fbpx Mediusz | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści

O Mediuszu

Od ponad 35 lat eksplorujemy Polskę, Europę i Świat, a od ponad 12 lat działamy dla Was jako profesjonalny, pełnoprawny touroperator. Wiemy, że odkrywanie nowych miejsc jest fascynujące i cieszymy się, że możemy pokazywać je innym.

Naszym hasłem są wyprawy dalekie i bliskie. Wiemy, że dla każdego można znaleźć szczyt, krainę lub rzekę, która będzie dla niego fascynująca, pozwoli na regenerację i odnowienie sił lub da niezwykłą ekscytację i dreszcz emocji. Dla każdego cel może być inny, wiedząc to pomagamy wybrać odpowiednią aktywność i wyprawę. Od zdobywania majestatycznego Kazbeka 5054 m n.p.m. do klimatycznej wycieczki objazdowej po Gruzji czy Armenii. Jedźcie z Nami na weekendową wycieczkę w Tatry Słowackie, rowerową wędrówkę po Estonii czy trekking w górach Rumunii.

Zapraszamy

 

 

plansza informacyjna PFR

 

Andrzej Grzechynka

Andrzej Grzechynka

współwłaściciel, przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III

To świetny organizator, ma masę sprawdzonych kontaktów i miejsc, z których korzysta organizując wyprawy. Jest dobrym strategiem, co w połączeniu z jego wiedzą i doświadczeniem sprawia, że wyprawy z Nim nie mogą się nie udać. To człowiek pełen pasji. Kocha góry, a zwłaszcza dzikie, niedostępne i zapomniane ich ostępy. Ostatnio eksploruje góry Kamczatki, a na koncie ma kilka 5-cio tysięczników. Jego konikiem jest historia i etnografia. Niezastąpiony kompan wszelkich wyjazdów. Wszędzie Go pełno i ciągle chciałby więcej. Wspina się, łazi po górach i zdobywa szczyty, dużo jeździ na rowerze i bardzo dużo czyta. Pomysłowy i zaradny, a do tego bardzo radosny i zabawowy. Po prostu dusza towarzystwa! 
 

Piotr Reguła

Piotr Reguła

współwłaściciel, globtroter

Piotr ma swoje miejsca i kraje ukochane ponad wszystko, gdzie odnalazł coś magicznego, czym chce się podzielić. Nie jest przewodnikiem, lecz inspiruje nas do odkrywania nowych miejsc często takich, o których słyszał wcześniej tylko on. Z nim możesz być spokojny, Piotr na pewno wszystkiego dopilnuje, u niego hasło przeoczenie to grzech ciężki, którym się nie kala. Uwielbia rower. Z pasją pedałuje przez tereny klimatyczne i raczej bezludne. Doskonały towarzysz podróży!

Szymon Ciapała

Szymon Ciapała

przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III i beskidzki, instruktor survivalu

Biegający doktor Nauk o Ziemi tryskający entuzjazmem przyrodniczym. Fascynuje Go świat roślin i zwierząt, a także zjawiska geologiczne. Prowadzi z dużym wdziękiem szkolenia dla birdwatcherów i miłośników fauny i flory. Poza Karpatami chętnie wraca do północnej Afryki na trekkingi po Atlasie. Marzeniami sięga daleko, ostatnio na Roraimę, najwyższy szczyt “tepui” w Ameryce Południowej, gdzie żyją gatunki nie występujące nigdzie indziej na ziemi.

Jakub Ćwiąkała

Jakub Ćwiąkała

przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III i beskidzki

Tryskający poczuciem humoru i zapałem do działania przewodnik po górach różnych. Kuba wspinanie ma w genach, to jego naturalne środowisko życia. Szybko nawiązuje kontakty, buduje relacje w grupie i wprowadza wszystkich na szczyt. Jego doświadczenie i umiejętność radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach sprawia, że wyprawy z Nim należą do niezapomnianych. Ma też dodatkowy fach w ręku, dzięki któremu, w mgnieniu oka zbuduje szałas, gdy zaskoczy Was noc albo huśtawkę, by móc się zrelaksować po intensywnym dniu.

