fbpx Jesienna Gruzja – Perły Zakaukazia | Mediusz Biuro podróży Przejdź do treści

Jesienna Gruzja – Perły Zakaukazia

Co na Ciebie czeka
Zapierające dech w piersiach kaukaskie krajobrazy
Cudowne Tbilisi – miasto na styku kultur i religii
Smakowite khinkali, chaczapuri, odżachuri, lobio… i wiele wiele innych pyszności
Doskonałe gruzińskie wino degustowane w kraju z którego ten napój bogów pochodzi
mała grupa!
Dojazd
samolot (płatny dodatkowo)
Transport na miejscu
bus
Zakwaterowanie
hotel
pensjonat
Wyżywienie
HB (śniadania i obiadokolacje)
własne
Min. liczba uczestników
10

cena za osobę 2950 PLN

Szukając Gruzji na mapie świata musimy ją solidnie powiększyć. Kraj ten prawie pięciokrotnie mniejszy od Polski, oferuje zaskakująco wiele atrakcji. Legenda mówi, że to fragment ziemi który był przeznaczony na miejsce ziemskiego bytowania Boga. Raj na ziemi! Każdy kto zobaczy ośnieżone szczyty gór, wspaniałe winnice, wybrzeże Morza Czarnego w okolicach Batumi, czy niesamowite Tbilisi uzna, że legenda ta jest bliska prawdy. Zapraszamy na wycieczkę wokół Gruzji. Zajrzymy nad morze w góry, pod ziemię, w zakamarki Tbilisi i … zobaczymy tylko mały wycinek tego niesamowitego kraju. Może to być – dla nas był – początek nowej uzależniającej niektórych przygody z Gruzją. 

Galeria zdjęć

Sighnaghi
Sighnaghi
Sighnaghi
Sighnaghi
Batumi
Batumi
Batumi
Batumi
Batumi
Batumi
Batumi
Batumi
Batumi
Batumi
Davit Gareja
Davit Gareja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Gruzja
Program wyjazdu
Dzień 1
OKOLICE KUTAISI

Wylot do Gruzji z lotniska w Krakowie o. godz. 6.20 

Przylot do Kutaisi ok godziny 11.30  

Zaczniemy zwiedzanie Gruzji od wysokiego C, czyli od zwiedzania jednej z największych i najpiękniejszych udostępnionych jaskiń Kaukazu – Jaskini Prometeusza. Przy Jaskini spróbujemy po raz pierwszy gruzińskich smakołyków. Przejeżdżamy przez Kutaisi do Monastyru Gelati, ufundowanego w XII w. przez króla Davida Budowniczego i dzięki założonej przez niego Akademii przez długie lata stanowiącego duchowe, kulturalne i intelektualne centrum Gruzji. Klasztor Gelati znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy także klasztor Motsameta, wspaniale położony, zawieszony nad wąwozem Czerwonej Wody. Zaskakuje atmosfera ciszy i spokoju bijąca z tego niesamowitego miejsca. Zwłaszcza w porze wieczornej. Docieramy do Kutaisi antyczna stolica Kolchidy. To w tym mieście król Ajetes przyjmował załogę Argo, a w jego okolicy Jazon zaorał Pole Marsowe ziejącymi ogniem bykami i pokonał wojowników wyrosłych ze smoczych zębów. Tu też zwyciężył smoka - strażnika Złotego Runa. Zakwaterowanie w hotelu. 

Kolacja hotel w Kutaisi. 
Nocleg: hotel w Kutaisi. 

Dzień 2
KUTAISI I JASKINIA PROMETEUSZA

Śniadanie: hotel w Kutaisi. 

Zwiedzanie najważniejszego zabytku miasta - w kontrowersyjny, lecz ciekawy sposób odrestaurowanej pamiętającej XIw. Katedry Bagrati. Odwiedzimy też cudowny, kolorowy, pachnący wschodem, miejski bazar. Przejazd do Uplisciche – największego miasta skalnego na terenie Gruzji. Składa się ono z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami i schodami. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają paleolitu, do dziś przetrwały zabytki z czasów rzymskich i średniowiecznych. Powrót do Gori i spacer po mieście urodzin Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwili, spacer po Stalin Avenue, którą zamyka monumentalne Muzeum Stalina wraz z stojącym przed nim wagonem-salonką oraz jeden z ostatnich istniejących pomników dyktatora. 

Kolacja: guesthouse w Gori. 
Nocleg: guesthouse w Gori. 

Dzień 3
TBILISI

Śniadanie: guesthouse w Gori. 

