cena za osobę PROMOCJA!!! 6890zł Cena regularna 7590zł PROMOCJA OBOWIĄZUJE DO KOŃCA ROKU 2024!
Armenia - po ormiańsku Hajastan - większości Polaków kojarzy się z koniakiem i jeziorem Sewan. A przecież to pierwsze chrześcijańskie państwo świata! Kraj o długiej historii, rozpoczynającej się wg tradycji wraz z urodzeniem Hajka, wnuka Noego i bogatej kulturze. Kraj, którego mieszkańcy rozsławili swój naród, poprzez działania poza granicami swojej ojczyzny. Wystarczy wymienić Charles’a Aznavoura, Arama Khachaturiana, Cher, Andre Agassiego. Armenia jest krajem, której legendarny i najwyższy szczyt znajduje się poza granicami kraju na terenie Turcji. Tym szczytem jest Ararat dumnie wznoszący się nad armeńską stolicą - Erywaniem. Poza Araratem właściwie nikt nie jest w stanie wymienić choćby jednego znaczącego szczytu. Tymczasem kraj ten leży głównie w górach - ponad 90% powierzchni Armenii znajduje się na wysokości ponad 1000m n.p.m. My rozpoczniemy poznawanie Armenii od pięknego Khustupu (arm. Խուստուփ) – 3206m npm. To jeden z najciekawszych krajobrazowo i przyrodniczo szczytów Armenii. Oprócz gór poznamy masę niesamowitych miejsc, wąwozów, klasztorów i serajów… Spotkamy gościnnych Ormian i skosztujemy ich znakomitej kuchni.
Zapraszamy do Hajastanu! Po górską przygodę odkrycia historyczne i kulinarne!
Galeria zdjęć
Wylot z Warszawy środa 22.50 - lądowanie w Erywaniu czwartek 4.25.
Przejazd do hotelu Erywaniu. Odpoczynek po podróży
Nocleg: hotel w Erywaniu.
Śniadanie: hotel w Erywaniu.
Wyruszamy na zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań kryje w sobie wiele wyjątkowych miejsc, które odkryć można wyłącznie w trakcie spaceru. Udamy się m.in. na tutejszy targ. Mieszanina kolorowych przypraw, owoców, miejscowych wyrobów po prostu oszałamia, następnie przespacerujemy się m.in. Placem Republiki, zobaczymy Państwowy Uniwersytet i ciekawą architektonicznie Kaskadę – Centrum Sztuki Kafesjana i Operę. Niedaleko znajduje się Park Zwycięstwa i olbrzymi, bo mierzący aż 23 m Pomnik Matki Armenii, zwrócony w stronę Turcji jakby przypominając, że Armenia wciąż żyje. Po dniu pełnym atrakcji i niesamowitych wrażeń wracamy, aby odpocząć a wieczorem chętnych czeka spacer na Plac Republiki, gdzie przed Art Galery znajduje się „Tańcząca Fontanna”. Każdego wieczoru począwszy od wczesnej wiosny do późnej jesieni, odbywa się tutaj pokaz do muzyki klasycznej i utworów współczesnych.
Nocleg: hotel w Erywaniu
Kolacja: restauracja w centrum miasta
Śniadanie: hotel w Erywaniu.
Po śniadaniu ruszamy z Erywania na południe. Przejazd do zabarwionego na czerwono kanionu Noravank, w którym znajduje się monastyr o tej samej nazwie. Jest to kompleks klasztorny pochodzący z XIII w. Otaczające go skały mają niesamowitą barwę a wrażenie potęguje jeszcze położenie monastyru. Zespół ulokowany jest na skalnej półce wśród malowniczego wąwozu, którym płynie rzeka Arpa. Kilka kilometrów dalej zatrzymamy się w jednej z najbardziej znanych ormiańskich winnic – Areni. Tu przeprowadzimy sympatyczną degustacje lokalnych produktów.
