fbpx Armenia. Trekking na Khustup 3206m n.p.m. i ormiańskie skarby! | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści

Armenia. Trekking na Khustup 3206m n.p.m. i ormiańskie skarby!

Co na Ciebie czeka
Khustup 3206m n.p.m - zaskakujący wapienny masyw południa Armenii
Niesamowite, głębokie wąwozy!
Ukryte w górach średniowieczne klasztory
Krasowe mosty i kąpiele w podziemnym nurcie rzeki Worotan
Tajemnicze megality - prehistoryczne instalacje i obserwatoria astronomiczne?
Cudowna kuchnia - dolma, tutowka i inne atrakcje
Wszechobecny Ararat - wciąż będzie nam towarzyszyła ta święta góra Ormian - dziś leżąca wgranicach Turcji
mała grupa!
sprzęt w cenie !
Liczba dni
1
Dojazd
samolot (płatny dodatkowo)
bus
Transport na miejscu
bus
Zakwaterowanie
hotel
kwatery prywatne
guesthouse
Wyżywienie
zgodnie z programem
Min. liczba uczestników
6

cena za osobę 3700zł + koszt przelotu

Armenia - po ormiańsku Hajastan - dla większości Polaków kojarzy się z koniakiem i jeziorem Sewan. A przecież to pierwsze chrześcijańskie państwo świata! Kraj o długiej historii rozpoczynającej się wg tradycji wraz z urodzeniem Hajka, wnuka Noego i bogatej kulturze. Kraj, którego mieszkańcy rozsławili swój naród poprzez działania poza granicami swojej ojczyzny. Wystarczy wymienić Charles’a Aznavoura, Arama Khachaturiana, Cher, Andre Agassiego. Armenia jest krajem której legendarny i najwyższy szczyt znajduje się poza granicami kraju na terenie Turcji. Tym szczytem jest Ararat dumnie wznoszący się nad armeńską stolicą - Erywaniem. Poza Araratem właściwie nikt nie jest w stanie wymienić choćby jednego znaczącego szczytu. A przecież kraj ten jest typowym krajem górskim. Ponad 90 % powierzchni Armenii znajduje się na wysokości wyższej niż 1000m n.p.m. ! My rozpoczniemy nasze poznanie gór Armenii od pięknego Khustupu (arm. Խուստուփ) – 3206m npm. Jednej z najciekawszych krajobrazowo i przyrodniczo gór Armenii. Oprócz gór poznamy masę niesamowitych miejsc, wąwozów, klasztorów i serajów… Spotkamy gościnnych Ormian i skosztujemy ich znakomitej kuchni!

Zapraszamy do Hajastanu! Po górską przygodę odkrycia historyczne i kulinarne!

Galeria zdjęć

CHOR VIRAP
CHOR VIRAP
EREWAN - Wernisaż
EREWAN - Wernisaż
EREWAN - PL. REPUBLIKI
EREWAN - PL. REPUBLIKI
GARNI - SKALNA SYMFONIA
GARNI - SKALNA SYMFONIA
GARNI - SWIATYNIA
GARNI - SWIATYNIA
GEGHARD
GEGHARD
GARNI
GARNI
SKALNA SYMFONIA
SKALNA SYMFONIA
SKALNA SYMFONIA 2
SKALNA SYMFONIA 2
ERYWAŃ - KONIAK ARARAT - mniam ;)
ERYWAŃ - KONIAK ARARAT - mniam ;)
SEWAN
SEWAN
NA KHUSTUPIE 3206m n.p.m.
NA KHUSTUPIE 3206m n.p.m.
ERYWAŃ - KASKADY
ERYWAŃ - KASKADY
POD SZATANIM MOSTEM
POD SZATANIM MOSTEM
Program wyjazdu
Dzień 1 - 18.07 czwartek
PRZELOT DO ARMENII

Wylot z Warszawy czwartek 22.50 - lądowanie w Erywaniu piątek 4.25.

Przejazd do hotelu Erywaniu. Odpoczynek po podróży

Nocleg: hotel w Erywaniu.

Dzień 2
ERYWAŃ – STOLICA ARMENII

Śniadanie: hotel w Erywaniu.

Zakwaterowanie. Po wypoczynku i śniadaniu ok godz. 11.00. Wyruszamy na zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań kryje w sobie wiele wyjątkowych miejsc, które odkryć można wyłącznie w trakcie spaceru. Udamy się m.in. na tutejszy targ. Mieszanina kolorowych przypraw, owoców, miejscowych wyrobów po prostu oszałamia, następnie przespacerujemy się m.in. Placem Republiki, zobaczymy Państwowy Uniwersytet i ciekawą architektonicznie Kaskadę – Centrum Sztuki Kafesjana i operę. Niedaleko znajduje się Park Zwycięstwa i olbrzymi, bo mierzący aż 23 m Pomnik Matki Armenii, zwrócony w stronę Turcji jakby przypominając, że Armenia wciąż żyje. Po dniu pełnym atrakcji i niesamowitych wrażeń wracamy, aby odpocząć a wieczorem chętnych czeka spacer na Plac Republiki, gdzie przed Art Galery znajduje się „Tańcząca Fontanna”. Każdego wieczoru począwszy od wczesnej wiosny do późnej jesieni, odbywa się tutaj pokaz do muzyki klasycznej i utworów współczesnych.