Przejazd do starożytnej stolicy Gruzji - Mcchety. Obejrzymy jeden z najważniejszych kościołów Gruzji – katedrę Sveti Cchoveli z relikwiami Chitonu Chrystusa. Następnie przejedziemy do Dżwari - monastyru z IV w. cudownie zawieszonego nad położoną w widłach Aragwi i Mtkwari Mcchetą. Przejeżdżamy do Tbilisi. Zwiedzanie Tbilisi: miasto na styku kultur, religii i kontynentów. To tu, tuż koło siebie, znajdziemy meczet, synagogę, cerkiew gruzińską i świątynię ormiańską. Miasto, o ponad 1700-letniej historii, pełne tajemniczych zakamarków, pięknych zaułków, powiewu historii i szalonych kontrastów. W trakcie całodziennej wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: Katedrę Sioni, gdzie zapoznamy się z tajemniczym Krzyżem Św. Nino oraz Świątynię Metechyjską. Odwiedzimy zaskakujący Ogród Botaniczny z magicznym wodospadem. Znajdziemy się na górującym nad miastem wzgórzu z ruinami Twierdzy Narikala, z którego roztacza się wspaniała panorama miasta.  

Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta. 
Nocleg: Tbilisi hotel. 

Dzień 4
MCCHETA-ANANURI-KAZBEGI – GRUZŃSKA DROGA WOJENNA

Śniadanie: hotel w Tbilisi. 

Przejazd wzdłuż lazurowego jeziora Żinwali, zwiedzanie twierdzy Ananuri, wyjątkowo malowniczo położonej na brzegu wód Zbiornika Żinwalskiego (sztuczne jezioro zaporowe), w otoczeniu zalesionych gór. Dalszy przejazd Gruzińską Drogą Wojenną przez przełęcz Krzyżową do Kazbegi - miejscowości położonej u stóp potężnego pięciotysięcznego Kazbeka. Obiad w guesthousie u słynącej ze swej kuchni, zaprzyjaźnionej gruzińskiej gospodyni Ketino. Wyjazd autami do Cminda Sameba, cerkwi i klasztoru będących jednymi z najbardziej malowniczo położonych obiektów sakralnych w tej części świata. Wieczorny powrót do Tbilisi.

Kolacja: guesthouse w Kazbegi. 
Nocleg: hotel w Tbilisi. 

Dzień 5
KACHETIA – KRAINA WINA

Śniadanie: hotel w Tbilisi. 

Wycieczka do Kachetii, słynącej z produkcji doskonałych win, zwłaszcza Tsinandali, Saperawi i Kindzmarauli. Są to gatunki, które według uczonych powstają tu już od 8 tys. lat. W programie wizyta w pałacu Tsinandali, zwiedzanie katedry Alaverdi. Następnie udamy się do miejscowości Kvareli, gdzie znajdują się tunele, w których przechowuje się i leżakuje wino. Tunele zostały otwarte na Światowy Kongres Wina w 1962 roku. Wykuto je w skałach wzgórz należących do pasma Wielkiego Kaukazu, przez cały rok utrzymują temperaturę 12-14oC oraz wilgotność ok. 70%. Zwiedzanie tunelu wraz z degustacją lokalnego wina. Znajdziemy dziś jedną z wielu winnic. W historycznych wnętrzach doświadczymy Biesiady czyli Supry. Delektując się widokiem tradycyjnych tańców, przy dźwiękach gruzińskiej muzyki, obserwując tradycyjne tańce, nauczymy się wznosić rozbudowane toasty. Konkurs na Tamadę („szefa” biesiady) wyjazdu. Nocleg w malowniczym miasteczku Sighnaghi położonym na wzgórzu nad doliną Alazani. 

Kolacja: uroczysta supra. 
Nocleg: hotel w Sighnaghi. 

Dzień 6
SIGHNAGHI-BODBE-DAVIT GAREJA-TBILISI 

Śniadanie: hotel w Sighnaghi. 

Rano spacer po mieście - Sighnaghi to jedno z najmniejszych miast w Gruzji, pięknie położone na wzgórzach nad doliną Alazani, z widokiem na szczyty Kaukazu wznoszące się po jej drugiej stronie. W miejscowym Muzeum Narodowym można zobaczyć obrazy Niko Pirosmaniego – słynnego gruzińskiego prymitywisty. Przejazd przez Bodbe - zwiedzanie cerkwi założonej w IX wieku, w której pochowana jest św. Nino, apostołka i patronka Gruzji. Następnie przejazd do Davit Gareja. Trasa naszej podróży pozwoli nam poznać smak wędrówek półpustynnymi drogami Dolnej Kartli. W tej suchej okolicy, w pobliżu granicy z Azerbejdżanem, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków gruzińskiej architektury. Dawid Gareja to zespół kilkunastu monastyrów, dziesiątki kościołów i setki kaplic oraz komnat skalnych, które powstawały od VI do XIII wieku. W drodze do Dawid Gareja zatrzymamy się również w hoteliku-kawiarni prowadzonym przez parę Polaków. Przejazd przez Tbilisi do Kutaisi. 

Kolacja: hotel w Kutaisi. 
Nocleg: hotel w Kutaisi. 

Uwaga dzisiejszy dzień będzie bardzo długi i może zakończyć się późnym wieczorem! 

Dzień 7
DO BATUMI

Śniadanie: hotel w Kutaisi.  