Wcześniej na trasie naszej wędrówki znajdzie się również pięknie położony w cieniu Araratu monastyr Khor Virap – wg przekazów jest to miejsce, gdzie przez 13 lat w małym lochu więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, oskarżony przez pogańskiego króla Tridates III o głoszenie chrześcijaństwa. Następnie wywyższony do rangi królewskiego mentora, przyczynił się do przyjęcia chrztu przez Armenię w roku 301. Przejazd przepięknie położoną trasą do wsi Khachik.
Orientacyjna trasa przejazdu: 120km ok 2,5godz.
Nocleg: pensjonat w Areni
Kolacja: pensjonat w Areni
Śniadanie: pensjonat w Areni
Przejazd do Zorac Karer - zwanego “ormiańskim Stonehenge”, czyli datowane na szóste tysiąclecie przed naszą erą megalityczne, budzące emocję i poruszające wyobraźnię kamienne kręgi - ślady działalności człowieka ponad 7 tysięcy lat temu. Przejazd do Harjis i ruszamy na pieszą wędrówkę. 16-to kilometrowa trasa prowadzi wzdłuż rzeki Worotan przez zaskakujące pełne zabytkowych budowli opuszczone wioski. Trasa górska 900m przewyższeń!
Orientacyjna trasa przejazdu: 120km ok 2,5godz.
Orientacyjna trasa przemarszu: ok. 5godz. przewyższenie ok 900m
Kolacja: pensjonat Tatew
Nocleg: pensjonat Tatew
Mapa trekingu:
Śniadanie: pensjonat w Tatew
TATEW górski monastyr, do którego prowadzi kolejka górska Skrzydła Tatewu (tak nazywa się kolejka wg Ormian najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie) przeniosą nas w czasie podniebnej wędrówki nad wspaniałym kanionem rzeki Worotan. Zajrzymy pod Diabelski most, naturalne skalne utwory gdzie na odważnych czeka odrobina wspinaczki, krasowe atrakcje i cudowna orzeźwiająca kąpiel w nieprawdopodobnym otoczeniu.
Przejazd do Vachaganu. Ruszamy na trekking pod Khustup. Trasa przemarszu to ok 5 godzin wspinaczki wśród lasów i łąk na wysokogórską dawną pasterską halę.
Orientacyjny czas przemarszu: ok. 4 - 5godz. przewyższenie ok 1000m
Nocleg: namiot – Hala pod Khustupem
Kolacja: własna kuchnia obozowa
Trekking pod Khustup:
Śniadanie: własna kuchnia obozowa
Całodzienna wędrówka na Khustup. Próba trawersu góry. W zależności od naszych chęci i sił oraz od warunków terenowych (roślinność) wybierzemy wariant powrotu ze szczytu.
Wspaniałe widoki i przepiękna przyroda!
Orientacyjny czas przemarszu: cały dzień. przewyższenie ok 1200m
Nocleg: namiot – Hala pod Khustupem
Kolacja: własna kuchnia obozowa
Śniadanie: własna kuchnia obozowa
Zejście spod Khustupu do Vachaganu, długi przejazd nad jezioro Sewan ponad 200 km. Postój w Tatew – obiad. Monastyr Worotnawank z X w., u stóp wzgórza rzeka Worotan. Ruszamy jeszcze wyżej na Przełęcz Sulema. Jej wysokość to 2410 m n.p.m., lecz zaskakuje położony na niej średniowieczny zajazd – karawanseraj, punkt postojowy z czasów, gdy droga ta była częścią słynnego Szlaku Jedwabnego. Noratus - średniowieczny cmentarz pełen chaczkarów.
Orientacyjna trasa przejazdu: 366km ok 5,5godz. – To bardzo dłuuugi dzień
Nocleg: hotel w Sewan
Kolacja: hotel w Sewan
Śniadanie: hotel w Sewan
Po śniadaniu plażowanie nad jeziorem Sewan. Jezioro to nazywane jest często ormiańskim morzem położonym na wysokości 1900 m n.p.m.! Dalsza nasza droga prowadzi wzdłuż brzegów jeziora. W trakcie wędrówki obejrzymy ciekawie położony klasztor Sevanavank pw. Matki Bożej. Przejazd do Garni, gdzie udamy się do zachowanej pogańskiej świątyni boga słońca – Mitry lub Heliosa. Poszukamy też tekstów pisanych pismem klinowym. Garni znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Zejdziemy na dno doliny rzeki Azat gdzie przespacerujemy się u stóp Skalnej Symfonii. Jej nazwa nawiązuje do kształtu bazaltowych formacji skalnych. Podobne zjawisko można obejrzeć w… Wyoming pod nazwą Devil’s Tower.