Nocleg: hotel w Erywaniu.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.

Dzień 3
SEWAN - ORMIAŃSKIE MORZE I DROGA W GÓRY i… MEGALITY

Śniadanie: hotel w Erywaniu

Po śniadaniu, kierujemy się w stronę jeziora Sewan. Jezioro to nazywane jest często ormiańskim morzem położonym na wysokości 1900 m n.p.m!. Dalsza nasza droga prowadzi wzdłuż brzegów jeziora. W trakcie wędrówki obejrzymy ciekawie położony klasztor Sevanavank oraz Noratus - średniowieczny cmentarz pełen chaczkarów (ormiańskich bogato zdobionych krzyży) Ruszamy jeszcze wyżej na Przełęcz Sulema. Jej wysokość to 2410 m n.p.m. .lecz zaskakuje położony na niej średniowieczny zajazd – karawanseraj, punkt postojowy z czasów gdy droga ta była częścią słynnego Szlaku Jedwabnego. Na płaskowyżu położonym jeszcze bardziej na południu czeka na nas jeszcze jedna atrakcja, Zorac Karer, zwane “ormiańskim Stonehenge”, czyli datowane na szóste tysiąclecie przed naszą erą megalityczne, budzące emocję i poruszające wyobraźnię kamienne kręgi - ślady działalności człowieka ponad 7 tysięcy lat temu!

Kolacja: hotel w Goris
Nocleg: hotel w Goris

Dzień 4
WĄWOZY, KLASZTORY, KRAS i…SKRZYDŁA TATEWU

Śniadanie: hotel w Goris

Dzień zaczynamy od górskiego monastyru Tatew, do którego dojedziemy najdłuższą (wg Ormian) na świecie górską kolejką. Skrzydła Tatewu (tak nazywa się kolejka wg Ormian najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie) przeniosą nas w czasie podniebnej wędrówki nad wspaniałym kanionem rzeki Worotan.
Zajrzymy pod Diabelski most, naturalne skalne utwory gdzie na odważnych czeka odrobina  wspinaczki, krasowe atrakcje i cudowna orzeźwiająca kąpiel w nieprawdopodobnym otoczeniu.
Przejazd malowniczą drogą do znanego z kopalni złota miasta Kapan i dalej do wysoko zawieszonej wioski Vachagan, gdzie w prostych i spartańskich warunkach domu rodzinnego czeka na nas prawdziwa uczta kulinarna!

Kolacja: kwatera prywatna w górskiej wiosce Vachagan
Nocleg: kwatera prywatna w górskiej wiosce Vachagan

Dzień 5
TREKKING DO DZIKIEJ BAZY POD KHUSTUPEM

Śniadanie: kwatera prywatna w Vachagan

Poranne wyjście w góry z wioski Vachagan. Nasze podejście prowadzi zaskakująco pięknym lasem na hale i łąki pod szczytem Khustupu 3206m n.p.m. Po rozbiciu obozu przy dobrych warunkach pogodowych spróbujemy odnaleźć i zwiedzić tajemnicze jaskinie północnego skłonu Góry.

Kolacja: własna kuchnia obozowa
Nocleg: namiot

Dzień 6
NA SZCZYT KHUSTUPU 3206 m n.p.m.!

Śniadanie: własna kuchnia obozowa

 

Wejście na Khustup. Trawers góry. Będziemy wchodzić na wierzchołek od strony południowej a schodzimy ze strony północnej. Wspaniałe widoki i przepiękna przyroda.

Kolacja: własna kuchnia obozowa
Nocleg: namiot

Dzień 7
POWRÓT DO CYWILIZCJI

Śniadanie: własna kuchnia obozowa

Zejście do Vachaganu i przejazd do Goris

Kolacja: hotel w Goris
Nocleg: hotel w Goris

Dzień 8
WĄWOZY KLASZTORY I WINO!