Maciek Florys

Maciek Florys

przewodnik UIMLA, wysokogórski przewodnik tatrzański kl. II

Chodzący spokój o miłym usposobieniu. Specjalista od działań linowych. Dla ludzi zrobi wszystko, a zwłaszcza dla ich dobrej zabawy. W jego rękach będziecie bezwzględnie bezpieczni. Z pasją konstruuje linowe huśtawki i tyrolki, chodzi po jaskiniach, wspina się po mniejszych i większych górach świata. W Tatrach prowadzi ludzi tam, gdzie już trzeba użyć liny i rąk, czyli na drogi wspinaczkowe.

Maciek to ostoja i pozytywny motywator.

Iwona Kałuzieńska

Iwona Kałuzieńska

biuro

Kobieca, spokojna, zawsze próbująca znaleźć rozwiązanie. Z kojącym uśmiechem podchodząca do każdego zagadnienia. Pracowita, pomysłowa i rezolutna. Na co dzień aktywna, nie zajeżdżająca ciała joginka. Jej pasją jest praca z głosem i psychologia. To ona jest głową i fonią w słuchawce naszego biura.

Artur Krupiński

Artur Krupiński

przewodnik tatrzański kl. III

Zafascynowany Gruzją i Tatrami. Swoją wiedzę sprzedaje radiowym głosem -niech media żałują, że go nie mają w swoim gronie! Z Arturem cel osiągany jest metodycznie. Wędrując z nim znajdziesz czas na dyskusję o filozofii, człowieku, przyrodzie i historii. Jego dewizą jest „bez pośpiechu, masz czas, rozejrzyj się”. Kto wie ten wie a kto nie ... powinien osobiście poznać pełnego dowcipu odkrywcę Wiechcia Zygzaka!

Lucyna Kuchno

Lucyna Kuchno

przewodnik tatrzański kl. III

Miłośnik gór ze szczególnym uwzględnieniem Tatr. Posiada o nich ogromną, wszechstronną wiedzę. Od botaniki poprzez topografię, aż do kwestii technicznych. Uwielbia ruch. Rower, kajak, a przede wszystkim buty: górskie, biegowe i wspinaczkowe, to jej sprzęt codziennego użytku. Biegacz górski. Co tam dla niej maraton, wygrała pierwszą edycję Rzeźnika Ultra na 106 km w kategorii kobiet. Świetny taternik. Również od tej strony zna Tatry jak mało kto! W trakcie wyjazdu doskonały kumpel, lecz ponad wszystko profesjonalny, dbający o bezpieczeństwo przewodnik. Lucyna to energetyczny dynamit i chodzący uśmiech. Można ją lokalizować po jej zaraźliwym śmiechu :)

Rafał Misiuda

Rafał Misiuda

przewodnik tatrzański kl. III

Cudowny kumpel z dystansem i poczuciem humoru. Człowiek bez nerwów, pokojowo załatwiający każdy spór, aktywny i zawsze chętny do działania. Konsekwentny w priorytetach, dbający o bezpieczeństwo, bo o atmosferę dbać nie musi, wokół Niego ona tworzy się sama. Wyborny towarzysz zarówno na ciężki nocny powrót w śnieżycy jak i spacer kontemplacyjny po halach. Jego pasja to wspinanie w górach i rowerowe eskapady.

Tomasz Moszczak

Tomasz Moszczak

globtroter

"Góry nie znoszą gadulstwa", to zdanie dokładnie wpasowuje się w charakter Tomka. Człowiek kochający sport pod każdą postacią, pełen pasji, którą zaraża nawet tych najbardziej opornych. W każdym potrafi obudzić śpiącego w nim alpinistę. W górach stawia na samodzielność i myślenie, dzięki czemu każda wyprawa z nim jest lekcją radzenia sobie nie tylko na szlaku, ale i w życiu. Pasjonat Andów, uwielbia Włochy i ich “żelazne drogi”. W każdej chwili gotów rzucić wszystko i ruszyć...

