fbpx Mediusz | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści

O Mediuszu

Od ponad 35 lat eksplorujemy Polskę, Europę i Świat, a od ponad 12 lat działamy dla Was jako profesjonalny, pełnoprawny touroperator. Wiemy, że odkrywanie nowych miejsc jest fascynujące i cieszymy się, że możemy pokazywać je innym.

Naszym hasłem są wyprawy dalekie i bliskie. Wiemy, że dla każdego można znaleźć szczyt, krainę lub rzekę, która będzie dla niego fascynująca, pozwoli na regenerację i odnowienie sił lub da niezwykłą ekscytację i dreszcz emocji. Dla każdego cel może być inny, wiedząc to pomagamy wybrać odpowiednią aktywność i wyprawę. Od zdobywania majestatycznego Kazbeka 5054 m n.p.m. do klimatycznej wycieczki objazdowej po Gruzji czy Armenii. Jedźcie z Nami na weekendową wycieczkę w Tatry Słowackie, rowerową wędrówkę po Estonii czy trekking w górach Rumunii.

Zapraszamy

 

 

plansza informacyjna PFR

 

Andrzej Grzechynka

Andrzej Grzechynka

współwłaściciel, przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III

To świetny organizator, ma masę sprawdzonych kontaktów i miejsc, z których korzysta organizując wyprawy. Jest dobrym strategiem, co w połączeniu z jego wiedzą i doświadczeniem sprawia, że wyprawy z Nim nie mogą się nie udać. To człowiek pełen pasji. Kocha góry, a zwłaszcza dzikie, niedostępne i zapomniane ich ostępy. Ostatnio eksploruje góry Kamczatki, a na koncie ma kilka 5-cio tysięczników. Jego konikiem jest historia i etnografia. Niezastąpiony kompan wszelkich wyjazdów. Wszędzie Go pełno i ciągle chciałby więcej. Wspina się, łazi po górach i zdobywa szczyty, dużo jeździ na rowerze i bardzo dużo czyta. Pomysłowy i zaradny, a do tego bardzo radosny i zabawowy. Po prostu dusza towarzystwa! 
 

Piotr Reguła

Piotr Reguła

współwłaściciel, globtroter

Piotr ma swoje miejsca i kraje ukochane ponad wszystko, gdzie odnalazł coś magicznego, czym chce się podzielić. Nie jest przewodnikiem, lecz inspiruje nas do odkrywania nowych miejsc często takich, o których słyszał wcześniej tylko on. Z nim możesz być spokojny, Piotr na pewno wszystkiego dopilnuje, u niego hasło przeoczenie to grzech ciężki, którym się nie kala. Uwielbia rower. Z pasją pedałuje przez tereny klimatyczne i raczej bezludne. Doskonały towarzysz podróży!

Szymon Ciapała

Szymon Ciapała

przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III i beskidzki, instruktor survivalu

Biegający doktor Nauk o Ziemi tryskający entuzjazmem przyrodniczym. Fascynuje Go świat roślin i zwierząt, a także zjawiska geologiczne. Prowadzi z dużym wdziękiem szkolenia dla birdwatcherów i miłośników fauny i flory. Poza Karpatami chętnie wraca do północnej Afryki na trekkingi po Atlasie. Marzeniami sięga daleko, ostatnio na Roraimę, najwyższy szczyt “tepui” w Ameryce Południowej, gdzie żyją gatunki nie występujące nigdzie indziej na ziemi.

Jakub Ćwiąkała

Jakub Ćwiąkała

przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III i beskidzki

Tryskający poczuciem humoru i zapałem do działania przewodnik po górach różnych. Kuba wspinanie ma w genach, to jego naturalne środowisko życia. Szybko nawiązuje kontakty, buduje relacje w grupie i wprowadza wszystkich na szczyt. Jego doświadczenie i umiejętność radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach sprawia, że wyprawy z Nim należą do niezapomnianych. Ma też dodatkowy fach w ręku, dzięki któremu, w mgnieniu oka zbuduje szałas, gdy zaskoczy Was noc albo huśtawkę, by móc się zrelaksować po intensywnym dniu.