Śniadanie: hotel w Goris

Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotną na północ. Przejazd do zabarwionego na czerwono kanionu Noravank w którym znajduje się monastyr o tej samej nazwie. Jest to kompleks klasztorny pochodzący z XIII w. Otaczające go skały mają niesamowitą barwę a wrażenie potęguje jeszcze położenie monastyru. Zespół ulokowany jest na skalnej półce wśród malowniczego wąwozu, którym płynie rzeka Arpa. Kilka kilometrów dalej zatrzymamy się w jednej z najbardziej znanych ormiańskich winnic – Areni. Tu przeprowadzimy sympatyczną degustacje lokalnych produktów ;).
Na trasie naszej wędrówki znajdzie się również pięknie położony w cieniu Araratu monastyry Khor Virap – wg przekazów jest to miejsce, gdzie przez 13 lat w małym lochu więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, oskarżony przez pogańskiego króla Tridates III o głoszenie chrześcijaństwa. Następnie wywyższony do rangi królewskiego mentora, przyczynił się do przyjęcia chrztu przez Armenię w roku 301.

Nocleg: Garni guesthouse
Kolacja: Garni guesthouse

Dzień 9
SKALNA SYMFONIA, ŚWIĄTYNIE I PARK NARODOWY

Śniadanie: Garni guesthouse

Dzień zaczniemy od znalezienia w Garni zachowanej pogańskiej świątyni irańskiego boga słońca – Mitry lub Heliosa. Poszukamy też tekstów pisanych pismem klinowym. Garni znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Zejdziemy na dno doliny rzeki Azat gdzie przespacerujemy się u stóp Skalnej Symfonii. Jej nazwa nawiązuje do kształtu bazaltowych formacji skalnych. Podobne zjawisko można obejrzeć w… Wyoming pod nazwą Devil’s Tower. Stąd ruszmy na pieszą wycieczka po Khosrowskim Parku Narodowym. Na terenie Parku możemy wędrować do opuszczonych średniowiecznych klasztorów, wiosek malowniczo zawieszonych nad dolinami Azatu i jej dopływów.
Na koniec dnia odszukamy jeszcze jedną świątynię. Tym razem zwiedzimy skalną świątynię Geghard z XII/XIII w.. Jej nazwa oznacza „świętą włócznię”, gdyż w owej świątyni znajdowała się niegdyś włócznia, którą rzymski żołnierz przeszył ukrzyżowanego Jezusa

 

Nocleg: Garni guesthouse
Kolacja: Garni guesthouse

Dzień 10 - sobota 27.07.2024
POŻEGNANIE Z ARMENIĄ

Ok 2.30 wyjazd na lotnisko

05.30 wylot z Erywania – przybycie do Warszawy o godzinie 07.25

UWAGA! Program może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja zarówno o wyborze i zmianie trasy, należy wyłącznie do przewodnika!

Cena zawiera
 • transport na miejscu: – bus
 • noclegi:
  Erywań          – 2 noce / hotel
  Goris              – 2 noce / hotel
  Vachagan     – 1 noc / kwatera prywatna
  Garni             – 2 noce / gueshouse
 • opiekę polskiego pilota/ przewodnika
 • ubezpieczenie turystyczne oraz górskie
 • gaz, maszynki do gotowana - 1/3 os.
 • namioty – w awaryjnym przypadku braku własnych - 1/2 os
 • obowiązkową opłatę Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
Cena nie zawiera
 • kosztu przelotu ok 2000zł
 • wstępów do zwiedzanych obiektów
 • wydatków natury osobistej
 • wyżywienia niezawartego w programie

Informacje dodatkowe

Ekwipunek wymagany:

 • paszport
 • plecak
 • śpiwór
 • karimata
 • namiot - istnieje opcja wypożyczenia namiotu z magazynu Mediusz
 • czołówka + zapasowe baterie
 • kuchenka do gotowania - istnieje opcja wypożyczenia namiotu z magazynu Mediusz
 • kurtka przeciwdeszczowa
 • spodnie górskie
 • krótkie spodnie
 • strój kąpielowy
 • sandały
 • buty trekkingowe
 • czapka od słońca

Ekwipunek zalecany:

 • ciepłe skarpety
 • polar
 • rękawice
 • czapka
 • okulary 
 • krem przeciwsłoneczny 
 • kredka ochronna do ust (bez zawartości wody!!!)
 • kijki teleskopowe
 • ew. lekarstwa własne (przepisane przez lekarza)
 • termos
 • kubek do picia
 • sztućce

średnio trudny – całodzienne wycieczka o przewyższeniu do 1600 m 

Jak rezerwować

I. REZERWACJA IMPREZ JEDNODNIOWYCH

Rezerwacji na organizowane przez nas imprezy można dokonywać przez naszą stronę internetową: www.mediusz-wyprawy.pl  

Do wyjazdu dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków.

KROK 1.   WYBIERASZ WYMARZONĄ WYCIECZKĘ 

W przypadku jakichkolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.  

KROK 2.   REZERWUJESZ WYBRANĄ OFERTĘ. 

Wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami. 

Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura.  

KROK 3.   DOKONUJESZ WPŁATY NA KONTO. 

