cena za osobę Cena zostanie podana najpóźniej w styczniu 2024
Program jest przykładowy i może ulec zmianie w zależności od rezerwacji miejsc noclegowych i lotów. Wersja ostateczna pojawi się na stronie najpóźniej w styczniu 2024.
Góry Przeklęte to jeden z najrzadziej odwiedzanych rejonów górskich w Europie. W książce zdobywców na ich najwyższym wierzchołku rocznie odnotowanych jest około 80 zespołowejść. Gdyby zestawić to z Rysami to latem dziennie na nasz najwyższy szczyt wchodzi zdecydowanie więcej ludzi niż u nich przez rok. Brzmi jak odludne góry? Czujecie to?
Alpy Północnoalbańskie (to inna nazwa Gór Przeklętych) stanowią najwyższe pasmo wchodzące w skład Gór Dynarskich. Charakteryzują się nie tylko znikomą ilością turystów, ale przede wszystkim strzelistymi, trudnodostępnymi skalnymi wierzchołkami, rozłożystymi, czystymi wodami jezior, brakiem wody w wyższych partiach i głęboko wciętymi dolinami z czarującymi wodospadami w partiach niżej położonych. Dla tatromaniaków to jak wyprawa do niemal bezludnego raju:)
Na obszarze tym usytuowany jest Bałkański Park Pokoju o statusie eksterytorialnym, a to znaczy, że w obrębie parku, po jego wyznaczonych szlakach można swobodnie przekraczać granice trzech państw - Albanii, Czarnogóry i Kosowa. Skorzystamy z tej możliwości przechodząc z Czarnogóry do Albanii przez dzielącą je grań.
Atrakcje:
Najwyższy szczyt Czarnogóry - Zla Kolata 2535 m n.p.m.
Trzy Parki Narodowe – albańskie Doliny Theth i Doliny Valbone i czarnogórski PN Gór Przeklętych.
Blue Eye i Oko Skakawicy (konika polnego) – jeziorka o szmaragdowej barwie lodowatej wody.
Kąpiel w stawach doliny przypominającej naszą Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
Wodospady – Grunes, Slender, Gjecaj, Valbona i inne, mniejsze acz równie urokliwe.
Wieża odosobnienia w Theth, młyny wodne, kościółki i meczety.
Spokój ...😊
Galeria zdjęć
Przelot z Krakowa 7.15 do Podgoricy w Czarnogórze - 8.55.
Przejazd w Czarnogórską część Gór Przeklętych.
Busem ok. 2,5 h, czyli koło 12.00 powinniśmy być na miejscu:
Po dojeździe do miejsca naszego noclegu, dajemy sobie czas by coś zjeść i ruszamy na niezbyt długą, zapoznającą z terenem wycieczkę. Podejdziemy w rejon ciekawego wodospadu Grlja, tuż przy sympatycznej knajpce, która serwuje napoje i przekąski. Niewiele tu można zjeść, ale pewnie napijemy się z przyjemnością😉
Powrót do guesthouse’u na zasłużony odpoczynek, bo w kocu poprzednia noc była krótka, a jutro czeka na nas mocna trasa.
Kolacja: kuchnia własna lub zamówiona wcześniej kolacja w miejscu noclegu
Nocleg: guesthouse w Vusanje
Orientacyjny czas marszu bez postojów –2,5 godz.:
Śniadanie: guesthouse w Vusanje
Ruszamy dziś by zobaczyć dolinę Grebanje i Ropojanską z góry. Przechodzimy w tym celu ciekawą, postrzępioną skalistą Grań Karanfili, wchodzimy przy tym na dwa dwutysięczniki - Maja a Podgojs i Karanfili. Widok na główną grań z najwyższym szczytem pasma jest magiczny. Schodzimy do Vusanje robiąc pętlę szlakową. Jest możliwość rozszerzenia tej wycieczki nawet o 800m przewyższenia i kolejny wierzchołek, wszystko zależeć będzie od pogody i naszej aklimatyzacji w nowym terenie.