Anna Czas

Przewodnik tatrzański kl. III

Maciek Florys

Maciek Florys

przewodnik UIMLA, wysokogórski przewodnik tatrzański kl. II

Chodzący spokój o miłym usposobieniu. Specjalista od działań linowych. Dla ludzi zrobi wszystko, a zwłaszcza dla ich dobrej zabawy. W jego rękach będziecie bezwzględnie bezpieczni. Z pasją konstruuje linowe huśtawki i tyrolki, chodzi po jaskiniach, wspina się po mniejszych i większych górach świata. W Tatrach prowadzi ludzi tam, gdzie już trzeba użyć liny i rąk, czyli na drogi wspinaczkowe.

Maciek to ostoja i pozytywny motywator.

Iwona Kałuzieńska

Iwona Kałuzieńska

biuro

Kobieca, spokojna, zawsze próbująca znaleźć rozwiązanie. Z kojącym uśmiechem podchodząca do każdego zagadnienia. Pracowita, pomysłowa i rezolutna. Na co dzień aktywna, nie zajeżdżająca ciała joginka. Jej pasją jest praca z głosem i psychologia. To ona jest głową i fonią w słuchawce naszego biura.

Artur Krupiński

Artur Krupiński

przewodnik tatrzański kl. III

Zafascynowany Gruzją i Tatrami. Swoją wiedzę sprzedaje radiowym głosem -niech media żałują, że go nie mają w swoim gronie! Z Arturem cel osiągany jest metodycznie. Wędrując z nim znajdziesz czas na dyskusję o filozofii, człowieku, przyrodzie i historii. Jego dewizą jest „bez pośpiechu, masz czas, rozejrzyj się”. Kto wie ten wie a kto nie ... powinien osobiście poznać pełnego dowcipu odkrywcę Wiechcia Zygzaka!

Lucyna Kuchno-Wyrobek

Lucyna Kuchno

przewodnik tatrzański kl. III

Miłośnik gór ze szczególnym uwzględnieniem Tatr. Posiada o nich ogromną, wszechstronną wiedzę. Od botaniki poprzez topografię, aż do kwestii technicznych. Uwielbia ruch. Rower, kajak, a przede wszystkim buty: górskie, biegowe i wspinaczkowe, to jej sprzęt codziennego użytku. Biegacz górski. Co tam dla niej maraton, wygrała pierwszą edycję Rzeźnika Ultra na 106 km w kategorii kobiet. Świetny taternik. Również od tej strony zna Tatry jak mało kto! W trakcie wyjazdu doskonały kumpel, lecz ponad wszystko profesjonalny, dbający o bezpieczeństwo przewodnik. Lucyna to energetyczny dynamit i chodzący uśmiech. Można ją lokalizować po jej zaraźliwym śmiechu :)

Rafał Misiuda

Rafał Misiuda

przewodnik tatrzański kl. III

Cudowny kumpel z dystansem i poczuciem humoru. Człowiek bez nerwów, pokojowo załatwiający każdy spór, aktywny i zawsze chętny do działania. Konsekwentny w priorytetach, dbający o bezpieczeństwo, bo o atmosferę dbać nie musi, wokół Niego ona tworzy się sama. Wyborny towarzysz zarówno na ciężki nocny powrót w śnieżycy jak i spacer kontemplacyjny po halach. Jego pasja to wspinanie w górach i rowerowe eskapady.

Tomasz Moszczak

Tomasz Moszczak

globtroter

"Góry nie znoszą gadulstwa", to zdanie dokładnie wpasowuje się w charakter Tomka. Człowiek kochający sport pod każdą postacią, pełen pasji, którą zaraża nawet tych najbardziej opornych. W każdym potrafi obudzić śpiącego w nim alpinistę. W górach stawia na samodzielność i myślenie, dzięki czemu każda wyprawa z nim jest lekcją radzenia sobie nie tylko na szlaku, ale i w życiu. Pasjonat Andów, uwielbia Włochy i ich “żelazne drogi”. W każdej chwili gotów rzucić wszystko i ruszyć...