Przelew powinien być zrealizowany najszybciej jak to możliwe, bo to od niego zależy cena i miejsce na liście głównej. 

Kwotę, jaka winna być wpłacona, znajdziesz w programie rezerwowanej imprezy. Jest ona zależna od terminu wpłaty i wybranej opcji transportu (transport własny lub transport z firmą Mediusz). Cena promocyjna to ta uiszczona max do 4 dni przed wyjazdem. Jeśli np. nie udało Ci się dokonać wpłaty do wtorku przed sobotnim wyjazdem to pamiętaj, że obowiązuje Cię cena regularna imprezy. 

DANE DO PRZELEWU 

Alior Bank S.A. 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 

Tytuł przelewu: imię i nazwisko / nazwa imprezy / data imprezy 

Odbiorca: 
Mediusz s.c. 
ul. Bandtkiego 19 
30-129 Kraków 

KROK 4.   Przesłanie POTWIERDZENIA PRZELEWU  

Po dokonaniu wpłaty prosimy przesłać potwierdzenie przelewu na mail: wyprawy@mediusz.pl 

KROK 5.   OTRZYMUJESZ OSTATECZNE POTWIERDZENIE REZERWACJI  

Po dokonaniu wpłaty przez Ciebie (przesłaniu do biura potwierdzenia przelewu lub wpływie na konto firmy Mediusz) niezwłocznie potwierdzimy twoją rezerwację e-mailem i poinformujemy o zapisaniu na listę główną lub rezerwową (w przypadku zajęcia wszystkich miejsc na dany wyjazd).  

Po potwierdzeniu rezerwacji jesteśmy w kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do wycieczki. 

Jeżeli zostaliście zapisani na listę rezerwową, a miejsca na liście głównej na wyjazd się nie zwolnią, zwrócimy Wam opłatę za wycieczkę na podane konto lub przeksięgujemy na inny wyjazd zgodnie z Waszą decyzją. 

W przypadku nieodnotowania wpłaty lub braku potwierdzenia przelewu na dzień przed wyjazdem Twoja wstępna rezerwacja zostaje anulowana.  
 
KROK 6. Udział w imprezie wg programu 

PROSIMY O NIEPRZYCHODZENIE NA MIEJSCE ZBIÓRKI BEZ OTRZYMANIA MAILOWEGO POTWIERDZENIA, ŻE JESTESCIE PAŃSTWO NA LIŚCIE UCZESTNIKÓW WYCIECZKI. 

DYSPONUJEMY OGRANICZONĄ ILOŚCIĄ MIEJSC W BUSACH I OSOBY DODATKOWE PO PROSTU SIĘ NIE ZMIESZCZĄ. 

UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja o wyborze i zmianach tras oraz kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników. 

 

II. REZERWACJA IMPREZ WIELODNIOWYCH

Rezerwacji na organizowane przez nas imprezy turystyczne można dokonywać przez naszą stronę internetową: www.mediusz-wyprawy.pl

Do wyjazdu dzieli Cię jedynie kilka krótkich kroków:

KROK 1.   WYBIERASZ WYMARZONĄ WYCIECZKĘ 

Pełną ofertę znajdziesz po kliknięciu w pole OFERTA w menu. W przypadku jakichkolwiek pytań do wybranej oferty skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. 

KROK 2.   WSTĘPNIE REZERWUJESZ WYBRANĄ OFERTĘ 

Wejdź na stronę z opisem wybranej wycieczki i otwórz formularz rezerwacji klikając w przycisk „rezerwuj”. Wypełnij niezbędne pola zgodnie z kolejnymi krokami i wskazówkami. 

Poprzez formularz rezerwacji otrzymamy Twoje podstawowe dane do przygotowania dokumentów. Jednak przesłanie formularza nie jest jeszcze gwarancją udziału w imprezie (czyli nie jest to zawarcie umowy w świetle kodeksu cywilnego). Z drugiej strony przesłanie formularza nie zobowiązuje Ciebie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy automatycznie dotrze do naszego biura, odpowiemy na ewentualne pytania a przede wszystkim pomożemy w załatwieniu dalszych formalności. 

KROK 3.   OTRZYMUJESZ POTWIERDZENIE REZERWACJI ORAZ UMOWĘ I DALSZE INFORMACJE 

Sprawdzimy dla Ciebie dostępność miejsc na konkretną imprezę turystyczną. Następnie otrzymasz e-maila zawierającego: 
a) potwierdzenie rezerwacji 
b) umowę z warunkami uczestnictwa i informacją o wysokości, terminie i sposobie wpłat 

KROK 4.   ODSYŁASZ MAILEM SKAN WYPEŁNIONEJ I PODPISANEJ UMOWY I WPŁACASZ ZALICZKĘ. 