Orientacyjna trasa przejazdu: 80km ok 1,5 godz.
Nocleg: pensjonat w Garni
Kolacja: pensjonat w Garni
Śniadanie: pensjonat w Garni
Na początku dnia, czyli przed południem, odszukamy jeszcze jedną świątynię. Tym razem zwiedzimy skalną świątynię Geghard z XII/XIII w. Jej nazwa oznacza „świętą włócznię”, gdyż w owej świątyni znajdowała się niegdyś włócznia, którą rzymski żołnierz przeszył ukrzyżowanego Jezusa. Obiad w drodze pod Aragac. Na zboczach góry Aragac, na wysokości 2300 m n.p.m. zwiedzamy kompleks obronny - twierdzę oraz kościół Amberd - wybudowany w XI-XIII w. Droga prowadząca do twierdzy jest niezabudowana – spotykamy tu siedziby Jezydów - pasterzy oraz pszczelarzy. Przejazd pod Aragac – do meteostacji i bazy astrofizyków, gdzie rozbijamy namioty nad jeziorem Kari.
Orientacyjna trasa przejazdu: 100km ok 2godz.
Nocleg: namiot
Kolacja: własna kuchnia obozowa
Śniadanie: własna kuchnia obozowa
Wyjście z obozu godz.6.00, droga na szczyt. Aragac to wygasły wulkan, będący jednocześnie najwyższym szczytem Armenii. My zdobywamy jego wierzchołek południowy 3879 m n.p.m.
i zachodni o wysokości 4007 m n.p.m. Zwijamy obóz i wracamy do Erywania.
Orientacyjna trasa przejazdu: 100km ok 2godz.
Orientacyjny czas przemarszu: cały dzień. przewyższenie ok 1200m
Nocleg: hotel w Erywaniu.
Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta.
Śniadanie: hotel w Erywaniu
Po śniadaniu ruszamy do Eczmiadzyna, zwanego Watykanem Armenii. Zwiedzanie kościołów świętej Hripsime i świętej Gajane oraz muzeum. Przejazd do Zwartnoc, a tam ruiny wspaniałej, trójkondygnacyjnej katedry z pałacem katolikosa z VII w. Powrót do Erywania, ostatnie zakupy i wieczorne zwiedzanie stolicy.
Orientacyjna trasa przejazdu: 50km ok 1,5godz.
Nocleg: hotel w Erywaniu.
Kolacja: restauracja w centrum miasta.
1 czerwca POWRÓT DO POLSKI
Wylot z Erywania godz. 4.20
Przylot do Warszawy godzin 6.15
UWAGA! Program może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja zarówno o wyborze i zmianie trasy, należy wyłącznie do przewodnika!
- bilet na lot z Warszawy do Erywania i z Erywania do Warszawy, wraz rejestrowym bagażem 23kg
- transport na miejscu: – bus
- noclegi:
- Erywań - 4 noce/hotel
- Areni - 1 noc/pensjonat
- Tatew - 1noc/pensjonat
- Sewan - 1 noc / hotel
- Garni - 1 noc/pensjonat
- wyżywienie
- - śniadania – wszystkie miejsca noclegowe za wyjątkiem noclegów
- kolacje
- Erywań - 2x
- Areni
- Tatew
- Garni
- Wstępy do zwiedzanych obiektów:
- Zorac Karer
- Garni
- Skalna Symfonia
- Bilety na kolejkę Tatew
- Twierdza Amberd
- opiekę polskiego pilota/ przewodnika
- ubezpieczenie turystyczne oraz górskie
- gaz, maszynki do gotowana - 1/3 os.
- obowiązkową opłatę Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
- wydatków natury osobistej
- wyżywienia niezawartego w programie