Tomasz Nodzyński

Tomasz Nodzyński

wysokogórski przewodnik tatrzański kl. I

Przewodnik wysokogórski o olbrzymim doświadczeniu. Znany z prowadzenia kursów w Szkole Górskiej Morskie Oko, której jest szefem. Lawiny to jego pasja, wie o nich bardzo dużo. Prowadzi ludzi w trudny teren górski, wspina się, a także działając w TOPR ratuje “na każde wezwanie”. Od lat jest pracownikiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, więc gusła i wróżby nie są mu obce. Do tego ma cudowne poczucie humoru oraz chęć do zabaw i tańców.

Monika Pazera

Monika Pazera

pilot

Wiercipięta, która nawet we własnym domu nie jest w stanie usiedzieć na miejscu: robi makramy, ćwiczy jogę, piecze i gotuje, ale robi to wszystko tylko po to, aby czas między wycieczkami szybciej mijał. Największą pasją jej życia jest podróżowanie, zarówno zawodowo, jak i hobbistycznie. najlepiej na wschód -do krajów, w których nic nie jest oczywiste. Kocha Gruzję i niejeden litr wina już tam wypiła wznosząc toasty z uczestnikami naszych wyjazdów. Podróżowała również po Armenii, Abchazji, Uzbekistanie, Iranie, Kazachstanie i Rosji. O odwiedzanych krajach opowiada w zabawny i ciekawy sposób nie ukrywając całej prawdy o nich i dzieląc się swoją pasją.

Anna Ulatowska-Grzechynka

Anna Ulatowska-Grzechynka

przewodnik w języku szwedzkim

Rezolutna i prężnie działająca przewodniczka władająca językiem Wikingów. Z werwą oprowadzi po zakamarkach Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia. Szwecję odkryje dla Was od morza po Kebnekaise czyli najwyższy szczyt. Uwielbia rowerowe wycieczki i obcowanie z ludźmi.

Joanna Widlarz

Joanna Widlarz

przewodnik UIMLA, przewodnik tatrzański kl. III

Prawdziwe Słoneczko; uśmiech, poczucie humoru, pozytywne nastawienie z twórczą i natychmiastową realizacją. Zawsze chętna do działania w górach. Obowiązkowa i wszechstronna. Wielojęzyczna przewodniczka ciągle ucząca się nowego. Z tą samą energią prowadzi po Krakowie, Tatrach i Alpach, przewodnik w pełnym wymiarze!

Dlaczego my

poznaj zasady organizowanych przez nas wyjazdów
BEZPIECZEŃSTWO
BEZPIECZEŃSTWO na wyjazdach z Mediuszem

Nie proponujemy Ci tzw. „wyjazdu partnerskiego”, gdzie poza logistyką, każdy uczestnik może w zasadzie liczyć tylko na siebie. Profesjonalizm, doświadczenie naszych przewodników i instruktorów oraz obowiązujące nas sztywne reguły (ilość uczestników, sprzęt i zasady asekuracji itp.) gwarantują, że wyjazd nie zamieni się w „rosyjską ruletkę”. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze!

ORGANIZACJA
ORGANIZACJA na wyjazdach z Mediuszem

Dzięki naszemu doświadczeniu i pracy, przed oraz w trakcie wyjazdu, nie musisz się o nic martwić. Nie tylko o bilety, wizy, pozwolenia itp., ale także o jak najlepszą taktykę i rozplanowanie wyjazdu w zależności od pogody, warunków czy samopoczucia uczestników. Ważna jest także znajomość specyfiki odwiedzanych miejsc i miejscowych realiów czyli coś, bez czego często trudno cokolwiek załatwić. My zatroszczymy się o wszystko, a Wy cieszcie się z uroków wyprawy.

EDUKACJA
EDUKACJA na wyjazdach z Mediuszem

W trakcie każdego wyjazdu poznacie piękno odwiedzanego rejonu, jego historię i tradycje. Doświadczycie lokalnych atrakcji i zwyczajów, posłuchacie niesamowitych opowieści. A w razie potrzeby nauczymy Was jak bezpiecznie i efektywnie poruszać się w określonych warunkach – w górach, na rowerach czy kajakach.