Odesłanie skanu podpisanej umowy (na adres wyprawy@mediusz.pl) i wpłata zaliczki na konto i w terminie wskazanym w umowie to warunki niezbędne do skutecznego zawarcia umowy imprezy turystycznej. Skan umowy przesyłasz do nas w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty otrzymania od nas umowy. Po upływie tego terminu Twoja rezerwacja zostaje anulowana. 
 
Pierwszą ratę oraz kolejne wpłaty możesz dokonać przelewem lub przekazem pocztowym na konto firmy: 
Alior Bank SA, nr konta bankowego: PL 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 
SWIFT: ALBPPLPW 
 
odbiorca: 
Mediusz 
ul. Bandtkiego 19 
30-129 Kraków 
 
tytuł przelewu: Wpisujesz imię i nazwisko uczestnika oraz nazwę i termin imprezy turystycznej, np. „Jan Kowalski KAZBEK - górska przygoda 08.07-16.07.2022” 

KROK 5. OTRZYMUJESZ POTWIERDZENIE ZAWARCIA UMOWY IMPREZY TURYSTYCZNEJ - SKAN PODPISANEJ PRZEZ NAS UMOWY I DODATKOWE INFORMACJE. 

Po potwierdzeniu wpłaty niezwłocznie otrzymujesz mailem potwierdzenie zawarcia umowy imprezy turystycznej - skan podpisanej przez nas umowy. 

Jesteśmy w stałym kontakcie z Tobą i na bieżąco przekazujemy wszelkie dodatkowe informacje związane z przygotowaniami do imprezy turystycznej. 

 

Twoje bezpieczeństwo

Jedną z podstawowych cech organizowanych przez nas wyjazdów i wypraw jest bezpieczeństwo. Nie proponujemy Państwu tzw. „wyjazdu partnerskiego”, gdzie poza logistyką każdy uczestnik w zasadzie może liczyć tylko na siebie – doświadczenie naszych przewodników i instruktorów oraz obowiązujące nas sztywne reguły (ilość uczestników, sprzęt, zasady asekuracji, itp.) gwarantują, że wyjazd nie zamieni się w „rosyjską ruletkę”. 

Ponadto nasze biuro posiada Certyfikat UNIQA , przedłożony w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie, gwarantujący wykonanie zobowiązań z tytułu świadczonych usług turystycznych. 

Każdy uczestnik naszego wyjazdu zagranicznego objęty jest ubezpieczeniem KL, NNW, BP, natomiast uczestnicy wypraw górskich dodatkowo otrzymują ubezpieczenie z kosztami ratownictwa. 

Pomimo tych twardych zasad bezpieczeństwa, które przestrzegamy nasze wyjazdy cechuje świetna, przyjacielska atmosfera, która powoduje, że wielu uczestników poprzednich wyjazdów i wypraw znowu decyduje się na wyjazd z nami. 

 

WARUNKI UBEZPIECZENIA

Warunki Ogólne Ubezpieczenia - pobierz (pdf)

ORGANIZATOR WYJAZDU GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE:

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.  

a. dla imprez odbywających się w Polsce: 

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 20000 PLN, 

b. dla imprez odbywających się w Europie (poza Polską): 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 20 000 EUR,  

-Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 2000 EUR,  

-BP bagaż podróżny: 200 EUR.  

c. dla imprez odbywających się poza Europą: 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 30 000 EUR,  

- Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 4000 EUR,  

- BP bagaż podróżny: 400 EUR.  

 

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od: 

1. Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej w wysokości: 

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy 

Opcja ta jest możliwa tylko i wyłącznie w chwili podpisania umowy. 

2. Następstw chorób przewlekłych i nowotworowych. 

- 100% kosztów imprezy – 2,8% ceny imprezy 

 

WARUNKI UCZESTNICTWA

I. ZAWARCIE UMOWY 

1. Przed zawarciem umowy o udziale w imprezie uczestnik winien zapoznać się z warunkami uczestnictwa oraz programem imprezy, które są integralną częścią umowy. 

2. Zawarcie umowy następuje przez podpisanie druku „ZGŁOSZENIE - UMOWA” zwanego dalej zgłoszeniem. Od osób niepełnoletnich wyjeżdżających bez opiekunów wymagana jest zgoda opiekunów na udział w imprezie. 

3. Uczestnikiem imprezy jest podpisujący oraz osoby objęte zgłoszeniem, za które podpisujący bierze odpowiedzialność. 

4. W chwili podpisania zgłoszenia uczestnik wpłaca pierwszą część należności w wysokości 30% ceny imprezy na nasze konto : 

Numer konta:       Alior Bank SA 61 2490 0005 0000 4530 7639 7348 

5. Niedokonanie w terminie pozostałych wpłat lub niedostarczenie wymaganych dokumentów czy informacji powoduje skreślenie z listy uczestników na warunkach rezygnacji z winy uczestnika. 