Tomasz Nodzyński

Tomasz Nodzyński

wysokogórski przewodnik tatrzański kl. I

Przewodnik wysokogórski o olbrzymim doświadczeniu. Znany z prowadzenia kursów w Szkole Górskiej Morskie Oko, której jest szefem. Lawiny to jego pasja, wie o nich bardzo dużo. Prowadzi ludzi w trudny teren górski, wspina się, a także działając w TOPR ratuje “na każde wezwanie”. Od lat jest pracownikiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, więc gusła i wróżby nie są mu obce. Do tego ma cudowne poczucie humoru oraz chęć do zabaw i tańców.

Monika Pazera

Monika Pazera

pilot

Wiercipięta, która nawet we własnym domu nie jest w stanie usiedzieć na miejscu: robi makramy, ćwiczy jogę, piecze i gotuje, ale robi to wszystko tylko po to, aby czas między wycieczkami szybciej mijał. Największą pasją jej życia jest podróżowanie, zarówno zawodowo, jak i hobbistycznie. najlepiej na wschód -do krajów, w których nic nie jest oczywiste. Kocha Gruzję i niejeden litr wina już tam wypiła wznosząc toasty z uczestnikami naszych wyjazdów. Podróżowała również po Armenii, Abchazji, Uzbekistanie, Iranie, Kazachstanie i Rosji. O odwiedzanych krajach opowiada w zabawny i ciekawy sposób nie ukrywając całej prawdy o nich i dzieląc się swoją pasją.

Anna Ulatowska-Grzechynka

Anna Ulatowska-Grzechynka

przewodnik w języku szwedzkim

Rezolutna i prężnie działająca przewodniczka władająca językiem Wikingów. Z werwą oprowadzi po zakamarkach Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia. Szwecję odkryje dla Was od morza po Kebnekaise czyli najwyższy szczyt. Uwielbia rowerowe wycieczki i obcowanie z ludźmi.

Joanna Widlarz

Joanna Widlarz

przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III

Prawdziwe Słoneczko; uśmiech, poczucie humoru, pozytywne nastawienie z twórczą i natychmiastową realizacją. Zawsze chętna do działania w górach. Obowiązkowa i wszechstronna. Wielojęzyczna przewodniczka ciągle ucząca się nowego. Z tą samą energią prowadzi po Krakowie, Tatrach i Alpach, przewodnik w pełnym wymiarze!

Dlaczego my

poznaj zasady organizowanych przez nas wyjazdów
BEZPIECZEŃSTWO
BEZPIECZEŃSTWO na wyjazdach z Mediuszem

Nie proponujemy Ci tzw. „wyjazdu partnerskiego”, gdzie poza logistyką, każdy uczestnik może w zasadzie liczyć tylko na siebie. Profesjonalizm, doświadczenie naszych przewodników i instruktorów oraz obowiązujące nas sztywne reguły (ilość uczestników, sprzęt i zasady asekuracji itp.) gwarantują, że wyjazd nie zamieni się w „rosyjską ruletkę”. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze!

ORGANIZACJA
ORGANIZACJA na wyjazdach z Mediuszem

Dzięki naszemu doświadczeniu i pracy, przed oraz w trakcie wyjazdu, nie musisz się o nic martwić. Nie tylko o bilety, wizy, pozwolenia itp., ale także o jak najlepszą taktykę i rozplanowanie wyjazdu w zależności od pogody, warunków czy samopoczucia uczestników. Ważna jest także znajomość specyfiki odwiedzanych miejsc i miejscowych realiów czyli coś, bez czego często trudno cokolwiek załatwić. My zatroszczymy się o wszystko, a Wy cieszcie się z uroków wyprawy.

EDUKACJA
EDUKACJA na wyjazdach z Mediuszem

W trakcie każdego wyjazdu poznacie piękno odwiedzanego rejonu, jego historię i tradycje. Doświadczycie lokalnych atrakcji i zwyczajów, posłuchacie niesamowitych opowieści. A w razie potrzeby nauczymy Was jak bezpiecznie i efektywnie poruszać się w określonych warunkach – w górach, na rowerach czy kajakach.