ATMOSFERA
ATMOSFERA na wyjazdach z Mediusze

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna cecha naszych wyjazdów – świetna,przyjacielska atmosfera. Wielu uczestników poprzednich wypraw jedzie z nami na kolejny wyjazd, tworząc grupę przyjaciół otwartą na kolejne osoby. W dobrej grupie jest fajnie!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

w Kaukaz, Alpy, Tatry, do Azji Środkowej a także do Rumunii, Estonii, Ukrainy, Grecji i dalej

Mit o Mediuszu z Gór Lamazyjskich

Nikt nie wie skąd przyszedł, skąd przyleciał. Wiadomo tylko, że z gór. Z jakich? Z których? Z jak wysokich…? Szukał swojego miejsca, swego szczytu. Był wszędzie i nigdzie. Skrzydła, które miał po ojcach dawały mu moc przemierzania świata. Chłonął go.

Spotykał różnych ludzi na swej drodze. Wielkich, małych, zwyczajnych. Z każdym spotkaniem z Istotą żywą był mocniejszy. Czuł siłę i dawał siłę. Bogowie kochali go, ale bali się jego pychy. Obawiali się o niego. Był przecież tylko małym człowiekiem.

A on wędrował. Szukał. Poczuł, że jest tak silny, iż może zamieszkać na jednej z Gór. Zaglądał na wiele z nich – każda miała już swego gospodarza. Drażniło go to. Chciał być jak oni. Chciał widzieć świat z góry i mieć go u stóp.

Pewnego dnia szybując zobaczył Piękny Szczyt. Samotny wierzchołek – żaden heros na nim nie mieszkał. Ha… - pomyślał to będzie mój dom. Moje miejsce. Tu zamieszkam i tu będę żył ze swoją rodziną.

Wylądował, rozejrzał się i zasnął. W nocy znikąd – a może jednak wiadomo skąd – przyszła burza. Potężne grzmoty przewalały się przez wierzchołki. Echo odbijało je w dolinach, a łoskot wracał na szczyty ze zdwojoną siłą. Mediusz śpiąc słyszał potężniejący huk, lecz sen jego był niewzruszony.

We śnie usłyszał głos:

„Wracaj w doliny!

Tu mi dobrze – odrzekł.

Bez skrzydeł nie możesz tu mieszkać. -

Przecież je mam – chcę tu być. – odrzekł wściekły.”

Błyskawica uderzyła w „Jego” szczyt. Trafiła tuż obok niego. Skrzydła zapłonęły żywym ogniem. Gasząc je wiedział, że musi uciekać w dół. Bez swoich wspaniałych piór nie będzie mógł tu żyć, nie przeżyje nawet tygodnia.

Jego wędrówka w doliny pełna była bólu i żalu. Z każdym jednak metrem czuł, że coś się zmieniło. Czuł, że nie musi żyć tam gdzie herosi i bogowie. Wiedział jednak jak piękny jest ten ich świat. Wracając prosił bogów o to, aby jeszcze choć raz mógł znaleźć się na Górze. Spojrzeć na ten piękny, cudowny świat z tej właśnie wysokości.

Bogowie milczeli. Mediusz został w dolinie. Zbudował dom, był szczęśliwy. Miał żonę i dzieci, które kochał. Wiele razy opowiadał sąsiadom o wędrówkach, o przestrzeni i o Górze. Prosili go, żeby ich tam zabrał. On wiedział jednak, że bez skrzydeł nie może, zwyczajnie nie będzie umiał. Czasem jednak wracał do swojej prośby przekazanej bogom w trakcie straszliwego powrotu z jego Góry…

Pewnego dnia zasnął wcześniej niż zwykle i znów przez sen, jak przed laty, usłyszał głos: „Leć na swój szczyt – możesz to zrobić, ale nie sam. Pokaż drogę tym, którzy nie wiedzą, jak tam dojść, a też chcieliby zobaczyć, to o czym im tak pięknie wiele razy opowiadałeś. Pamiętaj jednak, że jesteś tam tylko na chwilę! Jesteś tylko gościem!”