6. Uczestnik ma obowiązek poinformować biuro o zmianach danych osobowych w takim terminie przed rozpoczęciem imprezy, by możliwe było załatwienie koniecznych formalności. Uczestnik ma prawo do przeniesienia swoich uprawnień na osobę spełniającą warunki udziału w imprezie i przejęciu przez tę osobę obowiązków wynikających z umowy do 7 dni przed rozpoczęciem imprezy. Uczestnik lub osoba na którą uczestnik przeniósł swoje uprawnienia ponosi koszty związane z konieczną  zmianą danych w bilecie lotniczym . 

7. Biuro zastrzega sobie możliwość zmiany terminów, trasy, ceny lub odwołania imprezy z przyczyn niezależnych od Biura (decyzje władz, siła wyższa) w takiej sytuacji organizator zawiadamia klienta a klient powinien niezwłocznie zawiadomić organizatora czy przyjmuje proponowaną zmianę albo odstępuje od umowy za natychmiastowym zwrotem wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej. Cena może być podwyższona nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem imprezy. Podwyższenie ceny może być spowodowane: 

a. wzrostem kosztów transportu 

b. wzrostem podatków lub opłat należnych za usługi lotniskowe, portowe 

c. wzrostem kursów walut 

8. Brak odpowiedzi do 5 dni od dnia powiadomienia o zmianach uważany będzie za potwierdzenie przyjęcia nowych warunków. 

9. Biuro zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy z powodu braku minimalnej liczby uczestników.  

II. REZYGNACJA Z IMPREZY 

1. Rezygnacja z imprezy winna nastąpić w formie pisemnej. Za datę rezygnacji przyjmuje się dzień jej wpływu do Biura. 

2. Rezygnacja bez potrąceń następuje w przypadkach: 

a. odwołania imprezy przez organizatora lub nie przyjęcia nowej propozycji 

b. nie przyjęcia zmian w ciągu 5 dni po poinformowaniu o nich uczestnika 

3. W razie nie odbycia się imprezy lub nie wzięcia przez uczestnika udziału z winy Biura, zwraca się uczestnikowi pełną wpłatę (bez odsetek) oraz inne udokumentowane koszty związane z przybyciem na miejsce zbiórki. 

4. W pozostałych przypadkach rezygnacji bez względu na jej przyczyny Biuro  zwróci uczestnikowi poniesione wpłaty na imprezę pomniejszone o koszty już poniesione na organizację tej imprezy. Biuro podaje informacyjnie, że ukształtowane historycznie średnie koszty potrąceń – względem całkowitej wartości zawartej umowy – kształtują się następująco: 

- do 40 dni przed imprezą opłatę manipulacyjną w wysokości 50 zł 

- 39 - 30 dni – do 25% ceny imprezy 

- 29 - 15 dni - do 50% ceny imprezy 

- 14 - 7 dni – do 75% ceny imprezy 

- na 6 dni przed datą wyjazdu i mniej – do 90% ceny imprezy. 

5. Zastosowane przy rezygnacji potrącenia następują niezależnie od daty zawarcia umowy. 

6. W przypadku rezygnacji przez klienta biuro nie dokonuje zwrotu pieniędzy za bilet lotniczy. 

7. Biuro informuje o możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, dostępnego za dodatkową opłatą. Pełna treść warunków dotyczących ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy zawarta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dostępnych na stronie internetowej www.mediusz-wyprawy.pl w zakładce: Przed wyjazdem 

III. REALIZACJA IMPREZY 

1. Uczestnik zobowiązany jest do posiadania aktualnie obowiązujących niezbędnych dokumentów przy przekroczeniu granicy RP i granic innych państw przez które przejeżdża i do których się udaje. 

2. Uczestnik powinien przed wyjazdem dla własnego dobra zapoznać się z aktualnymi przepisami celno-dewizowymi obowiązującymi w RP oraz państwach przez które przejeżdża i do których się udaje https://www.gov.pl/web/dyplomacja. Biuro udzieli w tym zakresie nieodzownej pomocy. 

3. Uczestnik wyjeżdżający na imprezę zobowiązany jest posiadać na miejscu zbiórki dokumenty uprawniające do wyjazdu (paszport z ważną wizą w przypadku konieczności jej posiadania, ewentualnie wymagane zaświadczenia lekarskie, dowody wpłat). 

4. Informacje dotyczące ubezpieczenia uczestników zawarte są w programach imprez. 

5. Jeżeli z przyczyn niezależnych od biura następują zmiany programu imprezy w trakcie jej trwania biuro zobowiązane jest do zapewnienia świadczeń zastępczych. 

6. Biuro odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie: działaniem lub zaniechaniem klienta; działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonaniu usług przewidzianych w umowie; jeśli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć albo uniknąć; niezgodność została spowodowana nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami. 