Orientacyjny czas marszu bez postojów –8 godz.
Kolacja: kuchnia własna lub zamówiona wcześniej kolacja w miejscu noclegu
Nocleg: guesthouse w Vusanje
Śniadanie: guesthouse w Vusanje
Przed nami mocna wycieczka z wyjściem znowu na cały dzień. Doliną Ropojanską idziemy do odbicia szlaku na Maja a Rosi i Maja a Jezerce. Wchodzimy w boczną dolinę, przechodzimy przez dużą polanę obok turystycznej chaty – Zastan Karaula - dziś już w bardzo złym stanie, a kiedyś służącej niejednemu wędrującemu za schronienie. Tu mamy miejsce z wodą i napełniamy butelki. Kierujemy się śródleśną ścieżynką mocno w górę, przekraczamy kolejne progi polodowcowe i wchodzimy do rozległej doliny z fenomenalnymi widokami i cudnymi stawami, w których wolno pływać😊Pobędziemy tu minimum 2 godziny, bo warto! To jakby nasza Dolina Pięciu Stawów Polskich. W dół schodzimy tą samą drogą.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 8,5 godz. i 1200m przewyższenia.
Kolacja: kuchnia własna lub zamówiona wcześniej kolacja w miejscu noclegu
Nocleg: guesthouse w Vusanje
Śniadanie: guesthouse w Vusanje
Dziś mamy czas na spacerowanie zamiast wyrypy. Po wyspaniu się i zjedzeniu śniadanka idziemy wzdłuż rzeki jej szerokim korytem do źródeł Ali Paszy. Następnie rozgrzewając kolejne partie spracowanych mięśni podchodzimy na Vezirową Bradę. To dobre miejsce do złapania dystansu w trakcie regeneracyjnego spaceru. Dziś mamy luz, nawet wejście na szczyt nie jest obligatoryjne😉 To dzień odpoczynku i nie musimy iść nigdzie... ale możemy:)
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 7 godz.
Kolacja: kuchnia własna lub zamówiona wcześniej kolacja w miejscu noclegu
Nocleg: guesthouse w Vusanje
Śniadanie: guesthouse w Vusanje
Start o świcie. To ciężki dzień, zwłaszcza, gdy słońce grzeje. Bierzemy wodę ze sobą min. po 3l!
I pniemy się w górę, na najwyższy punkt Czarnogóry. Widoki najpierw dolinnie ograniczone czym bliżej grani tym bardziej zapierają dech w piersiach. Zdobywamy wierzchołek Zla Kolata – należący do korony Gór Europy. Dobra Kolata to dodatek do 2,5 tysięcznych szczytówJ Schodzimy do Valbone. Na trasie zejścia czeka na nas “pocieszyciel” - domek pasterzy bydła z możliwością zakupu kawy, a może i lokalnego piwa Peja (z Kosowa). Po takim przystanku schodzi się lepiej:)
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 12 godz. i 1500m przewyższenia
Kolacja: kuchnia własna lub zamówiona wcześniej kolacja w miejscu noclegu
Nocleg: guesthouse w Valbone
Śniadanie: guesthouse w Valbone
Dziś śpimy do oporu, odpoczywamy, poznajemy “Zakopane” Albanii, spacerujemy i regenerujemy siły. Spacery oczywiście będą, ale nic mocnego, tylko etnograficzno-krajoznawcze wałęsanie, na wszelki wypadek nawet nie wstawiam mapki;)
Kolacja: kuchnia własna lub zamówiona wcześniej kolacja w miejscu noclegu
Nocleg: guesthouse w Valbone
Śniadanie: guesthouse w Valbone
Zaczynamy idąc kilka kilometrów asfaltem, następnie dnem bardzo szerokiej w niektórych okresach pewnie rzeki, między białymi otoczakami dochodzimy do Rragam i węższą już ścieżką podchodzimy do przyszlakowego baru Simoni, z najlepszym jogurtem z miodem jaki można sobie wyobrazić!!! Pycha! Dalej przez strefę lasu i ponad nią ku przełęczy. Odsłania nam się widok na kolejną wielką dolinę i nią schodzimy w rejon Theth, do guesthouse’u położonego w centrum miasteczka.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 7 –8 godz.