ATMOSFERA
ATMOSFERA na wyjazdach z Mediusze

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna cecha naszych wyjazdów – świetna,przyjacielska atmosfera. Wielu uczestników poprzednich wypraw jedzie z nami na kolejny wyjazd, tworząc grupę przyjaciół otwartą na kolejne osoby. W dobrej grupie jest fajnie!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

w Kaukaz, Alpy, Tatry, do Azji Środkowej a także do Rumunii, Estonii, Ukrainy, Grecji i dalej

Mit o Mediuszu z Gór Lamazyjskich

Nikt nie wie skąd przyszedł, skąd przyleciał. Wiadomo tylko, że z gór. Z jakich? Z których? Z jak wysokich…? Szukał swojego miejsca, swego szczytu. Był wszędzie i nigdzie. Skrzydła, które miał po ojcach dawały mu moc przemierzania świata. Chłonął go.

Spotykał różnych ludzi na swej drodze. Wielkich, małych, zwyczajnych. Z każdym spotkaniem z Istotą żywą był mocniejszy. Czuł siłę i dawał siłę. Bogowie kochali go, ale bali się jego pychy. Obawiali się o niego. Był przecież tylko małym człowiekiem.

A on wędrował. Szukał. Poczuł, że jest tak silny, iż może zamieszkać na jednej z Gór. Zaglądał na wiele z nich – każda miała już swego gospodarza. Drażniło go to. Chciał być jak oni. Chciał widzieć świat z góry i mieć go u stóp.

Pewnego dnia szybując zobaczył Piękny Szczyt. Samotny wierzchołek – żaden heros na nim nie mieszkał. Ha… - pomyślał to będzie mój dom. Moje miejsce. Tu zamieszkam i tu będę żył ze swoją rodziną.

Wylądował, rozejrzał się i zasnął. W nocy znikąd – a może jednak wiadomo skąd – przyszła burza. Potężne grzmoty przewalały się przez wierzchołki. Echo odbijało je w dolinach, a łoskot wracał na szczyty ze zdwojoną siłą. Mediusz śpiąc słyszał potężniejący huk, lecz sen jego był niewzruszony.

We śnie usłyszał głos:

„Wracaj w doliny!

Tu mi dobrze – odrzekł.

Bez skrzydeł nie możesz tu mieszkać. -

Przecież je mam – chcę tu być. – odrzekł wściekły.”

Błyskawica uderzyła w „Jego” szczyt. Trafiła tuż obok niego. Skrzydła zapłonęły żywym ogniem. Gasząc je wiedział, że musi uciekać w dół. Bez swoich wspaniałych piór nie będzie mógł tu żyć, nie przeżyje nawet tygodnia.

Jego wędrówka w doliny pełna była bólu i żalu. Z każdym jednak metrem czuł, że coś się zmieniło. Czuł, że nie musi żyć tam gdzie herosi i bogowie. Wiedział jednak jak piękny jest ten ich świat. Wracając prosił bogów o to, aby jeszcze choć raz mógł znaleźć się na Górze. Spojrzeć na ten piękny, cudowny świat z tej właśnie wysokości.

Bogowie milczeli. Mediusz został w dolinie. Zbudował dom, był szczęśliwy. Miał żonę i dzieci, które kochał. Wiele razy opowiadał sąsiadom o wędrówkach, o przestrzeni i o Górze. Prosili go, żeby ich tam zabrał. On wiedział jednak, że bez skrzydeł nie może, zwyczajnie nie będzie umiał. Czasem jednak wracał do swojej prośby przekazanej bogom w trakcie straszliwego powrotu z jego Góry…

Pewnego dnia zasnął wcześniej niż zwykle i znów przez sen, jak przed laty, usłyszał głos: „Leć na swój szczyt – możesz to zrobić, ale nie sam. Pokaż drogę tym, którzy nie wiedzą, jak tam dojść, a też chcieliby zobaczyć, to o czym im tak pięknie wiele razy opowiadałeś. Pamiętaj jednak, że jesteś tam tylko na chwilę! Jesteś tylko gościem!”