7. Biuro nie dokonuje zwrotu wartości świadczeń, które nie zostały wykorzystane z przyczyn leżących po stronie uczestnika (np. spóźnienie się na miejsce zbiórki, awaria własnego środka transportu, nieprzestrzeganie przepisów celno-dewizowych itp.). 

8. W przypadku przerwania podróży lub skrócenia pobytu z przyczyn leżących po stronie uczestnika lub jeżeli władze graniczne nie wydadzą zezwolenia na wjazd równowartość niewykorzystanych świadczeń nie będzie zwracana. Uczestnik może zawrzeć umowę ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie lub przerwania podróży. 

9. Uczestnicy imprezy zobowiązani są do pokrycia strat lub zniszczeń powstałych z ich winy w trakcie trwania imprezy. Za szkody wyrządzone przez osobę niepełnoletnią odpowiadają jej ustawowi opiekunowie. Uczestnik winien pokryć szkodę na miejscu jej wyrządzenia. 

10. Sprawny przebieg imprezy zapewnia stosowanie się do zaleceń pilota wycieczki, przestrzeganie punktualności oraz informowanie pilota o zamiarze oddalenia się od grupy. 

 Informacje dotyczące ubezpieczenia uczestników zawarte są w programach imprez. 

11. Uczestnik imprezy wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie przez Biuro swojego wizerunku utrwalonego jako zdjęcia lub zapis wideo w trakcie imprezy.  

12. Uczestnik imprezy zgadza się na nieodpłatne wykorzystanie przez Biuro zdjęć i materiałów video zrobionych przez siebie i dostarczonych do Biura, w szczególności do zamieszczania i publikowania na stronach internetowych Biura, materiałach promocyjnych, w katalogach z ofertą oraz profilach social media Biura. 

13.Jeżeli uczestnik nie wyraża zgody na powyższe to musi o tym pisemnie poinformować Biuro, przed rozpoczęciem imprezy. 

IV. UBEZPIECZENIA 

BIURO GWARANTUJE W CENIE IMPREZY NASTĘPUJĄCE UBEZPIECZENIE: 

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.: 

a. dla imprez odbywających się w Polsce: 

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 20000 PLN, 

b. dla imprez odbywających się w Europie (poza Polską): 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 20 000 EUR,  

-Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 2000 EUR,  

-BP bagaż podróżny: 200 EUR.  

c. dla imprez odbywających się poza Europą: 

- KL koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance: 30 000 EUR,  

- Koszty ratownictwa podlimit KL 5000 EUR (w dniach aktywności typu trekking, wspinaczka, jazda na nartach),  

- NNW następstwa nieszczęśliwych wypadków: 4000 EUR,  

- BP bagaż podróżny: 400 EUR. 

V. REKLAMACJE 

1. Reklamacje świadczeń podczas trwania imprezy należy zgłaszać na miejscu pilotowi lub rezydentowi biura a w razie jego braku w recepcji hotelu (ośrodka) lub przedstawicielowi kontrahenta. Reklamacje powinny być odnotowane na voucherze (lub na piśmie). 

2. Reklamacje mogą być wnoszone nie później jednak niż do 30 dni od daty zakończenia imprezy. Wymagana jest forma pisemna wniesionej reklamacji. 

3. Biuro ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację w ciągu 30 dni od daty jej otrzymania. 

4. Biuro dokonuje zwrotu części lub całości wpłaty w ciągu 14 dni od daty rezygnacji lub uznania reklamacji. Od zwracanych kwot nie przysługują odsetki. 

5. W sprawach nie uregulowanych warunkami uczestnictwa mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego, Ustawy o Usługach Turystycznych z dnia 29.08.1997 r. o usługach turystycznych oraz przepisy o ochronie konsumenta. 

6. Wszelkie spory prawne wynikające z niniejszej umowy będą rozstrzygane polubownie, a w razie braku porozumienia mają zastosowanie przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. 

VI.GWARANCJE UBEZPIECZENIOWE 

MEDIUSZ SC posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej organizatora turystyki wydane przez UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A.: gwarancja ubezpieczeniowa nr 1594499391 

VII. DZIAŁALNOŚĆ ORGANIZATORA TURYSTYKI prowadzona jest na podstawie ZAŚWIADCZENIA o wpisie do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Małopolskiego nr Z/30/2008 

 

STANDARDOWY FORMULARZ INFORMACYJNY DO UMÓW O UDZIAŁ W IMPREZIE TURYSTYCZNEJ  

Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302. 

W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła będzie ponosiło pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej. 

Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła   posiada zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwu wpłat i, jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby przedsiębiorstwo Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła stało się niewypłacalne. 