Kolacja: kuchnia własna “na mieście” lub zamówiona w miejscu noclegu - ponoć warto!
Nocleg: guesthouse w Theth
Śniadanie: guesthouse w Theth
Wycieczkę rozpoczynamy wzdłuż serpentyn drogi dojazdowej do miejscowości Theth. Szlak prowadzi lekko wznoszącym się terenem na wierzchołek o wysokości zaledwie 1663m n.p.m., z którego roztacza się niesamowity widok na dolinę i główną grań. Po prostu warto tu wejść dla innej perspektywy! Schodzimy do głównego miasteczka z centrum turystycznym, zwiedzamy i na chwilę odbijamy od naszego kierunku wycieczki, by podchodejść pod wodospad Grunas i do kanionu o tej samej nazwie. Wracamy do naszego guesthouse’u.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 8 godz.
Kolacja: kuchnia własna “na mieście” lub zamówiona w miejscu noclegu - ponoć warto!
Nocleg: guesthouse w Theth
Śniadanie: guesthouse w Theth
Ostatnie przejście przez Theth, to czas na kolejny rzut oka na miasteczko z wieżą odosobnienia i fotogenicznym kościółkiem. Kontynuujemy w kierunku zgodnym z nurtem rzeki po czym odbijamy na miejscowość Nderlysaj, gdzie możemy skorzystać z usług gastronomicznych przed dalszą drogą. Podchodzimy przy kolejnym wodospadzie trasą Blue Eye. Atrakcje tego rejonu to Canyon with rose stones i The Baths of the Intercessors, a także wodospad z modrym jeziorkiem Blue Eye. Teraz zostało nam już tylko podejście na 1700m n.p.m., gdzie mieszczą się domki, w których śpimy.
Orientacyjny czas marszu bez postojów – 10-11 godz.
Kolacja: kuchnia własna “na mieście” lub zamówiona w miejscu noclegu - ponoć warto!
Nocleg: guesthouse w Theth
Śniadanie: guesthouse w Theth
Po śniadaniu mamy chwilę dla siebie. Koło 10.00 przyjeżdża po nas busik i zawozi nas na lotnisko w Podgoricy. Przejazd zajmuje około 2,5 godzin.. Po odprawie wylot do Krakowa o 15:25, na Balicach o 17.00.
UWAGA! Program, jak i kolejność wycieczek może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników. Decyzja zarówno o wyborze i zmianach tras jak i o kolejności wycieczek, należy wyłącznie do przewodników.
-
przejazd busem w dwie strony – lotnisko w Podgoricy – Vusanje w Czarnogórze oraz Theth - lotnisko w Podgoricy
-
noclegi: guesthouse'y w 3 lokalizacjach: guesthouse w Vusanje (4 noce), guesthouse w Valbone (2 noce), guesthouse w Theth (3 noce)
-
wyżywienie wg programu, czyli śniadania w cenie, reszta we własnym zakresie. Da się zamówić obiadokolacje w miejscach noclegów i pewnie przedyskutujemy ten temat.
-
ubezpieczenie NNW i KL
-
opiekę polskiego przewodnika
-
obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
-
przelotu Kraków – Podgorica i z powrotem
-
posiłków wymienionych w programie jako ‘we własnym zakresie’ co oznacza, że tylko śniadania są w cenie wyjazdu
-
wstępów do Parków i zwiedzanych obiektów (w Czarnogórze strażnicy czekają na szlakach i ściągają opłatę za wstęp do Parku danego dnia)
-
wydatków natury osobistej