Rano zebrał swoich przyjaciół i zapytał: „Kto ze mną powędruje na szczyt? Ja wskażę drogę.” Zebrała się grupa śmiałków i w tym momencie M poczuł, że u jego ramion rosną mu tak dawno już zapomniane skrzydła. Zatrzepotał nimi i ku zdumieniu zebranych wzbił się w przestworza.

Wędrówka rozpoczęła się nazajutrz. Przyjaciele wędrowali dołem, a Mediusz frunął nad nimi wskazując szlak. Wyprawa, choć nie bez przeszkód, powoli docierała do szczytu. Ominęła olbrzymią przepaść, kruchy most i drogę schodzenia wielkich kamiennych lawin. W końcu dotarła do szczytu. Widok z wierzchołka był wspanialszy, od tych które Mediusz widywał do tej pory.

Przez głowę przeszła mu myśl… Nie zdążył jej nawet dokończyć, gdy z jasnego nieba uderzył piorun. Ze skrzydeł pozostał tylko popiół. Znów pozostała mu mozolna wędrówka w doliny. I znów wracając prosił o jeszcze jedną szansę.

Czy ją dostał – niektórzy mówią, że tak – widywali go przecież w górach wielokrotnie; inni, że nigdy już nawet nie spojrzał na ośnieżone wierzchołki….

 

wrażenia uczestników

Dzień dobry, 
przedwczoraj wróciłem ze zorganizowanej przez Państwa biuro wyprawy na Kazbek pod przewodnictwem Macieja Florysa. Pobyt w Gruzji był bardzo udany i atrakcyjny, a główny jego cel został zrealizowany. Ogromna w tym zasługa Maćka, który jest świetnym przewodnikiem, strategiem i planistą. Zawsze szybko i zawodowo reagował na dynamizm sytuacji. Odznaczał się dużym poczuciem humoru i ogromną dawką wiedzy geopolitycznej oraz lokalnych zwyczajów w eksplorowanych przez grupę terenów. Z ogromną przyjemnością skorzystam ponownie z Waszej propozycji kolejnej wyprawy pod przewodnictwem Macieja Florysa. 

Pozdrawiam serdecznie - Marcin i Elżbieta. 

wyprawy górskie

sierpień 2021, Marcin i Elżbieta

Anna Kukułowicz: Dla mnie szkolenie było bardzo cenne zwłaszcza że chodzę wczesną wiosną gdzie jest często 2 czasem 3 stopień zagrożenia lawinowego. Teraz wiem jakie wcześniej popełniałam błędy i że niestety często źle wybierałam trasy moich wędrówek.Teraz wiem, że posiadanie lawinowego ABC to obowiązek każdego kto chodzi zimą w górach. Polecam szkolenie każdemu !

styczeń 2019, Anna Kukułowicz

Kochani :)

Serdecznie dziękuję za zorganizowanie naszej wyprawy po wschodniej Gruzji. Jesteśmy bardzo zadowoleni  z wycieczki, z Państwa profesjonalnej obsługi, z błyskawicznej reakcji na nasze prośby.

Piękny pełen wrażeń wyjazd. Myślę ,że spotkamy się w przyszłym roku kontynuując nasze spotkanie z Gruzją.

Szczególne podziękowania dla Andrzeja za wyrozumiałość i dla Artura za obecność z nami choć łatwo nie było :)

Pozdrawiam

Jola Mieleniewska

październik 2019, Jola Mieleniewska

Szanowni Państwo,

mieliśmy przyjemność  dzięki  Wam  zwiedzać Gruzje. Zdecydowaliśmy się na ten wyjazd bez jakiekolwiek  rekomendacji ( przeglądając internet trafiłem na pozytywne opinie o Was)  Na wyjazd  z Waszego biura namówiłem następne 6 osób i okazało się, że nie spowodowało to konfliktu w naszej grupie ponieważ  był to strzał w dziesiątkę. Sugestie  aby skorzystać z innych propozycji udało się zbić i  przekonać wszystkich do Waszego programu. Cały wyjazd był dobrze przygotowany, również sposób prowadzenia   przez pana Artura był super.Bardzo sympatyczny, spokojny i zrównoważony styl ( a wiadomo ze czasami nerwy mogą ponieść, te doświadczenia w czasie podroży z innymi biurami mieliśmy) jak również pomocny w każdej sytuacji - serdeczne pozdrowienia od nas!