Korzystając z hiperłącza, podróżny otrzyma następujące informacje: 

Najważniejsze prawa zgodnie z dyrektywą (UE) 2015/2302 

- Przed zawarciem umowy o udział w imprezie turystycznej podróżni otrzymają wszystkie niezbędne informacje na temat imprezy turystycznej. 

- Zawsze co najmniej jeden przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie wszystkich usług turystycznych objętych umową. 

- Podróżni otrzymują awaryjny numer telefonu lub dane punktu kontaktowego, dzięki którym mogą skontaktować się z organizatorem turystyki lub agentem turystycznym. 

- Podróżni mogą przenieść imprezę turystyczną na inną osobę, powiadamiając o tym w rozsądnym terminie, z zastrzeżeniem ewentualnych dodatkowych kosztów. 

- Cena imprezy turystycznej może zostać podwyższona jedynie wtedy, gdy wzrosną określone koszty (na przykład koszty paliwa) i zostało to wyraźnie przewidziane w umowie; w żadnym przypadku podwyżka ceny nie może nastąpić później niż 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Jeżeli podwyżka ceny przekracza 8% ceny imprezy turystycznej, podróżny może rozwiązać umowę. Jeżeli organizator turystyki zastrzega sobie prawo do podwyższenia ceny, podróżny ma prawo do obniżki ceny, jeżeli obniżyły się odpowiednie koszty. 

- Podróżni mogą rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie i uzyskać pełen zwrot wszelkich wpłat, jeżeli jeden z istotnych elementów imprezy turystycznej, inny niż cena, zmieni się w znaczący sposób. Jeżeli przedsiębiorca odpowiedzialny za imprezę turystyczną odwoła ją przed jej rozpoczęciem, podróżni mają prawo do zwrotu wpłat oraz w stosownych przypadkach do rekompensaty. 

- W wyjątkowych okolicznościach - na przykład jeżeli w docelowym miejscu podróży występują poważne problemy związane z bezpieczeństwem, które mogą wpłynąć na imprezę turystyczną - podróżni mogą, przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie. 

- Ponadto podróżni mogą w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej rozwiązać umowę za odpowiednią i możliwą do uzasadnienia opłatą. 

- Jeżeli po rozpoczęciu imprezy turystycznej jej znaczące elementy nie mogą zostać zrealizowane zgodnie z umową, będą musiały zostać zaproponowane, bez dodatkowych kosztów, odpowiednie alternatywne usługi. W przypadku gdy usługi nie są świadczone zgodnie z umową, co istotnie wpływa na realizację imprezy turystycznej, a organizator turystyki nie zdoła usunąć problemu, podróżni mogą rozwiązać umowę bez opłaty za rozwiązanie. 

- Podróżni są również uprawnieni do otrzymania obniżki ceny lub rekompensaty za szkodę w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usług turystycznych. 

- Organizator turystyki musi zapewnić pomoc podróżnemu, który znajdzie się w trudnej sytuacji. 

- W przypadku gdy organizator turystyki stanie się niewypłacalny, wpłaty zostaną zwrócone. Jeżeli organizator turystyki stanie się niewypłacalny po rozpoczęciu imprezy turystycznej i jeżeli impreza turystyczna obejmuje transport, zapewniony jest powrót podróżnych do kraju. Mediusz s.c. J.Purchla, A. Grzechynka, P.Reguła kupił w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń  S.A. gwarancję ubezpieczeniową  turystyczną o numerze 1594499391 zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności. Podróżni mogą kontaktować się z tym podmiotem lub, w odpowiednich przypadkach, z właściwym organem: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego z siedzibą w Krakowie, ul. Basztowa 22 (adres korespondencyjny: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków), e-mail: pt.sekretariat@umwm.pl, tel: 12 379 60 00, jeżeli z powodu niewypłacalności Mediusz s.c. J.Purchla, A.Grzechynka, P.Reguła, dojdzie do odmowy świadczenia usług. 

Dyrektywa (UE) 2015/2302                                                                                   

 

W Armenii obowiązuje Ormiański dram (AMD).
1000dram = ok. 10 zł.
W Erywaniu waluty wymieniamy bez problemu w kantorach. Na prowincji punkty wymiany walut są rzadkością.
Nie wszędzie istnieje możliwość płatności kartą.
Ceny w przeliczeniu nie odbiegają od polskich. 

Rezerwuj wyjazd

Polecamy

 1. mała grupa!
 2. NOWOŚĆ!!!
Nad zerwami Kieżmarskiego
wycieczka górska

Słowacja

tatrzańskie pozaszlaki

Poza szlakiem - Kieżmarski Szczyt

sprawdź

 1. mała grupa!
Gruzja

Gruzja

wyprawy objazdowe

Jesienna Gruzja – Perły Zakaukazia

 • -
sprawdź