Pod żadnym pozorem nie wolno ran i skaleczeń bagatelizować. Mogą one prowadzić do poważnych infekcji, dlatego środki antyseptyczne muszą znaleźć się w apteczce turysty. Ukąszenia przez zwierzęta zdarzają się rzadko. Pająki, skorpiony i węże uciekają przed ludźmi.

Promieniowanie słoneczne.

Klimat tropikalny jest sprzymierzeńcem udaru, odparzeń spowodowanych upałem. Na odparzenia pomaga ciepły prysznic otwierający pory skóry oraz noszenie przewiewnej, bawełnianej odzieży
i wygodnych butów. Ponadto skórę należy chronić kremami ochronnymi z filtrem UV, wzrok okularami przeciwsłonecznymi a głowę nakryciem. Przebywając na terenach, gdzie panuje wysoka temperatura należy również unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu

Inne informacje praktyczne:

Waluta.

Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno natomiast wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej (szylingów).  Dolary amerykańskie, euro i inne waluty wymienialne można bez ograniczeń wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach (zazwyczaj prowizja)
i w zalegalizowanych kantorach. Wymiana banknotów dolarowych starego wzoru (tj. sprzed 2003 r.) może nastręczać trudności (gorszy kurs) natomiast banknoty sprzed 1995r w ogóle nie są przyjmowane poza bardzo małymi nominałami.  Kurs wymiany wysokich nominałów (50-100USD) jest zazwyczaj trochę wyższy. Bankomaty dostępne są w Arushy; w  niektórych miejscach można płacić kartą  ale zazwyczaj pobierana jest prowizja.

Telefony, internet.

Telefony komórkowe polskich operatorów z włączonym roamingiem  działają bezproblemowo, podczas safari zasięg jest cały czas, na Kilimanjaro tylko miejscami. Internet dostępny jest w hotelu w Arushy w cenie ok. 3USD/godzinę.

Elektryczność.

Łącza elektryczne odpowiadają normom brytyjskim (prąd zmienny 220-240 V),  dobrze jest  posiadać specjalną nakładkę ,ponieważ wtyczki są takie jak w Wielkiej Brytanii - z trzema bolcami.

Zakupy.

Tradycją jest targowanie się, z reguły narzucana jest wysoka marża na towary na rynku. Popularnym zakupem są rzeźby z przyczernianego drzewa różanego lub steatytu, ręcznie malowane obrazy czy  biżuteria (np. bransoletki, naszyjniki). Mapy i przewodniki można kupić przy bramach Parków Narodowych.

Napiwki.

Zwyczajowo w restauracjach ok. 10 % i więcej - od sumy rachunku. W przypadku safari i trekkingu  napiwki (zwyczajowo wysokie)  są standardową częścią wynagrodzenia, formą podziękowania za organizację wyprawy.

Fotografowanie.

Nie wolno fotografować ludzi bez ich wcześniejszej zgody. Jeżeli taką zgodę uzyskamy warto wyrazić swoją wdzięczność płacąc symbolicznie drobną kwotę fotografowanemu, a na jego prośbę przesłać odbitkę. Fotografowanie krajobrazów i zwierząt nie stanowi problemu. Zakaz fotografowania obowiązuje na lotniskach, w portach, na mostach oraz innych miejscach uchodzących za strategiczne. Nie wolno fotografować żołnierzy, policjantów i posterunków policji. Dobrze jest zabezpieczyć aparat fotograficzny, kamerę, tudzież inny sprzęt elektroniczny wkładając go do torebek foliowych.

Bezpieczeństwo.

Należy stosować się do  poniższych zasad:

nie chodzić samemu po zmroku po mieścietrzymać kosztowności, torebki i sprzęt fotograficzny przy sobie (ew. zostawić w hotelu
w sejfie) dokumenty trzymać głęboko schowane przy sobie  w bezpiecznym miejscu, na wierzchu mieć jedynie ksero paszportu pilnować należy szczególnie kamer i aparatów fotograficznych nie zostawiać cennych rzeczy w samochodzie

W trakcie safari:

zachowywać ciszę bezwzględnie stosować się do poleceń przewodnika, nie  wysiadać z samochodu, nie straszyć zwierząt i tym bardziej ich karmić!

 Czego nie wolno wywozić

zwierząt, ptaków, płazów, gadów skorup żółwi, preparowanych motyli roślin kości słoniowej i innych trofeów zwierzęcych muszli, koralowców.