Pozwolę sobie na ( może nie krytykę) sugestie ze dobór hoteli nie zawsze był szczęśliwy. Wiadomo ze w takim  kraju jak Gruzja nie można kręcić nosem i trzeba być przygotowanym na pewne niedogodności, jednak taskanie walizek na 4-te piętro po niewymiarowych krętych schodach przez osoby dobijające 70-tki w Tbilisi,a również prowizoryczny hotel bez ogrzewania w Uschguli nie pomoże w pozyskaniu nowych klientów.

My pozostaniemy wierni i mamy nadzieje ze może jeszcze powiedzie się  wyjazd z Wami do Armenii.

Serdecznie pozdrawiamy

Wojtek i Wiesia Lazaj

listopad 2019, Wojtek i Wiesia Lazaj

Asia Kozioł  poleca stronę Mediusz. 2 listopada 2019

Tydzień temu byliśmy w Mediuszem na wycieczce na Sławkowski Szczyt. Świetna organizacja, dbałość o bezpieczeństwo, ale z humorem i na luzie. Bardzo dogodne rozwiązanie na jednodniową wycieczkę w Tatry. Polecamy!

link do opinii: https://www.facebook.com/mruzkaa/posts/10158124084941178

​​​​​​​

listopad 2019,

Piotr Leszczewicz  poleca stronę Mediusz. 2 listopada 2019

Polecam serdecznie, bardzo dobra organizacja - słowackie Tatry w jeden dzień z przewodnikiem, dojazdem z/do Krakowa - to bardzo trafiony pomysł!

listopad 2019,

Gosia Hajda  poleca stronę Mediusz. 4 września o 16:00 · 

Profesjonalizm w każdym calu, dzięki prowadzącym mogłam cieszyć się ze zdobycia szczytu. Mediusz jest SUPER.....Polecam

wrzesień 2018,

Agnieszka Filek  poleca stronę Mediusz. 10 września o 19:41 · 

Podoba mi się wszystko :) bardzo dobra organizacja przed wyprawą, w trakcie jesteś pod przewodnictwem profesjonalnego Przewodnika, ja byłam z Lucyną, która jest Fantastyczna a na koniec bezpieczny dojazd komfortowym i wesołym busem do Krakowa dużym plusem dla mnie to małe grupy, oczywiście zapisałam się już na kolejną wyprawę :)

wrzesień 2018,

Gosia Mika zrecenzowała: Mediusz – 5 gwiazdek 17 września o 17:01 · 

Tej jesieni zaczęłam z Mediuszem jeździć na 1-dniowe wyprawy w Tatry. I cóż mogę powiedzieć - jest super :-) Bardzo profesjonalnie, bezpiecznie, a jednocześnie wesoło i bez "spiny" czyli jest czas, żeby się zatrzymać i porobić zdjęcia czy napić się kawy w schronisku. Trasy fajnie dobrane i ciekawe; grupy małe, więc każdy uczestnik jest zaopiekowany odpowiednio do swoich potrzeb i doświadczenia. A co najważniejsze widać, że przewodnicy Mediusza kochają to co robią i swoim entuzjazmem zarażają innych :-)

wrzesień 2018,

Beata Sigeda  poleca stronę Mediusz. 17 września 2018 · 

Profesjonalne podejście, a zarazem z humorem i uśmiechem. Ciekawostki na temat gór i nie tylko. Dobrze dobrane, ciekawe trasy. Wspaniały dzień gwarantowany!

wrzesień 2018,

Aneta Dziedzina  poleca stronę Mediusz. 5 października 2018 · 

Tak, TAK i jeszcze raz TAK
Atmosfera wypraw doskonała - żal z gór wracać to jedyny minus :)

październik 2018,

Marianna Seroc  poleca stronę Mediusz. 16 października 2018 · 

polecam ! polecam ! polecam ! polecam !!!!! :)

październik 2018,