Rano zebrał swoich przyjaciół i zapytał: „Kto ze mną powędruje na szczyt? Ja wskażę drogę.” Zebrała się grupa śmiałków i w tym momencie M poczuł, że u jego ramion rosną mu tak dawno już zapomniane skrzydła. Zatrzepotał nimi i ku zdumieniu zebranych wzbił się w przestworza.

Wędrówka rozpoczęła się nazajutrz. Przyjaciele wędrowali dołem, a Mediusz frunął nad nimi wskazując szlak. Wyprawa, choć nie bez przeszkód, powoli docierała do szczytu. Ominęła olbrzymią przepaść, kruchy most i drogę schodzenia wielkich kamiennych lawin. W końcu dotarła do szczytu. Widok z wierzchołka był wspanialszy, od tych które Mediusz widywał do tej pory.

Przez głowę przeszła mu myśl… Nie zdążył jej nawet dokończyć, gdy z jasnego nieba uderzył piorun. Ze skrzydeł pozostał tylko popiół. Znów pozostała mu mozolna wędrówka w doliny. I znów wracając prosił o jeszcze jedną szansę.

Czy ją dostał – niektórzy mówią, że tak – widywali go przecież w górach wielokrotnie; inni, że nigdy już nawet nie spojrzał na ośnieżone wierzchołki….

 

wrażenia uczestników

Dzień dobry, 
przedwczoraj wróciłem ze zorganizowanej przez Państwa biuro wyprawy na Kazbek pod przewodnictwem Macieja Florysa. Pobyt w Gruzji był bardzo udany i atrakcyjny, a główny jego cel został zrealizowany. Ogromna w tym zasługa Maćka, który jest świetnym przewodnikiem, strategiem i planistą. Zawsze szybko i zawodowo reagował na dynamizm sytuacji. Odznaczał się dużym poczuciem humoru i ogromną dawką wiedzy geopolitycznej oraz lokalnych zwyczajów w eksplorowanych przez grupę terenów. Z ogromną przyjemnością skorzystam ponownie z Waszej propozycji kolejnej wyprawy pod przewodnictwem Macieja Florysa. 

Pozdrawiam serdecznie - Marcin i Elżbieta. 

wyprawy górskie

sierpień 2021, Marcin i Elżbieta

Anna Kukułowicz: Dla mnie szkolenie było bardzo cenne zwłaszcza że chodzę wczesną wiosną gdzie jest często 2 czasem 3 stopień zagrożenia lawinowego. Teraz wiem jakie wcześniej popełniałam błędy i że niestety często źle wybierałam trasy moich wędrówek.Teraz wiem, że posiadanie lawinowego ABC to obowiązek każdego kto chodzi zimą w górach. Polecam szkolenie każdemu !

styczeń 2019, Anna Kukułowicz

Kochani :)

Serdecznie dziękuję za zorganizowanie naszej wyprawy po wschodniej Gruzji. Jesteśmy bardzo zadowoleni  z wycieczki, z Państwa profesjonalnej obsługi, z błyskawicznej reakcji na nasze prośby.

Piękny pełen wrażeń wyjazd. Myślę ,że spotkamy się w przyszłym roku kontynuując nasze spotkanie z Gruzją.

Szczególne podziękowania dla Andrzeja za wyrozumiałość i dla Artura za obecność z nami choć łatwo nie było :)

Pozdrawiam

Jola Mieleniewska

październik 2019, Jola Mieleniewska

Szanowni Państwo,

mieliśmy przyjemność  dzięki  Wam  zwiedzać Gruzje. Zdecydowaliśmy się na ten wyjazd bez jakiekolwiek  rekomendacji ( przeglądając internet trafiłem na pozytywne opinie o Was)  Na wyjazd  z Waszego biura namówiłem następne 6 osób i okazało się, że nie spowodowało to konfliktu w naszej grupie ponieważ  był to strzał w dziesiątkę. Sugestie  aby skorzystać z innych propozycji udało się zbić i  przekonać wszystkich do Waszego programu. Cały wyjazd był dobrze przygotowany, również sposób prowadzenia   przez pana Artura był super.Bardzo sympatyczny, spokojny i zrównoważony styl ( a wiadomo ze czasami nerwy mogą ponieść, te doświadczenia w czasie podroży z innymi biurami mieliśmy) jak również pomocny w każdej sytuacji - serdeczne pozdrowienia od nas!