Przejazd do Batumi. Postaramy się jak najszybciej znaleźć nad morzem. Dzisiejszy dzień wykorzystamy na zwiedzenie miasta oraz okolic Batumi. Najpierw udamy się do twierdzy Gonio położonej niedaleko granicy z Turcją. Pochodzi ona z I w p.n.e. i jest jednym z niewielu zachowanych murowanych rzymskich obozów. Ma charakterystyczną budowę, a jej położenie sprawiło, że była ważną cytadelą najpierw Cesarstwa Rzymskiego, a następnie Bizancjum. Dalsza trasa prowadzi drogą świętego Andrzeja, którą wg apokryfów Pierwszy Apostoł dotarł z religią chrześcijańską do dzisiejszej Gruzji. Dojeżdżamy do Sarpi, gdzie znajduje się przejście graniczne między Gruzją a Turcją. Przy dużej dozie szczęścia można stąd zobaczyć delfiny. Następnie odwiedzimy Ogród Botaniczny znajdujący się niedaleko Batumi. Położony malowniczo na stromym zboczu nad morzem jest jednym z największych ogrodów botanicznych na świecie i skupia roślinność z wielu stref klimatycznych i krajobrazowych. Po powrocie do Batumi spacer po mieście oraz nadmorskim deptakiem. Jest to najszybciej rozwijający się kurort nad Morzem Czarnym, który w zaskakujący sposób łączy zabytki z nowoczesną, awangardową architekturą.  

Kolacja: we własnym zakresie w centrum miasta. 
Nocleg: hotel w Batumi. 

Dzień 8
BATUMI i … POWRÓT DO POLSKI ;(

Śniadanie: hotel w Batumi. 

Transfer na lotnisko Kutaisi ok godz. 10. Wylot z Kutaisi - sobota godzina 12:00. 

Przylot do Krakowa ok godziny 13:20. 

Cena zawiera
 • transport w Gruzji 
 • noclegi: 
  • hotel w Kutaisi,  
  • guesthouse w Gori, 
  • hotel w Tbilisi,  
  • hotel w Sighnaghi,  
  • hotel w Batumi 
 • wyżywienie:   
  • śniadania - wszystkie noclegi 
  • kolacje:
   • Kutaisi 
   • Gori
   • Kazbegi
   • supra (biesiada) - okolice Sighnaghi 
 • ubezpieczenie NW i KL 
 • opiekę polskiego pilota i przewodnika 
 • obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 
Cena nie zawiera
 • przelotu samolotem 
 • posiłków nie wymienionych w programie: 
  • Tbilisi, we własnym zakresie w centrum miasta 
  • Batumi, we własnym zakresie w centrum miasta. 
 • wstępów do zwiedzanych obiektów 
 • wydatków natury osobistej 

Informacje dodatkowe

Ekwipunek wymagany: 

 • ważny paszport lub dowód osobisty, 
 • buty – wygodne obuwie turystyczne 
 • kurtka od wiatru i deszczu, 
 • uśmiech :)

 

Ekwipunek zalecany: 

 • apteczka, lekarstwa własne (przepisane przez lekarza), 
 • parasol, 
 • okulary przeciwsłoneczne, 
 • klapki, 
 • sandały. 

Wszystkie informacje dotyczące przygotowania do wyjazdu znajdziesz na podstronie Przed wyjazdem

Środki finansowe: w Gruzji obowiązuje waluta Lari. 1 lari =ok 1,25 zł. Walutę wymienić możemy w Gruzji, na osobę powinno wystarczyć ok. 100 -150$. 

W większości miejsc można korzystać z bankomatów i płacić kartą płatniczą. 

Rezerwuj wyjazd

Polecamy

 1. mała grupa!
Jagnięcy Szczyt
wycieczka górska

weekendowe

Słowacja

Jagnięcy Szczyt 2230 m n.p.m.

sprawdź

 1. mała grupa!
Orla Perć Tatr Zachodnich
wycieczka górska

weekendowe

Słowacja

Orla Perć Tatr Zachodnich

sprawdź

 1. mała grupa!
Skalne Miasto Adrspach
wycieczka górska

weekendowe

Czechy

Czechy Skalne Miasto Adrspach i okolice

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
kafel Kazbek.JPG

na szczyty

Gruzja

Kazbek i nie tylko

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Mała Fatra
wycieczka górska

weekendowe

Słowacja

Wielki Krywań Małej Fatry 1709 m n.p.m.

sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Hit sezonu
Madera

trekkingi

Portugalia

Madera – pływający ogród Atlantyku

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Rumunia

trekkingi

Rumunia

Rumunia Marmarosze i Alpy Rodniańskie - trekking na lekko

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Olimp

na szczyty

Grecja

Grecja Olimp Góra Bogów i ciepłe Morze Egejskie

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Turcja Droga Licyjska

trekkingi

Turcja

Turcja – Droga Licyjska i turecki Olimp

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
 2. Super zabawa :)
Beskid Niski jesienią

rowerowe

Polska

Beskid Niski na rowerze - jesień 2021

 • -
sprawdź

 1. mała grupa!
Gruzja

objazdowe

Gruzja

Jesienna Gruzja – Perły Zakaukazia

 • -
sprawdź