Opinie klientów:

 

Jak rezerwować?

Biuro podróży Mediusz s.c. oferuje możliwość rezerwacji:

 • przez Internet
 • telefonicznie
 • bezpośrednio w naszym biurze w Krakowie przy ulicy Bandtkiego 19.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

W każdym przypadku przekażemy wszelkie dostępne informacje na temat wycieczki, jak również pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności.

Do wyjazdu  dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.W przypadku rezerwacji przez Internet lub telefoniecznie:

Krok 1.   Wybierasz wymarzoną wycieczkę

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w nazwy kategorii w menu. W przypadku jakiekolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami.

Krok 2.   Wstępnie rezerwujesz wybraną ofertę

Masz do wyboru dwie opcje:

a) wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami.

b) zadzwoń pod numer stacjonarny biura: 12-638-15-81 lub na telefon komórkowy: 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie.

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności.

Krok 3.   Otrzymujesz potwierdzenie wstępnej rezerwacji oraz umowę i dalsze informacje

Niezależnie od sposobu wstępnej rezerwacji, sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego:
a) potwierdzenie wstępnej rezerwacji
b) umowę z warunkami uczestnictwa
c) informacje o wysokości, terminie i sposobie wpłaty zaliczki
d) informacje o bilecie lotniczym.

Krok 4.   Odsyłasz umowę i wpłacasz zaliczkę

Odesłanie podpisanej umowy i wpłata zaliczki to warunki niezbędne do dokonania ostatecznej (formalnej) rezerwacji. Umowę i zaliczkę przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych. Po upływie tego terminu Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.

Umowa, którą otrzymujesz jest już niemal w całości wypełniona. Drukujesz ją w dwóch egzemplarzach i uzupełniasz brakujące dane osobowe. Oba uzupełnione i podpisane egzemplarze umowy przesyłasz do nas w ciągu 14 dni,, w dogodny dla siebie sposób:

a) pocztą tradycyjną na adres: Mediusz s.c., ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków

b) osobiście lub kurierem do siedziby firmy (ul. Bandtkiego 19, 30-129 Kraków), w tym przypadku będziemy wdzięczni za wcześniejsze ustalenie terminu poprze e-mail (wyprawy@mediusz.pl) lub telefoniczne (12-638-15-81, 660-416-988, 696-489-446 oraz 602-799-122 wyprawy górskie).

W e-mailu od nas znajdziesz podaną wysokość zaliczki, którą wpłacasz w ciągu 7 dni. Możesz wpłacić ją przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy:

Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348
SWIFT: ALBPPLPW

odbiorca:
Mediusz s.c.
ul. Bandtkiego 19
30-129 Kraków

tytuł przelewu: Wpisujesz nazwę i termin wycieczki, np. „KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2017


Pamiętaj, że możesz dokonać ostatecznej (formalnej) rezerwacji jeszcze zanim dotrze do nas przelew i umowa. W tym celu prześlij na adres wyprawy@mediusz.pl skan podpisanej umowy oraz potwierdzenie przelewu.  Im wcześniej zakończysz formalności związane z ostateczną rezerwacją (odesłanie umowy i wpłata zaliczka) to większa szansa na tańszy bilet lotniczy!

Krok 5. Otrzymujesz potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i dodatkowe informacje

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie potwierdzamy Twoją rezerwację - otrzymujesz mailem potwierdzenie ostatecznej rezerwacji i informacje o wysokości i terminie ostatniej wpłaty.

Po zakończeniu ostatecznej rezerwacji jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wyprawy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt

 

 

tel. +48 12 638 15 81

tel. +48 660 416 988

tel. +48 696 489 446

tel. +48 602 799 122 (wyprawy górskie)

e- mail: wyprawy@mediusz.pl

 

 

 

 

 


 

 

pobierz - Warunki Ogólne Ubezpieczenia (pdf)

 

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Ubezpieczenie TRAVEL ( Turystyczne )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR

 

Ubezpieczenie TRAVEL SPORT ( Trekking wysokogórski, wspinaczka wysokogórska )

Koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance KL - 30.000 EUR

Koszty ratownictwa ( podlimit KL ) - 5.000 EUR

Następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW - 4.000 EUR

Bagaż podróżny BP - 400 EUR


Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od:

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości:

80% kosztów imprezy – 2,5% ceny imprezy/ biletów

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy/ biletów

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy.

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.