Pozwolę sobie na ( może nie krytykę) sugestie ze dobór hoteli nie zawsze był szczęśliwy. Wiadomo ze w takim  kraju jak Gruzja nie można kręcić nosem i trzeba być przygotowanym na pewne niedogodności, jednak taskanie walizek na 4-te piętro po niewymiarowych krętych schodach przez osoby dobijające 70-tki w Tbilisi,a również prowizoryczny hotel bez ogrzewania w Uschguli nie pomoże w pozyskaniu nowych klientów.

My pozostaniemy wierni i mamy nadzieje ze może jeszcze powiedzie się  wyjazd z Wami do Armenii.

Serdecznie pozdrawiamy

Wojtek i Wiesia Lazaj

listopad 2019, Wojtek i Wiesia Lazaj

Asia Kozioł  poleca stronę Mediusz. 2 listopada 2019

Tydzień temu byliśmy w Mediuszem na wycieczce na Sławkowski Szczyt. Świetna organizacja, dbałość o bezpieczeństwo, ale z humorem i na luzie. Bardzo dogodne rozwiązanie na jednodniową wycieczkę w Tatry. Polecamy!

link do opinii: https://www.facebook.com/mruzkaa/posts/10158124084941178

​​​​​​​

listopad 2019,

Piotr Leszczewicz  poleca stronę Mediusz. 2 listopada 2019

Polecam serdecznie, bardzo dobra organizacja - słowackie Tatry w jeden dzień z przewodnikiem, dojazdem z/do Krakowa - to bardzo trafiony pomysł!

listopad 2019,

Gosia Hajda  poleca stronę Mediusz. 4 września o 16:00 · 

Profesjonalizm w każdym calu, dzięki prowadzącym mogłam cieszyć się ze zdobycia szczytu. Mediusz jest SUPER.....Polecam

wrzesień 2018,

Agnieszka Filek  poleca stronę Mediusz. 10 września o 19:41 · 

Podoba mi się wszystko :) bardzo dobra organizacja przed wyprawą, w trakcie jesteś pod przewodnictwem profesjonalnego Przewodnika, ja byłam z Lucyną, która jest Fantastyczna a na koniec bezpieczny dojazd komfortowym i wesołym busem do Krakowa dużym plusem dla mnie to małe grupy, oczywiście zapisałam się już na kolejną wyprawę :)

wrzesień 2018,

Gosia Mika zrecenzowała: Mediusz – 5 gwiazdek 17 września o 17:01 · 

Tej jesieni zaczęłam z Mediuszem jeździć na 1-dniowe wyprawy w Tatry. I cóż mogę powiedzieć - jest super :-) Bardzo profesjonalnie, bezpiecznie, a jednocześnie wesoło i bez "spiny" czyli jest czas, żeby się zatrzymać i porobić zdjęcia czy napić się kawy w schronisku. Trasy fajnie dobrane i ciekawe; grupy małe, więc każdy uczestnik jest zaopiekowany odpowiednio do swoich potrzeb i doświadczenia. A co najważniejsze widać, że przewodnicy Mediusza kochają to co robią i swoim entuzjazmem zarażają innych :-)

wrzesień 2018,

Beata Sigeda  poleca stronę Mediusz. 17 września 2018 · 

Profesjonalne podejście, a zarazem z humorem i uśmiechem. Ciekawostki na temat gór i nie tylko. Dobrze dobrane, ciekawe trasy. Wspaniały dzień gwarantowany!

wrzesień 2018,

Aneta Dziedzina  poleca stronę Mediusz. 5 października 2018 · 

Tak, TAK i jeszcze raz TAK
Atmosfera wypraw doskonała - żal z gór wracać to jedyny minus :)

październik 2018,

Marianna Seroc  poleca stronę Mediusz. 16 października 2018 · 

polecam ! polecam ! polecam ! polecam !!!!! :)

październik 2018,